19.4%
50.0%
29.2%
9.1%

Στις νίκες επέστρεψαν οι Airball, για να μπουν με το δεξί στον 2ο γύρο του Α’ ομίλου της Rising League, αφού επικράτησαν με σχετική δυσκολία απέναντι στα μαχητικά Petralona. Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι χέρι, όμως ένα πολύ καλό 2ο δεκάλεπτο, κατάφερε να δώσει αέρα 17 πόντων στην ανάπαυλα για την ομάδα των Airball (30-13). Στο 2ο ημίχρονο, τα Petralona έδειξαν διαφορετικό πρόσωπο και κατάφεραν να μειώσουν μέχρι και τους 6 πόντους 4 λεπτά πριν τη λήξη του ματς, όμως οι Airball έδειξαν χαρακτήρα στα τελευταία λεπτά και έτσι πήραν το 7ο ροζ φύλλο στη φετινή σεζόν.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Φλέγκα να ανοίγει στο σκορ στην 1η επίθεση για το 0-2 και τους Airball να βρίσκουν ρυθμό με 3 τρίποντα των Χαραλαμπόπουλο (2) και Κυρούδη (1) για να μπουν στο ματς για το 9-2. Εκεί, τα Petralona θα απαντήσουν με 3 πόντους του Καταραχιά Αλ., 2 του Κρητικού και άλλους 2 του Καντεράκη, κλείνοντας έτσι το δεκάλεπτο στο 9-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Airball θα πατήσουν γκάζι και με ένα σερί 7-0 από 4 πόντους του Πολυχρονόπουλου και 3/4 βολές του Μπίκου, θα ανεβάσουν τη διαφορά στους 7 πόντους για το 16-9. Τα Petralona με ένα σουτ μέσης απόστασης του Καταραχιά Θ. θα μειώσουν προσωρινά σε 16-11, όμως οι Airball δεν θα σταματήσουν εκεί, αφού με ένα γρήγορο 12-0 θα πάνε το ματς στο +17 και στο 28-11. Στην επόμενη επίθεση, ο Φασόλης με ένα σουτ μέσης απόστασης θα μειώσει σε 28-13, ενώ το ημίχρονο θα σφραγίσει με δικό του δίποντο ο Κυρούδης για το 30-13 των Airball.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Καραχρήστος με καλάθι στη ρακέτα θα κάνει το 32-13, τα Petralona με 2 δίποντα των Μυλωνά και Φλέγγα θα μειώσουν σε 32-17, ενώ ο Καραγιάννης με δύσκολο ανάποδο lay up θα διαμορφώσει το 34-17 στο ματς. Εκεί, ο Καταραχιάς Αλ. με 1/2 βολές, ο Καταραχιάς Θ. με εύστοχο ζευγάρι απο τα 4,5 μέτρα, ο Κρητικός με σουτ μέσης απόστασης και με τρίποντο ο Καταραχιάς Αλ., θα ροκανίσουν τη διαφορά στους 9 πόντους, με τον Μπαλταδούρο να εύστοχεί σε 2 δίποντα έπειτα από 2 επιθετικά ριμπάουντ για να σφραγίσει το δεκάλεπτο στο 38-25 για την ομάδα του.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, τα Petralona θα μπουν πολύ αποφασισμένα στο παρκέ, αφού με ένα σερί 2-9 στα πρώτα 4 λεπτά της περιόδου, θα καταφέρουν να ρίξουν τη διαφορά στους 6 πόντους με το σκορ στο 40-34. Η ομάδα των Airball θα βρει σκορ από δίποντο από τη γωνία του Κυρούδη για να κάνει το 42-34, ο Κρητικός ξανά με σουτ μέσης απόστασης θα ροκανίσει τη διαφορά ξανά στους 6 για το 42-36, ενώ το ματς θα σφραγίσουν με βολή ο Κυρούδης και τρίποντο ο Τσάκαλης για το τελικό 46-36.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Χρήστος Πολυχρονόπουλος ο οποίος σταμάτησε στους 8 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 14 ριμπάουντ και είχε και 1 ασίστ, για να συγκεντρώσει 16 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Μπαλταδούρος και Τσάκαλης, ενώ από τα Petralona ξεχώρισε η προσπάθεια των Κρητικό και Μυλωνά.