15.4%
50.0%
37.5%
12.9%

Σε ένα πολύ κλειστό ματς, με τις δύο ομάδες να έχουν αρκετές ελλείψεις, τα Χώματα κατάφεραν να πάρουν την πρώτη τους νίκη για το φετινό καλοκαιρινό πρωτάθλημα με το τελικό 55-47, στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής του Summers, ανεβαίνοντας με αυτόν τον τρόπο στο 1-3 του βαθμολογικού πίνακα. Οι δύο ομάδες ήταν σε όλο το παιχνίδι κοντά, με τους νικητές να πατούν γκάζι στο καταλληλότερο σημείο και να χτίζουν ένα μικρό προβάδισμα το οποίο κράτησαν και μέχρι τέλους και έτσι έφτασαν στην πρώτη τους νίκη στο καλοκαιρινό.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Δημητριάδη να ανοίγει το σκορ για τα Χώματα με εύστοχο τρίποντο για το αρχικό 3-0 και τους Σαμαρά και Κουρτέση, να δίνουν το προβάδισμα στους Jack’s για το 3-4 του ματς. Στη συνέχεια, ο Μπίλιας με δύσκολο καλάθι θα κάνει το 5-4, ο Σαμαράς με βολή και ο Μπουτσικάκης με δίποντο θα γράψουν το 5-7 των Jack’s, ενώ ο Καρακατσάνης με 5 δικούς του πόντους (από τρίποντο και 2/2 βολές) θα δώσει τα ηνία του σκορ στα Χώματα, διαμορφώνοντας με αυτόν τον τρόπο το 10-7 στην αναμέτρηση. Εκεί, ο Γαλανάκης με δίποντο στον αιφνιδιασμό θα μειώσει στον πόντο για το 10-9, ο Μπίλιας με σουτ μέσης απόστασης θα απαντήσει για το 12-9, με τον Πέτσο, να ευστοχεί κάτω από το καλάθι και να μειώνει ξανά στον πόντο και το 12-11 του ματς. Το πρώτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσει με σουτ από τον αγκώνα ο Καραθανάσης, κλείνοντας την περίοδο στο 14-11 για τα Χώματα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τα Χώματα θα ανοίξουν ακόμα περισσότερο την ψαλίδα της διαφοράς, έπειτα από 3 δίποντα των Μπίλια και Κοντομίχο για το 20-11, ο Πέτσος θα μειώσει με δικό του καλάθι στο 20-13, ενώ ο Κάκκος, θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 22-13 του παιχνιδιού. Στη συνέχεια, ο Μπουτσικάκης θα μειώσει με τρίποντο σε 22-16, ο Καραθανάσης με δίποντο θα κάνει το 24-16, με τον Πέτσο να απαντά με τον ίδιο τρόπο, μειώνοντας τη διαφορά στους 6 πόντους και στο 24-18 του παιχνιδιού. Εκεί, ο Καρακατσάνης με καλάθι στην αντίπαλη ρακέτα θα γράψει το 26-18 για τα Χώματα, ενώ ο Ανδρεαδάκης με δικό του καλάθι και ο Μπουτσικάκης με τρίποντο, θα σφραγίσουν το ημίχρονο στο 26-23 για τις 2 ομάδες.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Κοντομίχος με βολή θα κάνει το 27-23, ο Μπουτσικάκης με τρίποντο θα μειώσει στον πόντο για το 27-26, ο Κοντομίχος με δίποντο αυτή τη φορά θα γράψει το 29-26, ενώ ο Ελευθεριάδης, θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο, μειώνοντας ξανά στον πόντο και στο 29-28. Στη συνέχεια, ο Καρακατσάνης με δίποντο θα γράψει το 31-28, ο Μπουτσικάκης με τρίποντο θα ισοφαρίσει στο 31-31, όμως ένα σερί 5-2 των Χωμάτων, θα τους δώσει ένα προβάδισμα 3 πόντων για το 36-33 της αναμέτρησης. Εκεί, οι Jack’s με 2 καλάθια των Πέτσο και Ανδρεαδάκη θα περάσουν μπροστά στο σκορ για το 36-37, όμως τα Χώματα θα απαντήσουν με τον ίδιο ακριβώς τρόπο (με δίποντα των Καρακατσάνη και Κοντομίχο), κλείνοντας το 3ο δεκάλεπτο στο +3 για τα Χώματα, με το σκορ στο 40-37.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κοντομίχος με δίποντο θα γράψει το 42-37 για τα Χώματα, οι Jack’s θα μειώσουν με 2/2 βολές του Πέτσου θα μειώσουν στο 42-39, ενώ ο Γκάτσης με εύστοχο τρίποντο, θα στείλει το παιχνίδι στους 6 πόντους και στο 45-39 για τα Χώματα. Στη συνέχεια, οι Jack’s θα μειώσουν με δίποντο του Γαλανάκη μετά από κλέψιμο για το 45-41, ο Κοντομίχος με δικό του καλάθι θα απαντήσει για το 47-41, ενώ ο Κελεμτζής με άλλο ένα δίποντο για τους Jack’s θα ρίξει τη διαφορά στους 4 για το 47-43 του παιχνιδιού. Εκεί, τα Χώματα με 2 βολές του Γκάτση και από 1 των Κάκκο και Καρακατσάνη θα ανοίξουν τη διαφορά στους 8 πόντους για το 501-43, οι Jack’s θα μειώσουν με δίποντο του Πέτσου και 2/2 βολές του Γαλανάκη στο 51-47, με τα Χώματα να γράφουν το τελικό 55-47, έπειτα από βολή του Καρακατσάνη και τρίποντο του Καραθανάση.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Γιώργος Κοντομίχος ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 11 πόντους, με 19 ριμπάουντ, μοίρασε 4 ασίστ, κλέβοντας 2 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, συγκεντρώνοντας έτσι 18 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τα Χώματα ξεχώρισε επιπλέον ο Καραθανάσης, με τον Καρακατσάνη να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Jack’s σε καλή μέρα βρέθηκε ο Πέτσος και ο Ανδρεαδάκης.