20.0%
79.2%
36.7%
19.2%

Τρομερή ματσαρα στο κλειστό του Αιγάλεω, με τους Phoenix Bums να παίρνουν ένα πολύ σημαντικό ροζ φύλλο απέναντι στα Χαμένα Ταλέντα με το τελικό 50-56 στην 14η αγωνιστικής της Golden League. Τα Χαμένα Ταλέντα, αν και ειχαν ένα προβάδισμα σχεδόν σε όλο το ματς, δεν κατάφεραν να κρατήσουν το προβάδισμα, με τους Phoenix Bums να παίζουν τρομερή άμυνα στο τελευταίο δεκάλεπτο, αφού δέχθηκαν μόλις 6 πόντους. Πέραν της νίκης, οι Bums έχουν διπλό λόγο να πανηγυρίζουν, αφού κατάφεραν να καλύψουν και τη διαφορά του πρώτου γύρου όπου είχαν ηττηθεί με 4 πόντους από τα Χαμένα Ταλέντα.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Phoenix Bums να ξεκινούν με ένα τρίποντο του Φωτόπουλου για το αρχικό 0-3 και τα Χαμένα Ταλέντα να μπαίνουν στο ματς με 2 απανωτά δίποντα του Μπίλλη που θα κάνουν το 4-3 της αναμέτρησης. Εκεί, ο Παπαντωνίου με ένα δύσκολο καλάθι θα κάνει το 4-5, ενώ ο Πενταγιώτης με εύστοχο τρίποντο, διαμόρφωσε το 7-5 για τα Χαμένα Ταλέντα. Στη συνέχεια, ο Κοβάτσος με 2/2 βολές θα ισοφαρίσει στο 7-7, ο Πενταγιώτης με νέο τρίποντο έκανε το 10-7, για να σφραγίσει το πρώτο δεκάλεπτο με δίποντο ο Παπαντωνίου, μειώνοντας στον πόντο και το 10-9 της αναμέτρησης.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Phoenix Bums θα περάσουν μπροστά με τρίποντο του Πολίτη και γκολ-φάουλ του Καδά για το 10-15, τα Χαμένα Ταλέντα όμως θα απαντήσουν με ένα σερί 10-2, έπειτα από 4 πόντους του Μπίλλη και από 2 των Ευθυμίου, Ψημάδη και Κασβή για το προβάδισμα και το 20-17 του παιχνιδιού. Στη συνέχεια, ο Καδάς με εύστοχο ζεύγος βολών μείωσε στον πόντο και το 20-19, ο Ψημάδης με τον ίδιο τρόπο έκανε το 22-19, ενώ το πρώτο ημίχρονο, σφράγισε με δίποντο ο Ζερντίτσκι, ύστερα από όμορφη πάσα του Πανδή για το 22-21 της ανάπαυλας υπερ των Χαμένων Ταλέντων.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, τα Χαμένα Ταλέντα θα ανοίξουν τη διαφορά στους 5 πόντους με 2 δίποντα των Πενταγιώτη και Ευθυμίου για το 26-21, ο Παπαντωνίου με 2 βολές θα μειώσει στο 26-23, ενώ ο Καραγρηγορίου με τρίποντο, έγραψε το 29-23 της αναμέτρησης. Με βολή του Μοσκόφογλου, οι Phoenix Bums θα μειώσουν στο 29-24, ο Καραγρηγορίου με νέο τρίποντο θα κάνει το 32-24, όμως ένα σερί 2-7 των Phoenix Bums, θα ρίξει τη διαφορά στους 3 και το 34-31. Στη συνέχεια, ένα δίποντο του Ευθυμίου έκανε το 36-31 των Χαμένων Ταλέντων, ο Φωτόπουλος με εύστοχο τρίποντο μείωσε στο 36-34, ενώ ο Ψημάδης απάντησε με δικό του καλάθι, γράφοντας έτσι το 38-34 για το ματς. Εκεί, ο Ζερντίτσκι με 2/2 βολές μείωσε ξανά στους 2 και το 38-36, τα Χαμένα Ταλέντα με τρίποντο του Καραγρηγορίου έγραψαν το 41-36, ενώ ο Ζερντίτσκι απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 41-39 του ματς. Με 3 βολές από τους Ευθυμίου και Μπίλλη, τα Χαμένα Ταλέντα θα πάνε τη διαφορά στους 5 και το 44-39, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο σφράγισε με δική του βολή ο Μπαλτζόγλου, με το σκορ στο 44-40 για την περίοδο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ένα δίποντο του Κασβή θα διαμορφώσει το 46-40, ο Πολίτης με βολή θα μειώσει στο 46-41, με τον Πενταγιώτη να ευστοχεί σε δίποντο, γράφοντας έτσι το 48-41 του παιχνιδιού. Στη συνέχεια, οι Phoenix Bums θα μειώσουν με δίποντο του Πανδή και 2/2 βολές του Παπαντωνίου για το 48-45, ο Μπίλλης με ακόμα ένα δίποντο έκανε το 50-45 για τα Χαμένα Ταλέντα, όμως οι Phoenix Bums, πήραν το προβάδισμα, ύστερα από τρίποντο του Πολίτη και 2 απανωτά δίποντα των Κοβάτσο και Ζερντίτσκι, με το σκορ να πηγαίνει στο 50-52, με 1:20 πριν τη λήξη. Εκεί, οι δύο ομάδες ήταν άστοχες, ενώ στα τελευταία δευτερόλεπτα, ο Παπαντωνίου και ο Μοσκόφογλου με 4/4 βολές έγραψαν το τελικό 50-56 για τους Phoenix Bums

Πρωταγωνιστής του ματς ο Αλέξανδρος Ζερντίτσκι ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 11 πόντους με 8 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε και 1 τάπα, φτάνοντας έτσι τους 15 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Ζερντίτσκι από τους Phoenix Bums ξεχώρισε και ο Παπαντωνίου, με τον Κοβάτσο να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τα Χαμένα Ταλέντα σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Κασβής και ο Μπίλλης.