28.6%
64.0%
31.3%
11.5%

Έπειτα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι στο κλειστό της Καλλιθέας, τα Χώματα επικράτησαν της Μ.Κ.Ο. με σκορ 62-55 και έκαναν ακόμη ένα βήμα για πρόκριση στα playoffs. Οι δύο ομάδες προσέφεραν μία απολαυστική παράσταση από το πρώτο μέχρι το τελευταίο δευτερόλεπτο, με το ματς να κρίνεται στις λεπτομέρειες υπέρ των Χωμάτων, παρά το γεγονός πως στην τελευταία περίοδο αγωνίστηκαν ουσιαστικά μόνο με πέντε παίκτες, έπειτα από τους τραυματισμούς των Μπίλια και Πέτσα και την αποβολή με πέντε φάουλ του Δαμανάκη. Πλέον, τα Χώματα πατούν γερά με τα δύο πόδια στην 8άδα της Silver League με ρεκόρ 9-7, ενώ η Μ.Κ.Ο. έπεσε στο 6-10, με τη συνέχεια να αναμένεται καυτή στην κατηγορία.

Το ματς άρχισε με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες και τις άμυνες να κυριαρχούν. Ο Σωτηρόπουλος με σουτ μέσης απόστασης άνοιξε το σκορ (0-2), ο Δημητριάδης με τρίποντο έβαλε μπροστά την ομάδα του (3-2), οι Τουρής και Σωτηρόπουλος έκαναν το 3-6, ο Μπίλιας το 5-6, ο Μαρσέλος το 5-8, ο Κοντομίχος το 7-8 και με μία εύστοχη βολή του Κατσούλη η πρώτη περίοδος έκλεισε με σκορ 7-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες έδωσαν ρεσιτάλ στην επίθεση με τις άμυνες να χαλαρώνουν. Ο Μπίλιας ισοφάρισε σε 9-9, ο Κατσούλης με έμμεσπ τρίποντο έκανε το 9-12, ο Τσουκάλης ισοφάρισε ξανά με τρίποντο σε 12-12, απάντηση από τον Σωτηρόπουλο (12-15) και με σερί 9-0 από Κάκκο, Τσουκάλη και Δαμανάκη το σκορ έγινε 21-15. Ο Σωτηρόπουλος μείωσε σε 21-17, ξανά ο Κάκκος για το 23-17, ο Κατσούλης το 23-19, οι Κοντομίχος και Δαμανάκης για το +7 (26-19), ξανά ο Κατσούλης για το 26-21, ο Δαμανάκης το 28-21, ο Κωτσικογιάννης το 28-24, και ο Δαμανάκης με 2/2 βολές έκανε το 30-24. Το πρώτο ημίχρονο έκλεισε με τέσσερις εύστοχες βολές των Κατσούλη και Μαρσέλου για το 30-28.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τις εναλλαγές στο σκορ να είναι συνεχείς. Ο Σωτηρόπουλος ισοφάρισε σε 30-30, ο Δαμανάκης έκανε το 32-30 και οι Κατσούλης, Μαρσέλος έβαλαν μπροστά την Μ.Κ.Ο. (32-35), οι Κοντομίχος και Τσουκάλης ισοφάρισαν σε 35-35, 1/2 βολές του Τουρή για το 35-36, ο Αντωνόπουλος έβαλε ξανά τα Χώματα μπροστά (37-36) και ξανά ο Σωτηρόπουλος για το 37-38. Ακολούθησε σερί 6-0 των Χωμάτων με τους Δημητριάδη και Κοντομίχο για το 43-38 και 2/2 βολές του Βιδάλη για να κλείσει η τρίτη περίοδος με σκορ 43-40.

Τέταρτο δεκάλεπτο στο παιχνίδι με το νικητή να κρίνεται στα τελευταία δευτερόλεπτα χάρη στην ψυχραιμία των Χωμάτων από τη γραμμή της φιλανθρωπίας. Οι Σωτηρόπουλος, Κατσούλης έβαλαν μπροστά την Μ.Κ.Ο. (43-44), ο Κοντομίχος με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 44-44, ξανά ο Σωτηρόπουλος με τρίποντο για το 44-47 και με ένα σερί 6-0 από Τσουκάλη, Δημητριάδη και Αντωνόπουλο τα Χώματα έφτασαν στο 50-47. Στη συνέχεια, ο Κατσούλης με 2/2 βολές έκανε το 50-49, και με τον ίδιο τρόπο οι Τσουκάλης Κοντομίχος (με 2/4 βολές) έκαναν το 52-49. Ο Μητριτζίκος με 2/2 βολές μείωσε σε 52-51 με 2′ να απομένουν για τη λήξη. Με 01:53 για το φινάλε ο Τσουκάλης ευστόχησε σε σουτ μέσης απόστασης για το 54-51 και έπειτα από ανεπιτυχείς προσπάθειες της Μ.Κ.Ο. να ισοφαρίσει, ο Δημητριάδης έκανε το 56-51 με λέι-απ, με 49” να απομένουν. Ο Τσουκάλης με 1/2 βολές έκανε το 57-51 και ο Μητριτζίκος με δίποντο έκανε το 57-53 με 16” για τη λήξη. Ξανά ο Τσουκάλης από τη γραμμή της φιλανθρωπίας με 1/2 βολές για το 58-53, ενώ ο Κατσούλης με 2/2 βολές μείωσε στους τρεις (58-55) με 13” να απομένουν. Το ματς ολοκληρώθηκε με 2/2 βολές του Τσουκάλη και λέι-απ του Αντωνόπουλου για το τελικό σκορ 62-55.

MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Τάσος Τσουκάλης, ο οποίος σημείωσε 16 πόντους, 11 ριμπάουντ και 6 ασίστ, με τον Δαμανάκη να τον ακολουθεί σε απόδοση. Από την Μ.Κ.Ο. ξεχώρισε η προσπάθεια του Σωτηρόπουλου και του Κατσούλη.