8.3%
42.9%
37.7%
28.6%

Παρότι οι Τουβλέικερς είχαν κάνει το πρώτο βήμα για την πρόκριση, οι Ακαδημίες Red-dicolo κατάφεραν με ωραίο μπάσκετ κατά διαστήματα και τον Χαχάμη Β. σε πολύ καλή μέρα να κάνουν το 1-1 στη σειρά και έτσι η πρόκριση στην τετράδα να κριθεί σε 3ο και τελευταίο ματς.Οι Τουβλέικερς ήταν  άστοχοι από τα 6,75 γεγονός που κόστισε.

Ωραίο ντράιβ του Μακρή για το 4-0 και μετά το δίποντο του Αγγουριδάκη οι παίκτες των Ακαδημιών Red-dicolo έκαναν ένα σερί 6-0 με ωραίο χουκ του Ιορδανίδη. Ωραία ασίστ του Κριτσωτάκη στον Μπαλάσκα για το 10-5, ωστόσο ο Ιορδανίδης με τρίποντο και αιφνιδιασμό έκανε το 15-5 για το 1ο δεκάλεπτο.

Coast to coast του Χαχάμη Β. και άμεση απάντηση του Κριτσωτάκη με ωραίο ντράιβ στη λήξη της επίθεσης για το 19-7. Ο Πολύζος έδειξε πως έχει ωραίες κινήσεις και συγκεκριμένα σκόραρε με ωραίο roll για το 21-7. Ο Χαχάμης Β. έδειξε και πάλι ότι πατάει πολύ καλά στο παρκέ σκοράροντας με καλάθι και φάουλ. Από κει και πέρα ο Γιαννουλάκης βγήκε μπροστά για τους Τουβλέικερς σκοράροντας 8 πόντους με αρκετά όμοια τεχνική -προσποίηση σουτ μέσης απόστασης- για το 28-16. Στο διάστημα αυτό ο Χαχάμης έβαλε τρίποντο! Το ημίχρονο εκλεισε 31-21 δια χειρός Γιαννουλάκη.

Με το σταγονόμετρο σκόραραν οι παίκτες και των δύο ομάδων στη συνέχεια. Ο Τριανταφύλλου άνοιξε τον χορό του σκοραρίσματος και λίγο αργότερα ο Κοσκέρας πήρε επιθετικό ριμπάουντ και έγραψε το 35-23. Με όμοιο τρόπο σκόραρε ο Χαχάμης Α. ενώ ο Πολύζος μετά από πάσα του Μακρή έκανε το 39-24. Καλάθι με ποστ του Γιαννουλάκη, και άμεση απάντηση με ντράιβ από τον Πολύζο για το 41-26. Η συνέχεια ήταν εύστοχο τρίποντο του Χαχάμη Β. ,ενώ  ο Γιαννουλάκης έκανε το 44-28 του δεκαλέπτου.

Τυπική διαδικασία ήταν η 4η περίοδος καθώς οι Τουβλέικερς δεν έδειχναν ικανοί να κάνουν comeback. Ο Χαχάμης Ανδρέας μπήκε στα παπούτσια του Βασίλη και σκόραρε τρίποντο για το 48-28, ενώ ο ίδιος σκόραρε μετά από πάσα του Αντωνίου έπαιξε μαζί του pick and roll . Μετά το καλάθι του Γιαννουλάκη για το 50-35, οι Ακαδημίες έκαναν σερί 8-0 με πολύ ωραίο coast to coast του Τριανταφύλλου. Το πρώτο τρίποντο για τους Τουβλέικερς έβαλε ο Μαρίνος γράφοντας το 60-39 λίγο πριν τη λήξη του ματς. Ο Γρίβας με σουτ έδειξε να γράφει το τελικό σκορ, ωστόσο ο Τριανταφύλλου πέταξε την μπάλα κατά τη λήξη προς την μπασκέτα της ομάδας του σκοράροντας αυτοκαλάθι(!) για το τελικο 64-42.(το αυτοκαλάθι χρεώνεται στον αρχηγό της αντίπαλης ομάδας )

Εξαιρετικό double double του Βασίλη Χαχάμη με 21 πόντους και 10 ριμπάουντ, ενώ πολύ καλός ήταν και ο Βασίλης με 12 πόντους και 17 ριμπάουντ. Από τους Τουβλέικερς ο Γιαννουλάκης με 18 πόντους ήταν απελπιστικά μόνος του.