27.3%
27.8%
26.3%
14.3%

Οι Ξεφτιλάιζερς κέρδισαν τους Athens Supergrungers με 45-59 για να μπουν με νίκη στη Silver, έχοντας τον έλεγχο στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και αντέχοντας στην αντεπίθεση των αντιπάλων τους στην 4η περίοδο. Ανέτοιμες οι δύο ομάδες, αλλά οι Ξεφτιλάιζερς ευτύχησαν να έχουν τον Δεδούση Δ. στο ρόστερ τους που με τις επιθετικές του αρετές τους χάρισε τη νίκη.

Το ματς ξεκίνησε με 0-7 για τους νικητές από Δεδούση Δ., Μαντανίκα και Χαραλαμπόπουλο, για να απαντήσει ο Αϊβαλιώτης για το 4-7. Ο Τυπάλδος έφερε την ομάδα του ως το 4-11, με τον Λιούτα να μειώνει, αλλά τον Δεδούση Δ. να γράφει 4 πόντους για το 6-16 λίγο πριν το τέλος της πρώτης περιόδου.

Μία βολή στο πρώτο δεκάλεπτο σήμανε την αντεπίθεση των Athens Supergrungers, που με τον Παπαδάκη, τον Βλάχου και τον Τζολάκη μείωσαν στο σουτ στη 2η περίοδο, για να έρθει ο Θεοδώρου με τρίποντο για το 16-16. Ο Τυπάλδος με τον Τσάπαλο και τον Δεδούση Δ. απάντησαν για το 16-23, για να μειώσει ο Παπαδάκης. Τρίποντο από τον Δεδούση Γ., με τον Βλάχου να γράφει το 20-26, πριν έρθει ξανά ο Δεδούσης Δ. για το 20-31 με 5 πόντους και με το ημίχρονο να λήγει από τον Λιούτα στο 22-31.

Στην επανάληψη ο Δεδούσης Δ. με τον Τσάπαλο έφεραν το ματς στο 22-37, για να απαντήσει ο Τσίπρας. Ο Τσάπαλος σκόραρε και για το 24-39, με τον Θεοδώρου να γράφει τρίποντο και τον Τσίπρα να φέρνει το ματς στο 29-41. Ο Χαραλαμπόπουλος έδωσε στους Ξεφτιλάιζερς τη μεγαλύτερη διαφορά τους στο ματς, 29-45 και +16, αλλά ο Τζολάκης με τον Τσίπρα έκλεισαν το 3ο δεκάλεπτο στο 33-45.

Στην 4η περίοδο ο Δεδούσης Δ. σκόραρε για το 33-47, με τον Κατσαμπάνη και τον Βλάχου να απαντούν για το 38-47. Ο Τσίτσος με τον Δεδούση Δ. με βολές έγραψαν το 38-49, αλλά ο Κατσαμπάνης με τον Βλάχου απάντησαν ξανά, 42-49. Μία βολή του Χαραλαμπόπουλου και ο Θεοδώρου έφερε το ματς στους 5 πόντους, 45-50. Όμως, με τον Τσάπαλο και τον Δεδούση Δ. οι Ξεφτιλάιζερς πήγαν στο 45-53, για να κλέψει την μπάλα ο Τυπάλδος και στον αιφνιδιασμό να γράψει το 45-55 με 1:35 για το τέλος. Δύο βολές του Δεδούση Δ. και ένας αιφνιδιασμός του Τυπάλδου έκλεισαν την αναμέτρηση στο 45-59 για τους Ξεφτιλάιζερς.

Για τους νικητές ο Δεδούσης Δ. είχε 26 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Τυπάλδος 10 πόντους, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ, ο Τσάπαλος 9 πόντους, 4 ριμπάουντ, ο Χαραλαμπόπουλος 7 πόντους, 10 ριμπάουντ. Για τους Athens Supergrungers ο Βλάχου είχε 11 πόντους, 5 ριμπάουντ, ο Θεοδώρου 8 πόντους, 9 ριμπάουντ, ο Τσίπρας 6 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Κατσαμπάνης 4 πόντους, 12 ριμπάουντ, 4 κλεψίματα, 2 τάπες.