15.4%
54.5%
36.8%
19.2%

Σε ένα παιχνίδι αντάξιο των προσδοκιών μας, οι Firehawks κατάφεραν να αποσπάσουν τη νίκη και τελικά την πρόκριση απέναντι στους μαχητικούς Τουβλέηκερς με το τελικό 46-49 στο 3ο παιχνίδι της μεταξύ τους σειράς. Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο μισό, με τους Firehawks να παίρνουν προβάδισμα 13 πόντων στα μέσα της τρίτης περιόδου. Οι Τουβλέηκερς δεν το έβαλαν ποτέ κάτω, έτρεξαν ένα μεγάλο σερί 17-0 και πέρασε μπροστά στο ξεκίνημα της τελευταίας περιόδου. Εκεί, το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με τους Τουβλέηκερς να είναι μπροστά με 4 πόντους στα μισά της περιόδου και τους Firehawks να τρέχουν ένα σερί 2-9 για να φύγουν με το εισιτήριο της 8άδας από το κλειστό της Καλλιθέας με ένα γωνιακό τρίποντο του Ακσεχέρογλου που έγραψε και το τελικό 46-49. Αυτή θα είναι η πρώτη συμμετοχή των Firehawks στην φάση των προημιτελικών, αφού τα περασμένα 2 χρόνια είχαν φτάσει μέχρι και τους 16 του θεσμού.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Καρμοίρη να ανοίγει το σκορ με 2 απανωτά δίποντα για το αρχικό 4-0 και τους Firehawks να ανοίγουν λογαριασμό με τρίποντο του Κεαλόγλου και δίποντο του Πολυχρονόπουλου, για να περάσουν μπροστά με το σκορ στο 4-5. Στη συνέχεια, ένα δίποντο από τον Μητσόπουλο θα κάνει το 6-5 των Τουβλέηκερς, ο Πολυχρονόπουλος με δίποντο και γκολ-φάουλ θα διαμορφώσει το 6-10 των Firehawks, ενώ 2 απανωτά καλάθια από τους Κοσκέρα και Καρμοίρη, θα φέρουν το ματς στα ίσα για το 10-10 της αναμέτρησης. Εκεί, ο Δημητρακόπουλος με εύστοχο ζεύγος βολών θα γράψει το 10-12, ο Καρμοίρης με τρίποντο και δίποντο θα επαναφέρει το προβάδισμα στους Τουβλέηκερς με το σκορ στο 15-12, ενώ ο Κεαλόγλου με δίποντο, κατάφερε να μειώσει στον πόντο και το 15-14. Με βολή από τον Μητσόπουλο, οι Τουβλέηκερς έγραψαν το 16-14, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο, σφράγισε με νέο δίποντο ο Πολυχρονόπουλος, ισοφαρίζοντας ξανά το ματς στο 16-16 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Τουβλέηκερς θα πάρουν ένα οριακό προβάδισμα έπειτα από βολή του Σπανίδη για το 17-16, όμως οι Firehawks θα πατήσουν γκάζι και θα προσπεράσουν με ένα σερί 0-10, ύστερα από 5 πόντους του Προύτζα και ακόμα 5 του Ακσεχέρογλου για το 17-26. Στη συνέχεια, οι Τουβλέηκερς θα καταφέρουν να μειώσουν με 2 βολές των Μητσόπουλο και Νικολαΐδη στους 7 πόντους και το 19-26, ο Πολυχρονόπουλος με δική του βολή έκανε το 19-27, ενώ το ημίχρονο, σφράγισε με ένα όμορφο ανάποδο lay up ο Μητσόπουλος, κλείνοντας έτσι το πρώτο μισό της αναμέτρησης στους 6 πόντους και το 21-27 υπέρ των Firehawks.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Καρμοίρης θα μειώσει με δίποντο στο 23-27, οι Firehawks θα τρέξουν ένα σερί 0-9 από 5 πόντους του Δημητρακόπουλου και 4 του Κεαλόγλου για να ανοίξουν τη διαφορά του ματς για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό και το 23-36. Οι Τουβλέηκερς δεν φάνηκε να ανησυχούν ιδιαίτερα, αφού ένα δικό τους μεγάλο σερί 15-0 (!), με 2 τρίποντα του Λειβαδά, 2 δίποντα του Καρμοίρη, ένα δίποντο του Μητσόπουλου και ένα τρίποντο του Μαρίνου, θα σφραγίσουν την περίοδο έχοντας το προβάδισμα με το σκορ στο 38-36.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Μητσόπουλος με δίποντο θα ανοίξει το σερί στο 17-0 και το 40-36, ο Μητρόπουλος θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο βάζοντας φρένο στο σερί αυτό, για να μειώσει στο καλάθι και το 40-38, ενώ ένα καλάθι στο ζωγραφιστό από τον Καρμοίρη, θα επαναφέρει τη διαφορά στους 4 για τους Τουβλέηκερς, με το σκορ να πηγαίνει στο 42-38. Στη συνέχεια, ο Κεαλόγλου με δίποντο θα ροκανίσει τη διαφορά στους 2 και το 42-40, ο Καρμοίρης με νέο δικό του καλάθι θα απαντήσει για το 44-40, ενώ ο Αρζουμανίδης με βολή και ο Κεαλόγλου με τον Πολυχρονόπουλο με 2 δίποντα, θα δώσουν προβάδισμα στους Firehawks με το σκορ να πηγαίνει στο 44-45. Εκεί, ένα δίποντο του Κοσκέρα θα βάλει μπροστά του Τουβλέηκερς, ενώ στο τελευταίο λεπτό, ο Κεαλόγλου με βολή θα ισοφαρίσει και μετέπειτα ένα γωνιακό τρίποντο του Ακσεχέρογλου θα δώσει τα ηνία του σκορ στους Firehawks, με το σκορ να γράφει 46-49. Στη τελευταία επίθεση του παιχνιδιού, οι Τουβλέηκερς δεν κατάφεραν να ευστοχήσουν και έτσι αποχαιρέτησαν το φετινό χειμερινό πρωτάθλημα.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Δημήτρης Ακσεχέρογλου ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 8 πόντους, με 11 ριμπάουντ, μοίρασε 5 ασίστ, κλέβοντας 2 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, συγκεντρώνοντας έτσι 13 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους Firehawks ξεχώρισε επιπλέον ο Κεαλόγλου, με τον Πολυχρονόπουλο να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Τουβλέηκερς σε καλή μέρα βρέθηκε ο Καρμοίρης και ο Νικολαΐδης.