39.1%
50.0%
39.0%
31.3%

Έπειτα από μία συναρπαστική αναμέτρηση, οι Athens Supergrungers έσπασαν το ρόδι απέναντι στους Jack’s, αφού επικράτησαν με 69-66 στην τελευταία αναμέτρηση του 1ου γύρου. Οι 2 ομάδες ήταν πολύ κοντά στο ματς και έδειχναν πως και οι 2 ήθελαν τη νίκη. Στο ξεκίνημα του 4ου δεκαλέπτου, οι Athens διάβασαν καλύτερα την άμυνα των αντιπάλων, έχτισαν διαφορά 9 πόντων, με τους Jack’s να επιστρέφουν πολύ γρήγορα και να κάνουν το ματς ξανά ντέρμπι. Στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης, οι 2 ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι, με τον Τσίπρα να δίνει προβάδισμα 3 πόντων έπειτα από επιθετικό ριμπάουντ και καλάθι στην αντίπαλη ρακέτα. Οι Jack’s, αν και είχαν μία τελευταία ευκαιρία να στείλουν το ματς στην παράταση, τα 2 τρίποντα ήταν άστοχα και έτσι οι Athens Supergrungers πανηγύρισαν για πρώτη φορά φέτος τη νίκη.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Κελεμτζή να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τους Supergrungers να μπαίνουν στο ματς με ένα σερί 7-2 για το προβάδισμα και το σκορ στο 7-4. Εκεί, οι Jack’s με ένα δικό τους σερί 0-5 θα πάρουν εκ νέου κεφάλι στο σκορ μετά το αρχικό 0-2 για το 7-9 του παιχνιδιού. Στη συνέχεια, 2 δίποντα των Τσίπρα και Κατσαμπάνη θα διαμορφώσουν το 11-9 για τους Athens Supergr., ο Μπουτσικάκης και ο Μανωλέας με 2 τρίποντα θα γράψουν το 11-15, ενώ ο Αϊβαλιώτης με τρίποντο απάντηση θα μειώσει ξανά στον πόντο για το 14-15. Το πρώτο δεκάλεπτο, θα βρει τους Jack’s να προηγούνται με 6 πόντους, αφού με δίποντο μέσης απόστασης του Κοντοπάνου και ένα νέο τρίποντο του Μανωλέα, θα σφραγίσουν στην περίοδο στο 14-20.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Δρακόπουλος με δίποντο θα κάνει το 14-22, όμως οι Athens Supergr. θα περάσουν μπροστά με 2 τρίποντα του Βγενόπουλου, δίποντο του Τσίπρα και βολή του Κούρτη για το 23-22 του παιχνιδιού. Εκεί, ο Μπουτσικάκης και ο Κελεμτζής με τρίποντο και δίποντο αντίστοιχα θα κάνουν το 23-27, όμως το ημίχρονο θα σφραγίσουν οι Athens Supergr. με 3 πόντους του Τσίπρα και δίποντο του Κατσαμπάνη για το 28-27, σκορ που θα στείλει τις 2 ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επανάληψη, ο Αϊβαλιώτης με γκολ φάουλ θα κάνει το 31-27, Κελεμτζής και Δρακόπουλος θα ισοφαρίσουν σε 31-31 με 2 σερί δίποντα, ο Κούρτης με βολή θα γράψει το 32-31, με τον Κελεμτζή να απαντά με τον ίδιο τρόπο για το 32-32 του παιχνιδιού. Εκεί, ο Θεοδώρου θα δώσει το προβάδισμα στην ομάδα του με βολή για το 33-32, όμως ο Μπουτσικάκης θα δώσει σημαντική ανάσα στους Jack’s, αφού με 2 σερί τρίποντα θα ανοίξει τη διαφορά στους 5 για το 33-38. Πολύ γρήγορα, οι Athens θα μπουν και πάλι στο παιχνίδι με ένα σερί 7-1 για το προβάδισμα και το 41-39, ο Μπουτσικάκης με νέο τρίποντο από τη γωνία θα διαμορφώσει το 41-42 για τους Jack’s, ενώ ο Αϊβαλιώτης με δύσκολο καλάθι στη ρακέτα θα δώσει και πάλι το προβάδισμα στους Athens Supergr. για το 43-42. Με 2 δίποντα των Φιλαρτζή και Κελεμτζή, οι Jack’s θα κάνουν το 43-46, όμως το δεκάλεπτο θα σφραγίσει ο Θεοδώρου, ο οποίος με δίποντο και τρίποντο θα δώσει το προβάδισμα στους Athens με το σκορ στο 48-46.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Athens Supergrungers θα πατήσουν το πόδι στο γκάζι και θα ξεφύγουν στο +9 με 5 πόντους του Κούρτη και 2 του Αϊβαλιώτη για το 55-46, οι Jack’s θα μειώσουν με τρίποντο του Μπουτσικάκη και δίποντο του Δρακόπουλου σε 55-51, ο Βγενόπουλος με τρίποντο κορυφής θα κάνει το 58-51, ενώ οι Jack’s θα μειώσουν το ματς στον πόντο με ένα σερί 0-6 από 2 δίποντα των Μανωλέα, Κοντοπάνο και 2/2 βολές του Δρακόπουλου για το 58-57 της αναμέτρησης. Με 4 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα να απομένουν για τη λήξη, ο Θεοδώρου θα ευστοχήσει σε δίποντο και θα κάνει το 60-57, ο Μπουτσικάκης με νέο τρίποντο θα ισοφαρίσει σε 60-60, ενώ 2/2 βολές του Θεοδώρου θα διαμορφώσουν το 62-60 στο ματς. Στη συνέχεια, ο Κελεμτζής θα ισοφαρίσει σε 62-62, ο Βγενόπουλος με μεγάλο τρίποντο και ο Θεοδώρου με βολή θα κάνουν το 66-62, ο Δρακόπουλος θα μειώσει με γρήγορο δίποντο σε 66-64, με τον Βγενόπουλο να κάνει το 67-64 με βολή. Εκεί, ο Κελεμτζής με lay up θα μειώσει ξανά σε 67-66, ενώ ο Τσίπρας έπειτα από επιθετικό ριμπάουντ θα διαμορφώσει το τελικό 69-66. Οι Jack’s είχαν μία ευκαιρία να ισοφαρίσουν, όμως δεν ευστόχησαν και έτσι, οι Athens Supergrungers πανηγύρισαν την 1η τους νίκη.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Χρήστος Κατσαμπάνης ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 6 πόντους με 12 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 1 ασίστ, 4 κλεψίματα και 1 τάπα, φτάνοντας έτσι τους 17 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Κατσαμπάνη από τους Athens Supergrungers ξεχώρισε και ο Βγενόπουλος, με τον Τσίπρα και τον Κούρτη να ακολουθούν επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Jack’s σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Δρακόπουλος και ο Μπουτσικάκης.