8.7%
50.0%
57.5%
21.7%

Ο Αστέρας Ευελπίδων κέρδισε τους Athens Supergrungers με 71-55 χάρις στο τρομερό πρώτο του δεκάλεπτο όπου ένα σερί 16-2 έθεσε τις βάσεις για όλο το ματς. Όλοι οι παίκτες του Αστέρα Ευελπίδων σκόραραν, με τους Χαρτοκόλλη, Βασίλη Μαγκώνη και Θανάση Μαγκώνη να είναι διψήφιοι για να ανέβει η ομάδα τους στο 9-5 στη βαθμολογία παίζοντας ωραίο μπάσκετ.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Χαρτοκόλλη να σκοράρει για να απαντήσει ο Κούρτης για το 2-3. Ο Μαγκώνης Β. με τον Χαρτοκόλλη έφεραν την ομάδα τους στο 7-3, με τον Τσίπρα να μειώνει. Ο Αστέρας Ευελπίδων έκανε τρομερό δεκάλεπτο, ένα 9-0 με Μαγκώνη Β., Φραγκίστα και Κουρή τον έφερε στο 16-5, με τον Αϊβαλιώτη να το διακόπτει, αλλά ακολούθησε ένα 7-0 για τον Αστέρα Ευελπίδων από Κουρή και Ευθυμιάδη για να φέρει το ματς στο 23-7 (επιμέρους 16-2), με το δεκάλεπτο να κλείνει στο 23-9 από τον Λιούτα.

Στη 2η περίοδο ο Κατσαμπάνης μπήκε ορεξάτος και σκόραρε συνεχόμενα καλάθια, με τον Μαγκώνη Β. να απαντά και να κρατά τη διαφορά σε διψήφια επίπεδα για την ομάδα του. Τσίπρας και Κατσαμπάνης προσπαθούσαν να μειώσουν, με τον Μαγκώνη Θ. να απαντά και τον Λιούτα να σκοράρει τρίποντο για τους Athens Supergrungers. Ο Φραγκίστας με τον Χαρτοκόλλη κράτησαν την ομάδα τους σε απόσταση ασφαλείας, με το ημίχρονο να κλείνει από τον Μαγκώνη Θ. και τον Αϊβαλιώτη.

Στην επανάληψη ο Κούρτης μείωσε σε 41-26, με τον Μαγκώνη Θ. να απαντά. Ο Κατσαμπάνης έβαλε δύο καλάθια για το 45-30, με τον Χαρτοκόλλη και τον Ευθυμιάδη να φέρνουν το ματς στο 50-30 για το πρώτο +20 της ομάδας τους. Αϊβαλιώτης και Τσίπρας μείωσαν στους 15, με τον Βαϊτσιούνας και τον Λαμπρόπουλο να απαντούν για το 54-37 της περιόδου.

Στο 4ο δεκάλεπτο ο Μαγκώνης Θ. με τον Ευθυμιάδη έφεραν την ομάδα τους στο 58-37, με τον Τσίπρα και τον Κατσαμπάνη να σκοράρουν δύο φορές, για το 58-41 και το 59-45. Ο Μαγκώνης Β. απάντησε, με τον Τσίπρα να σκοράρει ξανά, πριν φέρει ο Λαμπρόπουλος το ματς στο 64-47. Με τον Τσίπρα και τον Κούρτη οι Athens Supergrungers μείωσαν σε 64-51 και μετά τις βολές του Χαρτοκόλλη σε 66-55 με Τζολάκη και Κούρτη, αλλά το καλάθι και φάουλ του Μαγκώνη Β. τους έκοψε οριστικά τις όποιες ελπίδες για ανατροπή, για να κλείσει ο ίδιος το ματς στο 71-55 λίγο μετά.

Για τους νικητές ο Χαρτοκόλλης είχε 14 πόντους, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, ο Μαγκώνης Β. 18 πόντους, ο Μαγκώνης Θ. 10 πόντους, 8 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 4 κλεψίματα, 3 τάπες, ο Ευθυμιάδης 9 πόντους, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ. Για τους Athens Supergrungers ο Κατσαμπάνης είχε 17 πόντους, 12 ριμπάουντ, ο Τσίπρας 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 τάπες, ο Κούρτης 11 πόντους, 7 ασίστ, 2 κλεψίματα, ο Αϊβαλιώτης 8 πόντους, 10 ριμπάουντ.

TotalAthens Supergrungers5731127.3244751.12238.727144117432248

7Mindaugas Vaiciunas20001333.3020.040402004