26.3%
66.7%
41.9%
14.3%

Σε ένα παιχνίδι όπου και οι δύο ομάδες είχαν εξασφαλίσει την πρόκρισή τους στα playoffs και τους ένοιαζε το τελικό τους πλασάρισμα στην κατάταξη, τα Χαμένα Ταλέντα πήραν σπουδαία νίκη έναντι της μαχητικής Partouzan με σκορ 58-42, παρά το γεγονός ότι παρατάχθηκαν μόνο με 6 παίκτες. Σχέδον σε ολόκληρο τον αγώνα τα Χαμένα Ταλέντα ήταν μπροστά στο σκορ με το πρώτο ημίχρονο να λήγει στο 30-26. Στο δεύτερο μέρος, τα Χαμένα Ταλέντα κυριάρχησαν, με τη διαφορά να γίνεται στο τελευταίο δεκάλεπτο , όπου έτρεξαν ένα επιμέρους 15-7, παίρνοντας το ροζ φύλλο, με το οποίο πατούν γερά στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας της Silver League, ενώ η Partouzan έπεσε στο 8-10, αναμένοντας το τελικό της πλασάρισμα στις θέσεις 6-8. Δεν αποκλείεται, μάλιστα, οι δύο ομάδες να συναντηθούν στον πρώτο γύρο της postseason.

Το ματς ξεκίνησε με τα Χαμένα Ταλέντα να παίρνουν μία μικρή διαφορά. Ο Κασβής άνοιξε το σκορ κάτω από το καλάθι (2-0), οι Λεκός και Ηλιάδης έβαλαν μπροστά την ομάδα τους (2-5), ακολούθησε εκπληκτικό σερί 13-0 των Ταλέντων με τους Αντύπα, Σταμπουλίδη, Κασβή και Πενταγιώτη (15-5), ο Brkic ερχόμενος από τον πάγκο έκανε το 15-7, ο Ψημάδης με 1/2 βολές το 16-7, ξανά ο Brkic με 2/2 βολές για το 16-9, ο Ψημάδης το 18-9 και ο Λεκός μείωσε σε 18-12 στο τελείωμα της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα Ταλέντα διατήρησαν το προβάδισμα μέχρι την ανάπαυλα. Ο Brkic με ωραία προσπάθεια πέτυχε το 18-14, οι Κασβής και Ψημάδης έκαναν το 21-14, ο Brkic με “καλάθι και φάουλ” σημείωσε το 21-17, οι Σταμπουλίδης και Ψημάδης έστειλαν τη διαφορά ξανά στο +7 (24-17), ξανά ο Brkic για το 24-19, ο Κασβής με τρίποντο σκόραρε για το 27-19, οι Ζησιάδης και Brkic μείωσαν σε 27-24, τρίποντο-απάντηση του Αντύπα για το 30-24 και το πρώτο ημίχρονο έκλεισε στο 30-26 με εύστοχο σουτ μέσης απόστασης από τον Τρανούδη.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τα Ταλέντα να εξουδετερώνουν τα επιθετικά ατού της Partouzan και να αυξάνουν τη διαφορά. Ο Ψημάδης πέτυχε το 32-26, οι Ρηγανάκος και Ζησιάδης μείωσαν στον πόντο (32-31), όμως οι Κασβής και Πενταγιώτης αντέδρασαν για την ομάδα τους, κάνοντας το 36-31. Στη συνέχεια, ο Κοντομίχαλος έπειτα από επιθετικό του ριμπάουντ σημείωσε το 36-33, ο Κασβής έκανε το 38-33, ο Λεκός απάντησε για το 38-35 και οι Πενταγιώτης και Σταμπουλίδης αύξησαν τη διαφορά στο +8 (43-35).

Τελευταία περίοδος του αγώνα, με τα Χαμένα Ταλέντα να παίζουν εξαιρετικές άμυνες και να χτίζουν διψήφιες διαφορές από τους αντιπάλους τους. Στο ξεκίνημα, με σερί 6-0 από τους Πενταγιώτη, Κασβή και Ρεθυμιωτάκη έκαναν το 49-35, ο Brkic με πέντε προσωπικούς του πόντους μείωσε σε 49-40, αλλά με νέο σερί 9-0 τα Ταλέντα ξέφυγαν στο +18 (58-40) με τους Κασβή, Ψημάδη και Πενταγιώτη. Η αναμέτρηση ολοκληρώθηκε με σκορ 58-42 έπειτα από δίποντο του Παυλόπουλου.

MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μιλτιάδης Κασβής, ο οποίος σημείωσε 19 πόντους, 15 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 4 τάπες, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Σταμπουλίδης, Ψημάδης και Πενταγιώτης. Από την Partouzan, ξεχώρισε η προσπάθεια του Brkic.