40.0%
83.3%
44.0%
28.6%

Ο Φωκιανός αρνήθηκε να χάσει το παιχνίδι απέναντι στους Red-Dicolo, αφού προηγήθηκε στο σκορ 40 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ματς. Σε όλο το παιχνίδι, οι Red-Dicolo ήταν μπροστά στο σκορ, φτάνοντας μάλιστα και στο +12 στο 2ο δεκάλεπτο, το οποίο ο Φωκιανός ροκάνισε, χρησιμοποιώντας κάθε δευτερόλεπτο του 2ου ημιχρόνου με συνέπεια και οργάνωση. Οι Red-Dicolo ήθελαν τη νίκη, όμως κάποιες λεπτομέρειες στα τελευταία λεπτά κόστισαν και έτσι γνώρισαν την 5η ήττα τους στη φετινή Golden.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Φωκιανό να πατά καλά στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού και να κάνει ένα γρήγορο 5-0. Οι Red-Dicolo θα ¨ξυπνήσουν” και με ένα σερί 0-13 θα πάρουν το προβάδισμα για το 5-13. Στη συνέχεια, ο Φωκιανός με με δίποντα των Ρίπη και Τζούρτο θα μειώσουν σε 9-13, ενώ ο Μπρίκος με δύσκολο δίποντο θα γράψει το 9-15. Ο Φωκιανός θα μειώσει στον πόντο με τρίποντο του Μυλιόρδου και δίποντο του Τζούρτου για το 14-15, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει με βολή του Κρίκα Κ. για το 14-16.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Red-Dicolo θα μεγαλώσουν τη διαφορά στους 7 πόντους (14-21), ενώ ο Φωκιανός με δίποντα από τους Νικολαΐδη και Μεσεδάκη θα διαμορφώσουν το 18-21. Στη συνέχεια, οι Red-Dicolo με νέο σερί 3-11 θα κάνουν το 21-33, όμως ο Φωκιανός θα σφίξει την άμυνά του και με ένα δικό του σερί 6-0 θα κλείσει το ημίχρονο με το σκορ να είναι στο 27-33.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Φωκιανός θα μειώσει ακόμα περίσσότερο με τρίποντο από τον Μυλιόρδο για το 30-33, ενώ ο Κρίκας Κ. θα απαντήσει με δίποντο για το 30-35. Στη συνέχεια, ο Καρακατσάνης με δίποντο θα κάνει το 32-35, ενώ οι Red-Dicolo με σερί 2-9 θα πάρουν μία διαφορά 10 πόντων για το 34-44. Με σερί θα απαντήσει και ο Φωκιανός (8-0) για να μειώσει την διαφορά στο καλάθι και στο 42-44, ο Σοφούλος με 2 τρίποντα και ο Τσαπατάκης με βολή θα επαναφέρουν τη διαφορά στους 9 πόντους (42-51), ενώ το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσει με τρίποντο από τον Μυλιόρδο για το 45-51.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Παντελεάκης με τρίποντο θα μειώσει σε 48-51, ο Μπρίκος θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 48-54, ενώ ο Φωκιανός με δίποντο του Νικολαΐδη και τρίποντο του Μυλιόρδου θα μειώσει στον πόντο για το 53-54. Στη συνέχεια, οι Red-Dicolo με ένα σερί 3-6 θα κάνουν το 56-60, όμως ο Φωκιανός με ένα εκπληκτικό σερί στα τελευταία 2 λεπτά της αναμέτρησης θα πάρει το προβάδισμα, κάνοντας το 63-60 με γκολ-φάουλ του Καρακατσάνη. Ο Σοφούλης με δίποντο θα μειώσει σε 63-62, ενώ το τελικό 65-62 θα διαμορφώσουν οι Καρακατσάνης και Τζούρτος με 2/4 βολές.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Καρακατσάνης ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 16 πόντους, με 4 ριμπάουντ, μοίρασε 1 ασίστ, κλέβοντας 2 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, συγκεντρώνοντας έτσι 15 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής.
Από τον Φωκιανό ξεχώρισε επιπλέον ο Τζούρτος, με τον Ρίπης να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Red-Dicolo σε καλή μέρα βρέθηκε ο Κρίκας Κωνσταντίνος και ο Μπρίκος.