26.7%
42.9%
30.8%
15.4%

Έπειτα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι, οι Pick n’ Troll κατάφεραν να πάρουν τελικά την νίκη από τους Σουβλέηκερς στην τέταρτη περίοδο για να αγγίξουν την 7η θέση στην τριπλή ισοβαθμία με τους String Raftors και τους Μπάσχετους. Από την άλλη, οι μόλις 6 παίχτες των Σουβλέηκερς, αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ στο 1ο δεκάλεπτο, βρήλαν τα ψυχικά αποθέματα, προσπέρασαν στην 3η περίοδο, όμως στο τέλος ξέμειναν από δυνάμεις με τους Pick n’ Troll να εκμεταλλεύονται το rotation και τις πολύτιμες ανάσες από τον πάγκο. Τελικό σκορ 55-49 για τους Pick n’ Troll που θα κάνουν την 1η τους νίκη για το 2020 και την 5η συνολική τους στο φετινό πρωτάθλημα της Bronze League και πλέον ελπίζουν για τα play offs.

Ξεκίνημα του παιχνιδιού με τον Τσόλα να γράφει το πρώτο καλάθι για τους Pick n’ Troll και τον Σταματίου να απαντά μετά από ωραία πάσα του Furness για το 2-2. Οι Pick n’ Troll με ένα σερί 12-0 από τους Χασάπη, Τσόλα και Κυβρικοσαίο, αλλά και με την πολύ κλειστή τους άμυνα από το full court press θα προσπεράσουν μπροστά στο σκορ για το 14-2. Ο Σταμπολτζής με όμορφο τρόπο θα κάνει το 14-4 για να απαντήσει ο Τσόλας με δύσκολο δίποντο για το 16-4. Οι Σουβλέηκερς με 2 συνεχόμενα δίποντα από τους Κωστή και Furness θα μειώσουν σε 16-8, με τον Κυριακόπουλο να κλείνει το πρώτο δεκάλεπτο με εύστοχο δίποντο από μέση απόσταση για το 18-8.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Pick n’ Troll θα διευρύνουν το σκορ με δίποντο του Τύρμπα από την base line για το 20-8 με τον Σταματίου να ευστοχεί σε τρίποντο γράφοντας το 20-11. Με δίποντο θα συνεχίσουν οι Pick n’ Troll από τον Κυριακόπουλο για το 22-11 με τους Σουβλέηκερς να μειώνουν σε 22-15 με δίποντο του Σταματίου και 2/2 βολές του Σταμπολτζή. Νέο δίποντο για τους Pick n’ Troll με τον Γκοβάτσο αυτή τη φορά να κάνει το 24-15, όμως ο Τζανής με εύστοχο τρίποντο θα μειώσει σε 24-18. Ο Χασάπης, θα φέρει το ματς στους 8 πόντους για να μειώσουν οι Σουβλέηκερς με νέο τρίποντο του Σταματίου και δίποντο του Βάσση για να λήξει το πρώτο ημίχρονο με σκορ 26-23 υπέρ των Pick n’ Troll.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι Σουβλέηκερς θα πλησιάσουν περισσότερο με το δίποντο του Βάσση για το 26-25, με τους Pick n’ Troll να απαντούν με δίποντο του Τσόλα για το 28-25. Ο Βάσσης με δίποντο θα φέρει το ματς ξανά στον πόντο με τους Pick n’ Troll να ευστοχούν σε δίποντο με τον Χασάπη για το 30-27. Το 30-29 θα κάνει ο Τζανής με δίποντο μέσης απόστασης με τον Χασάπη να πετυχαίνει γκολ-φάουλ για το 33-29. Στη συνέχεια, ο Κωστής με εύστοχο τρίποντο και δύσκολο δίποντο θα δώσει το προβάδισμα στους Σουβλέηκερς για το 33-34 με τον Τσόλα να ευστοχεί σε δίποντο για το 35-34. Δύκολο δίποντο από τον Σταμπολτζή με τον Χασάπη να απαντά με τον ίδιο τρόπο για το 37-36 και τον Furness να δίνει το προβάδισμα ξανά στους Σουβλέηκερς με το σκορ να είναι στο 37-38. Το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσει με δίποντο του Χασάπη και 4 συνεχόμενους πόντους του Σταμπολτζή για το 39-42 με το ματς να κρίνεται στο 4ο και τελευταίο δεκάλεπτο.

Στην 4η περίοδο ο Βάσσης θα μεγαλώσει την διαφορά για Σουβλέηκερς με εύστοχο δίποντο για το 39-44 με τους Pick n’ Troll να πατάνε γκάζι για να τρέξουν ένα σερί 10-0 με 4/8 βολές και 3 δίποντα για το 49-44. Ο Κωστής θα μειώσει σε 49-45 με 1/2 βολές και ο Χασάπης με 1 δική του βολή θα κάνει το 50-45. Στη συνέχεια, ο Σταμπολτζής θα μειώσει στους 3 πόντους με δύσκολη προσπάθεια για το 50-47 και ο Παπαγεωργίου με προσωπική ενέργεια θα κάνει το 52-47. Νέο δίποντο από τον Σταμπολτζή που θα κάνει το 52-49 με τον Τσόλα να σφραγίζει το ματς έπειτα από 2 φάουλ που δέχθηκε πίσω από το κέντρο, ευστοχώντας σε 3/4 βολές για το τελικό 55-49.

MVP της αναμέτρησης ο Χρήστος Χασάπης με 20 πόντους, 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 3 κλεψίματα, σημειώνοντας 11 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Πολύ βοηθητική η παρουσία των Τσόλα (17 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και Κυριακόπουλου (5 πόντοι, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 2 κλεψίματα). Από τους ηττημένους ξεχώρισε η προσπάθεια των Σταματίου (10 πόντοι, 16 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες), Σταμπολτζή (14 πόντοι, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα) και Furness (4 πόντοι, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο).