30.8%
41.7%
34.0%
15.4%

Ο Φωκιανός κέρδισε με 49-52 την Μ.Κ.Ο. για να πάρει ένα αποτέλεσμα που τον φέρνει αγκαλιά με τα πλέι οφς σε ένα πολύ σκληρό ντέρμπι που κρίθηκε στο τελευταίο δευτερόλεπτό του με τρία συνεχόμενα άστοχα τρίποντα ισοφάρισης για τη Μ.Κ.Ο.. Ο Φωκιανός είχε τον έλεγχο για τρεις περιόδους, αλλά στο 4ο δεκάλεπτο η Μ.Κ.Ο. προσπέρασε με το ματς να κρίνεται στις βολές του Φωκιανού και τα άστοχα σουτ στο τέλος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με καλάθι του Ακράτου, για να απαντήσουν ο Τουρής με τον Βαχαβιώλο για το 6-2 της ομάδας τους. Αυτό ήταν και το μοναδικό προβάδισμα για τη Μ.Κ.Ο. ως το τελευταίο 1:20 του αγώνα! Ο Φωκιανός απάντησε με ένα 0-10 δικό του με τον Παντελεάκη, τον Ακράτο, τον Τζούρτο και τον Ρίπη για το 6-12, με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 10-12 από τον Κιφοκέρη.

Στη 2η περίοδο ο Ρίπης έγραψε το 10-14, με τον Τουρή και τον Κιφοκέρη να απαντούν ως το 14-16 και ένα καλάθι του Νικολαΐδη στο ενδιάμεσο. Ο Φωκιανός με ένα 0-9 πήγε σε διψήφια διαφορά, ο Νικολαΐδης με τον Ρίπη και τον Κυριάκογλου έγραψαν το 14-25 για την ομάδα τους. Το σερί διέκοψε ο Μαρσέλος για το 16-25, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Τζούρτο, 16-26.

Στην επανάληψη ο Βαχαβιώλος με τον Σωτηρόπουλο μείωσαν σε 21-26, με τον Ρίπη και τον Τζούρτο να απαντούν για το 21-31. Ο Βιδάλης και ο Σωτηρόπουλος σκόραραν ξανά, αλλά ο Νικολαΐδης με τον Τζούρτο και τον Παντελεάκη έφεραν τον Φωκιανό στη μεγαλύτερη διαφορά του στο ματς, 26-39 και +13.

Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 28-39 από τον Σωτηρόπουλο με την Μ.Κ.Ο. να τρέχει ένα 11-0 ως το 37-39 με τον Τουρή, τον Μάινα και τον Βαχαβιώλο στο 4ο δεκάλεπτο. Ο Τζούρτος ήταν εκεί για την ομάδα του και οι βολές του Ρίπη και του Νικολαΐδη έφεραν τον Φωκιανό στο 37-43, με τον Κιφοκέρη να γράφει τρίποντο και τον Σωτηρόπουλο να μειώνει σε 42-43. Εκεί η Μ.Κ.Ο. πήρε αντιαθλητικό, αλλά είχε 0/2 βολές και χαμένη επίθεση, για να γράψει δύο βολές ο Καρακατσάνης για το 42-45 στο τελευταίο τρίλεπτο. Ο Βιδάλης τον μιμήθηκε για το 44-45 με τον Ρίπη να σκοράρει για το 44-47. Ο Μάινας μείωσε και πάλι στον πόντο 1:28 για το τέλος και ο Κιφοκέρης έκλεψε την μπάλα και σκόραρε για να δώσει αμέσως μετά προβάδισμα στην ομάδα του με 48-47!

Στα 55 δευτερόλεπτα ο Νικολαΐδης έβαλε μπροστά τον Φωκιανό, η Μ.Κ.Ο. έχασε την επίθεσή της, αλλά ο Μάινας έκλεψε και πήρε φάουλ για 1/2 βολές στα 29 δευτερόλεπτα, 49-49. Ο Τζούρτος είχε κι εκείνος 1/2 βολές, με τη Μ.Κ.Ο. να χρεώνεται με επιθετικό φάουλ στα 11 δευτερόλεπτα και από τεχνική ποινή συν ντεσκαλιφιέ ο Φωκιανός είχε 2/3 βολές για το 49-52. Όμως, στην επαναφορά χρεώθηκε και ο Φωκιανός επιθετικό φάουλ, με τη Μ.Κ.Ο. να έχει την τελευταία επίθεση, αλλά να αστοχεί σε τρία τρίποντα ισοφάρισης.

Για τους νικητές ο Τζούρτος είχε 15 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Ρίπης 10 πόντους, 12 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 τάπες, ο Νικολαΐδης 11 πόντους, 3 ασίστ, ο Παντελεάκης 6 πόντους, 7 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 5 κλεψίματα. Για τη Μ.Κ.Ο. ο Τουρής είχε 8 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Μάινας 8 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 3 τάπες, ο Σωτηρόπουλος 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Κιφοκέρης 11 πόντους, 13 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα.