22.2%
15.4%
43.2%
20.7%

Έπειτα από μία πάρα πολύ όμορφη αναμέτρηση μεταξύ των 2 ομάδων, οι Τουβλέηκερς κατάφεραν να φύγουν από το κλειστό της Ριζούπολης με το 3ο ροζ φύλλο στις αποσκευές τους σε ισάριθμα παιχνίδια. Τα Σφυριά, είχαν χτίσει μία διαφορά στο 2ο δεκάλεπτο (22-11), όμως οι Τουβλέηκερς βρήκαν ρυθμό στο 2ο ημίχρονο, ήταν πιο εύστοχοι και τελικά πήραν τη νίκη με 46-52 στις λεπτομέρειες.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Αγκουριδάκη να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τον Κωλέτση να απαντάει με τρίποντο για το Σφυριά που θα κάνουν το 3-2. Ο Καρμοίρης μετά από μία ωραία πάσα του Ρίζα θα δώσει το προβάδισμα στους Τουβλέηκερς για το 3-4 και ο Ρίζας με δίποντο θα κάνει το 3-6, ενώ τα Σφυριά με δίποντο και τρίποντο του Σβεστονώφ θα διαμορφώσουν το 8-6. Ο Ιακωβάκης με δίποντο θα ισοφαρίσει σε 8-8, ενώ ο Τσίτος με δίποντο και τρίποντο – φάουλ, θα κλείσει το δεκάλεπτο στο 14-8 για τα Σφυριά.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Τσίτος θα διευρύνει τη διαφορά στους 8 με νέο δίποντο για το 16-8, ο Μαρίνος με βολή και ο Ρίζας με όμορφο δίποντο θα μειώσουν σε 16-11, ενώ τα Σφυριά, με το πόδι κολλημένο στο γκάζι θα καταφέρουν να ανοίξουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά στους 11 πόντους για το 22-11, με δίποντα των Καραβά, Μαμάκο και Κουρή. Στη συνέχεια, οι Τουβλέηκερς θα μειώσουν στους 8 με τρίποντο από τις 45 του Μαρίνου που θα κάνει το 22-14, ο Σταματίου με βολή θα κάνει το 23-14 και το ημίχρονο θα κλείσουν με τρίποντο και δίποντο ο Ρίζας και ο Καρμοίρης αντίστοιχα για το 23-19 στην ανάπαυλα.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι Τουβλέηκερς θα πάρουν το προβάδισμα με δίποντο του Ρίζα και τρίποντο του Κουράση που θα κάνουν το 23-24 στο ματς, ο Σταματίου με δίποντο θα επαναφέρει το προβάδισμα για τα Σφυριά για το 25-24, ενώ ο Ιακωβάκης με δίποντο θα διαμορφώσει το 25-26. Στη συνέχεια, ο Κουρής με 5 μαζεμένους πόντους θα κάνει το 30-26, όμως οι Τουβλέηκερς θα απαντήσουν με ένα σερί 2-9, διαμορφώνοντας το 32-35. Ο Σβεστονώφ θα αναλάβει δράση εκεί και με 2 σερί δίποντα θα δώσει το προβάδισμα ξανά στο Σφυριά (36-35), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσουν με 2 δίποντα οι Κουράσης και Ιακωβάκης για το 36-39 των Τουβλέηκερς.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ιακωνάκης και ο Λειβαδάς με δίποντο και τρίποντο αντίστοιχα θα ανοίξουν τη διαφορά στους 8 για το 36-44, ο Κωλέτσης με ένα floater θα μειώσει σε 38-44, με τον Σβεστονώφ να προσθέτει 2 ακόμα πόντους από τη γραμμή της φιλανθρωπίας, μειώνοντας ακόμα περισσότερο τη διαφορά, στους 4 πόντους για το 40-44, 4 λεπτά πριν τη λήξη. Εκεί, οι Τουβλέηκερς με τρίποντο του Μαρίνου και δίποντο του Ιακωβάκη θα ανοίξουν τη διαφορά στους 9 (40-49), ο Πέτροβας με ένα όμορφο drop step θα μειώσει σε 42-49, ενώ ο Ιακωβάκης με νέο δίποντο θα γράψει το 42-51 για τους Τουβλέηκερς. Τα Σφυριά, με τον Τσίτο και τον Σταματίου να ευστοχούν σε 2 δίποντα, θα μειώσουν σε 46-51, ενώ το τελικό 46-52 θα διαμορφώσει με βολή ο Λειβαδάς.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Χρήστος Ιακωβάκης ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 14 πόντους, με 7 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, συγκεντρώνοντας έτσι 13 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Τουβλέηκερς ξεχώρισε επιπλέον ο Θανάσης, με τον Λεμπούση να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Σφυριά σε καλή μέρα βρέθηκε ο Σβεστονώφ και ο Καραβάς.