41.2%
25.0%
38.5%
23.5%

Την απαραίτητη σοβαρότητα έδειξαν οι Ξεφτιλάιζερς, στην αναμέτρηση με τους Miners, επιτυγχάνοντας εντυπωσιακή νίκη, με σκορ 69-43. Από την αρχή του αγώνα, έδειξαν τις διαθέσεις τους οι πρωτοπόροι Ξεφτιλάιζερς, χτίζοντας διψήφια διαφορά και διατηρώντας την μέχρι το τέλος αυτού. Οι Miners με μεγάλο αριθμό λαθών, σε 2η και 3η περίοδο κυρίως, δεν κατάφεραν να ακολουθήσουν τον ρυθμό των “γηπεδούχων” μένοντας πίσω στο κυνήγι των playoffs. MVP του αγώνα ήταν ο Τυπάλδος Αχιλλέας με 14 πόντους, 5 ριμπάουντ και 4 ασσίστ.

Στη πρώτη περίοδο, το σκοράρισμα άνοιξε ο Τσίτσος για τους Ξεφτιλάιζερς 2-0, οι Miners ευστόχησαν στο πρώτο τους καλάθι με τον δικό τους ψηλό Τουμπακάρη για το 2-2, ακολούθησε εύστοχο τρίποντο από τον Τυπάλδο Αχιλλέα 5-2, ο Μόνος με δύο εύστοχα δικά του καλάθια θα δώσει το πρώτο και τελευταίο προβάδισμα για τους Miners 5-6, Χαραλαμπόπουλος και Tσίτσος θα τρέξουν σερί 5-0 για τους γηπεδούχους και 10-6, ισοπαλία στον αγώνα με τα καλάθια των Mόνου και Σιούτη 10-10, για να έρθει ένα ακόμα σερί για τους Ξεφτιλάιζερς, αυτή την φορά 12 πόντων και 22-10, Μόνος με άλλο ένα δίποντο το 22-12, για να κλείσει την πρώτη περίοδο ο Δεδούσης με ένα εύστοχο τρίποντο και ένα δίποντο και 27-12.

Στη δεύτερη περίοδο, οι Ξεφτιλάιζερς θα τρέξουν πάλι ένα μικρό σερί 5 πόντων και θα βρεθούν στο +20 32-12, ήρθε η σειρά των Miners με τους Σιούτη και Γριμάνη να τρέξουν σερί 5 πόντων και 32-17, Σουφλέρης με 4 δικούς του το 36-17, Τουμπακάρης με δίποντο το 36-19, Δεδούσης το 38-19, εύστοχη βολή Χαράλαμπου θα κάνει το 38-20, Δεδούσης και Τυπάλδος Αχιλλέας το 43-20, εύστοχο τρίποντο Τσιάμη και 43-23, δύο εύστοχες βολές από τον Κίτσο 45-23 και δίποντο Τζαβάρα για να κλείσει το ημίχρονο 45-25.

Στην τρίτη περίοδο, ο Σιούτης με δίποντο και ο Τσιάμης με τρίποντο θα τρέξουν σερί 5 πόντων για τους Miners μειώνοντας σε 45-30, οι Ξεφτιλάιζερς θα απαντήσουν με δικό του σερί 6 πόντων και 51-30, Σιούτης ένα ακόμα καλάθι και 51-32, Χαραλαμπόπουλος το 53-32, Τουμπακάρης εύστοχο δίποντο και 53-34, για να κλείσει την περίοδο ο Τσίτσος με εύστοχο δίποντο και 55-34.

Στην τέταρτη περίοδο, ο Τζαβάρας για τους Miners θα ευστοχήσει σε τρίποντο και θα κάνει το 55-37, οι Ξεφτιλάιζερς με δύο εύστοχες βολές του Σουφλέρη και ένα τρίποντο του Τυπάλδου Γιώργου θα κάνουν το 60-37, Τουμπακάρης το 60-39, Δεδούσης ένα ακόμα δίποντο και 62-39, δύο καλάθια αυτή τη φορά για τους “φιλοξενούμενους” με τον Γριμάνη και τον Τουμπακάρη το 62-43, για να κλείσουν το παιχνίδι οι Ξεφτιλάιζερς με άλλους 7 πόντους και τελικό σκορ 69-43.