23.8%
60.0%
48.5%
27.5%

Η Partouzan πήρε την 5η νίκη της στη φετινή λίγκα, επικρατώντας των Χωμάτων με το τελικό 42-68 στα πλαίσια της 9ης αγωνιστικής της Silver League. Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά κοντά στο σκορ μέχρι το πρώτο ημίχρονο, όμως από το 3ο δεκάλεπτο και ύστερα, η Partouzan ευστόχησε στα σουτ και έπαιξε καλή άμυνα στη ρακέτα της και έτσι δεν επέτρεψε στα Χώματα να διεκδικήσουν τη νίκη. Εκπληκτική η εμφάνιση από τον Brkic ο οποίος άγγιξε αλλά δεν έφτασε στο triple-double!

Έναρξη του παιχνιδιού με τον Καραδήμα να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τα Χώματα να απαντούν με 3 σερί τρίποντα από τους Τσουκάλη (2) και Δημητριάδη (1) για το 9-2. Με τρίποντο θα απαντήσει η Partouzan από τον Καραδήμα για να μειώσει σε 9-5, ο Τσουκάλης με δίποντο θα κάνει το 11-5 και ο Ηλιάδης με τον ίδιο τρόπο το 11-7. Στη συνέχεια, τα Χώματα με δίποντο του Καραθανάση θα κάνουν το 13-7, ενώ η Partouzan με τρίποντο και δίποντο από τους Brkic και Ηλιάδη αντίστοιχα θα μειώσουν στον πόντο για το 13-12. Τα Χώματα, με βολή του Κάκκου και δίποντο του Μπίλια θα κάνουν το 16-12, η Partouzan θα ισοφαρίσει με 2 δίποντα του Καραδήμα σε 16-16, ενώ το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσει με εύστοχη βολή του Τσουκάλη για το 17-16 υπέρ των Χωμάτων.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κοντομίχαλος με δίποντο θα κάνει το 17-18, ο Καραθανάσης θα απαντήσει για το 19-18 και ο Κοντομίχαλος ξανά με βολή και δίποντο θα διαμορφώσει το 19-21. Στη συνέχεια, ο Κάκκος με δίποντο θα ισοφαρίσει σε 21-21, ο Κοντομίχαλος με μακρινό δίποντο θα γράψει το 21-23 και ο Δαμανάκης θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 23-23. Το 23-25 θα κάνει ο Κοντομίχαλος, ο Δαμανάκης με βολή το 24-25 και ο Ηλιάδης με δύσκολο τρόπο το 24-27. Τα Χώματα θα απαντήσουν με τον Μπίλια για να μειώσουν σε 26-27, ενώ το πρώτο ημίχρονο θα κλείσει με δίποντο του Κοντομίχαλου για το 26-29 υπέρ της Partouzan.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Ηλιάδης με δίποντο θα κάνει το 26-31, ενώ ο Δημητριάδης θα απαντήσει άμεσα με τον ίδιο τρόπο για το 28-31. Με τρίποντο του Brkic η Partouzan θα κάνει το 28-34, ενώ τα Χώματα με ένα σερί 7-0 θα πάρουν προβάδισμα για το 35-34. Το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσει με ένα μεγάλο σερί της Partouzan (0-16) για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο με το σκορ να είναι στο 35-50 υπέρ της Partouzan.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Partouzan με δίποντο του Πνευματικού και τρίποντα των Brkic και Καψή θα ανοίξουν ακόμα περισσότερο την ψαλίδα της διαφοράς για το 35-58, ο Δημητριάδης θα μειώσει σε 38-58 με τρίποντο, ενώ η Partouzan με νέο σερί 0-8 θα φτάσει την διαφορά στους 28 πόντους για το 38-66. Τα Χώματα θα μειώσουν με τον Δαμανάκη σε 42-66, ενώ το τελικό 42-68 θα διαμορφώσει ο Ηλιάδης με δίποντο.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Brkic ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης -με παραλίγο triple double- φτάνοντας τους 17 πόντους, με 12 ριμπάουντ, μοίρασε 8 ασίστ, κλέβοντας 2 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, ενώ μοίρασε και 2 τάπες, συγκεντρώνοντας έτσι 28 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από την Partouzan ξεχώρισε επιπλέον ο Ηλιάδης, με τον Πνευματικό να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τα Χώματα σε καλή μέρα βρέθηκε ο Τσουκάλης και ο Δαμανάκης.