12.5%
71.4%
29.4%
24.2%

Την πρώτη του νίκη έκανε ο Κατσαπλιαϊκός στον 2ο γύρο, αφού επικράτησε με 43-54 των Σφυριών, στην 17η στροφή της Rising League, ανεβαίνοντας στο 8-6 του Α’ ομίλου της κατηγορίας. Ο Κατσαπλιαϊκός έκανε ένα πολύ καλό πρώτο ημίχρονο έχοντας συνεχώς μία διαφορά, κλείνοντας την 2η περίοδο στο 17-25. Τα Σφυριά δεν το έβαλαν κάτω και με ένα φανταστικό 3ο δεκάλεπτο κατάφεραν να ροκανίσουν τη διαφορά και μάλιστα να πάρουν και το προβάδισμα στο 4ο δεκάλεπτο όπου το σκορ ήταν στο 39-36. Ένα σερί του Κατσαπλιαϊκού με μπροστάρηδες τους Καραμπίνο και Παυλίδη στο σκοράρισμα, άνοιξε ξανά τη διαφορά του ματς, με ττ λήξη να πλησιάζει και τα Σφυριά να μην έχουν τον χρόνο για την ανατροπή.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Κατσαπλιαϊκό να ξεκινάει πολύ καλά το παιχνίδι με 2 τρίποντα των Καραμπίνο, Βανδώρο και δίποντα των Παυλίδη και Βανδώρο για το αρχικό 0-10 και τα Σφυριά να μπαίνουν στο παιχνίδι με τρίποντο του Νταλάκα και 2 δίποντα των Τσίτο και Κοτσαμπά, μειώνοντας έτσι στους 3 για το 7-10 της αναμέτρησης. Το πρώτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει με γκολ-φάουλ ο Γαβρηιλίδης, για να πάει την διαφορά στους 6 πόντους και το σκορ της περιόδου στο 7-13 για τον Κατσαπλιαϊκό.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κοκόρας μετά την πολύ όμορφη πάσα του Κοτσαμπά θα μειώσει σε 9-13, ο Βανδώρος θα απαντήσει αμέσως μετά με δίποντο για το 9-15 και ο Πέτροβας με ένα σουτ μέσης απόστασης θα ροκανίσει τη διαφορά στους 4, με το σκορ στο 11-15. Εκεί, ένα τρίποντο από τον Δημόπουλο θα διαμορφώσει το 11-18, ο Κοτσαμπάς με καλάθι θα γράψει το 13-18, ενώ ο Γαβριηλίδης με ακόμα ένα δίποντο για τον Κατσαπλαϊκό θα κάνει το 13-20 στο ματς. Με 2/2 βολές του Τσίτου, τα Σφυριά θα πλησιάσουν στους 5 πόντους, όμως ο Κατσαπλιαϊκός με 2/4 βολές του Παυλίδη και τρίποντο του Καραμπίνου, θα στείλει ξανά το ματς σε διψήφιο αριθμό με το σκορ στο 15-25, για να κλείσει το ημίχρονο με δίποντο ο Κοτσαμπάς, μειώνοντας το παιχνίδι στους 8, για να στείλει παράλληλα τις 2 ομάδες στο ημίχρονο με το σκορ στο 17-25.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, τα Σφυριά θα πατήσουν καλύτερα στο παρκέ, μειώνοντας το ματς στους 3 πόντους με 2 δίποντα του Κοτσαμπά και βολή του Κοκόρα για να γράψουν το 22-25. Ο Κατσαπλιαϊκός θα βρει σκορ από μακρινό δίποντο του Ζυγομήτρου, κάνοντας το 22-27, όμως τα Σφυριά θα ισοφαρίσουν με τον Κοτσαμπά να πετυχαίνει 3 πόντους και τον Πέτροβα ακόμα 2 για να φέρουν το ματς στο 27-27, ο Καραμπίνος με τρίποντο και βολή θα ανοίξει τη διαφορά στους 4 πόντους για το 27-31, ενώ ο Κοτσαμπάς με ακόμα ένα δίποντο θα μειώσει σε 29-31, κλείνοντας παράλληλα το 3ο δεκάλεπτο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, τα Σφυριά θα πάρουν το προβάδισμα με 2 δίποντα και 1 βολή του Κοτσαμπά για το 34-31, ο Κατσαπλιαϊκός με δίποντο του Βανδώρου και τρίποντο του Καραμπίνου θα περάσει ξανά μπροστά με το σκορ στο 34-36, όμως ο Κοτσαμπάς με 5 πόντους θα γράψει το 39-36 για τα Σφυριά. Στη συνέχεια, ο Κατσαπλιαϊκός με ένα σερί 0-14 από 8 πόντους του Καραμπίνου και 4 του Παυλίδη και 2 του Δημόπουλου η διαφορά θα ανέβει στους 11 για το 39-51, ο Κοτσαμπάς με εύστοχο ζευγάρι βολών θα μειώσει σε 41-50, με τον Δημόπουλο να βάζει ακόμα ένα δίποντο και να διαμορφώνει το 41-52. Με ακόμα 2 βολές, ο Κοτσαμπάς θα ροκανίσει τη διαφορά στους 9 για το 43-52, ενώ ο Ζυγομήτρος με σουτ μέσης απόστασης θα σφραγίσει το ματς στο 43-54 του Κατσαπλιαϊκού.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Αντώνης Καραμπίνος ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 21 πόντους με 12 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 3 ασίστ και 2 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 19 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Καραμπίνου από τον Κατσαπλιαϊκό ξεχώρισε και ο Βανδώρος, με τον Ζυγομήτρο να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τα Σφυριά σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Κοτσαμπάς και ο Πέτροβας.