23.3%
57.1%
30.0%
10.0%

Σε ένα ματς με αρκετά χαμηλό σκορ, τα Σφυριά κατάφεραν να επιστρέψουν στις νίκες απέναντι στους Halia Mavericks, στα πλαίσια της 8ης αγωνιστικής της Rising League. Οι δύο ομάδες πάλευαν σώμα με σώμα σε όλο το ματς, όμως στα τελευταία 5 λεπτά, όπου οι Halia Mavericks είχαν ένα μικρό προβάδισμα (27-28), οι νικητές με 2 τρίποντα και 1 δίποντο αλλά και 0 παθητικό θα φύγουν με το ροζ φύλλο από το κλειστό του Πολυκλαδικού με το τελικό 35-28.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Αγγελωνίτη Αλ. να ανοίγει το σκορ και τα Σφυριά να απαντούν με ένα σερί 7-0 από τους Τσίτο, Πέτροβα Σ. και Κωνσταντινόπουλο για το 7-2. Εκεί, ο Μαρκέτος με βολή θα μειώσει σε 7-3, ο Κωνσταντινόπουλος με νέο τρίποντο θα ανοίξει τη διαφορά στους 7 για το 10-3, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσουν με 2 δίποντα ο Αγγελιδέλης και ο Βασιλείου για το 10-7 του δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Βασιλείου με τρίποντο και ο Πασσαλής με δίποντο θα πάρουν το προβάδισμα για τους Halia Mavericks με το σκορ στο 10-12 και τα Σφυριά να απαντούν με βολή του Τσίτου και δίποντο του Πέτροβα Σ. για το 13-12. Εκεί, ο Πασσαλής με νέο δίποντο θα κάνει το 13-14, ενώ ο Σβεστονώφ με δική του βολή θα ισοφαρίσει σε 14-14. Με 2/2 βολές ο Κλιμαντίρης θα διαμορφώσει το 14-16, ενώ τα Σφυριά με ένα σερί 7-0 θα κλείσει το ημίχρονο στο 21-16.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι Halia Mavericks θα μπουν ξανά στο παιχνίδι με ένα σερί 5-0 από δίποντο του Τούντα και γκολ-φάουλ το Βασιλείου για το 21-21. Ο Κωνσταντινόπουλος με τρίποντο θα κάνει το 24-21, ο Βασιλείου με καλάθι στη ρακέτα το 24-23, ενώ ο Κωνσταντινόπουλος με νέο τρίποντο θα διαμορφώσει το 27-23 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Πασσαλής με τρίποντο και ο Κλιμαντήρης με δίποντο θα πάρουν το προβάδισμα για τους Halia Mavericks, διαμορφώνοντας το 27-28, ενώ τα Σφυριά θα απαντήσουν με τρίποντα των Κωνσταντινόπουλο και Γεωργιάδη αλλά και δίποντο του Τσίτου για να πάρουν ξανά κεφάλι στο σκορ για το τελικό 35-28 του παιχνιδιού.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Σπύρος Κωνσταντινόπουλος ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 20 πόντους, με 8 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, κλέβοντας 7 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, για να συγκεντρώσει έτσι 21 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τα Σφυριά ξεχώρισε επιπλέον ο Πέτροβας Σ., με τον Τίτο και τον Γεωργιάδη να συμπληρώνουν τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Halia Mavericks σε καλή μέρα βρέθηκε ο Αγγελιδέλης και ο Τσαμούταλος.