18.8%
75.0%
28.6%
25.0%

Έπειτα από ένα πολύ όμορφο παιχνίδι, η Νίκαια κατάφερε να πάρει τη νίκη έπειτα από ανατροπή, απέναντι στους μέχρι πρότινος πρωτοπόρους MyRema State Warriors. Στο ξεκίνημα, οι MyRema πήραν μία διψήφια διαφορά που έφτασε μέχρι και τους 13 πόντους, όμως η Νίκαια ροκάνισε τη διαφορά αυτή, στο 4ο δεκάλεπτο πέρασε μπροστά και με το επι μέρους 28-15, έφτασε στην 3η της νίκη στη λίγκα.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Τζιρίτη να ανοίγει το σκορ με σουτ μέσης απόστασης και τους Βερύκιο και Μπακάλη να ευστοχούν σε 2 τρίποντα για το 2-6. Εκεί, ο Μαργέλλος με 4 σερί πόντους θα κάνει το 6-6, ενώ οι MyRema με ένα σερί 2-10 θα καταφέρουν να ανοίξουν τη διαφορά στους 8 πόντους για το 8-16. Ο Δογραματζιάν με βολή και ο Τζιρίτης με δίποντο θα κάνουν το 11-16, ενώ ο Τσαμαρδινός με νέο τρίποντο για τους MyRema θα γράψει το 11-19, με τον Μαργέλλο με νέα βολή να μειώνει σε 12-19. Το πρώτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει με δίποντο ο Σουρλάς Β., με την περίοδο να κλείνει στο 12-21 για τους MyRema S.W..

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι MyRema με δίποντο του Κούδα και 2/2 βολές του Σουρλά Β. θα ανοίξουν τη διαφορά στους 13 πόντους, όμως η Νίκαια θα απαντήσει με 3 πόντους του Μαργέλλου και 2 του Γαζεπίδη για το 17-25. Εκεί, ο Μενάγιας με ένα floater θα κάνει το 17-27, ο Λιάπης με βολή θα μειώσει σε 18-27, ενώ ο Μενάγιας με νέο καλάθι θα γράψει το 18-29 για τους MyRema. Το ημίχρονο θα σφραγίσουν με βολή και δίποντο οι Λιάπης και Μαργέλλος αντίστοιχα για το 21-29, με τις δύο ομάδες να οδηγούνται στα αποδυτήρια με ένα προβάδισμα 8 πόντων των MyRema State Warriors.

Στην επιστροφή των 2 ομάδων, η Νίκαια θα ανατρέψει την εις βάρους της διαφορά και θα περάσει μπροστά στο σκορ για πρώτη φορά μετά το αρχικό 2-0, κάνοντας το 33-29, έπειτα από 6 πόντους του Μαργέλλου, 4 του Λιάπη και 2 του Δογραματζιάν. Οι MyRema State Warrios θα βρουν το ψυχικό σθένος και θα απαντήσουν με ένα δικό τους σερί 0-5, παίρνοντας εκ νέου κεφάλι στο σκορ για το 33-34, με τη Νίκαια να απαντά με βολή του Μαργέλλου για την ισοφάριση σε 34-34. Στη συνέχεια, ο Κούδας με ένα όμορφο τρόπο θα δώσει προβάδισμα στους MyRema για το 34-36, ο Οικονομάκος με δίποντο και ο Λιάπης με νέα βολή θα διαμορφώσουν το 37-36, ενώ το δεκάλεπτο θα σφραγίσει ο Γιάννος Κούδας, ο οποίος με 2/2 βολές θα βάλει σε θέση οδηγού τους MyRema με το σκορ στο 37-38.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ντζερεμές με τρίποντο θα δώσει προβάδισμα στη Νίκαια για το 40-38, ο Μενάγιας θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για να γράψει το 40-41 για τους MyRema, ενώ ο Μαργέλλος με ένα μεγάλο τρίποντο από τα 8 μέτρα θα κάνει το 43-41 για τη Νίκαια. Εκεί, ο Τσαμαρδινός θα ισοφαρίσει με δίποντο μέσης απόστασης για το 43-43, με τη Νίκαια να τρέχει ένα σερί 9-2 και να χτίζει μία διαφορά 7 πόντων, 5 λεπτά πριν τη λήξη του ματς. Οι MyRema θα μειώσουν με δίποντο του Κούδα σε 52-47, όμως η Νίκαια θα ανοίξει ακόμα περισσότερο την ψαλίδα της διαφοράς με νέο σερί 12-0 για το 64-47 της αναμέτρησης. Με τρίποντο, ο Μενάγιας θα μειώσει σε 64-50, ο Ντζερεμές με βολή θα κάνει το 65-50, με το παιχνίδι να κλείνει, έπειτα από 3 βολές των MyRema για το τελικό 65-53.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Σάββας Μαργέλλος ο οποίος σταμάτησε στους 35 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 3 ριμπάουντ, μοίρασε 6 ασίστ και έκλεψε 6 φορές την μπάλα, για να συγκεντρώσει 29 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Ντζερεμές και Δογραματζιάν, ενώ από τους MyRema State Warriors ξεχώρισε η προσπάθεια των Κούδα και Βασίλη Σουρλά.