31.0%
50.0%
31.9%
20.0%

Η B.C. Abla κατέβηκε με 6 παίκτες, με όσους δηλαδή κατέβηκε και ο Άρειος Πάγκος, όμως οι πρώτοι τελείωσαν το ματς με τρία άτομα λόγω αποβολών κι έτσι ο Άρειος Πάγκος συνέχισε το αήττητο του, σε ενα απο τα πιο περίεργα σε εξέλιξη ματς, με σκορ 65-57. MVP του αγώνα ήταν ο Λορέντζο Στρούζας με 6 πόντους, 18 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Abla μπήκε πολύ καλά επιθετικά, σκότωνε έξω από τα 6,75 και πήρε μια μικρή διαφορά, όμως γρήγορα ο Άρειος Πάγκος ανέτρεψε το σκορ. Ο Ορνεράκης ξεκίνησε το ματς με 0-6, 4-6 ο Σαμοΐλης, 4-9 ο Μακρής, 6-9 ο Καλλιώρας, 6-11 ο Σουιτεμένογλου, 9-11 ξανά ο Καλλιώρας, 9-13 ο Μακρής και 6-0 στο τέλος της περιόδου από τους Στρούζα και Αθανασόπουλο για το τελικό 15-13 της περιόδου.

Στο δεύτερο οι δύο ομάδες συνέχισαν να κοντράρονται στα ίσα, μέχρι που ο Άρειος Πάγκος έκανε ένα ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά του ημιχρόνου και πήρε μια μικρή διαφορά. Ο Μακρής έγραψε το 15-16, 19-16 οι Γκομπ και Καλλιώρας, 19-19 ο Σωτηρόπουλος, 21-19 ο Γκομπ, 21-23 οι Σουιτεμένογλου και Κατσάτσος, 23-23 ο Σαμοΐλης, 23-25 ο Μακρής και 9-0 σερί από τους Αθανασόπουλο, Καλλιώρα, Σαμοΐλη και Γκομπ για το τελικό 32-25 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Άρειος Πάγκος συνέχισε δυνατά, έφτασε τη διαφορά στους 14 και κάπου εκεί ήρθαν οι δύο πρώτες αποβολές για την Abla, η οποία όμως παρόλο που έμεινε με 4 να αγωνίζονται κατάφερε να εκμεταλλευτεί την χαλάρωση του Αρείου Πάγκου και να μειώσει αισθητά. Καλλιώρας και Σαμοΐλης έγραψαν το 39-25, οι Μακρής και Σουιτεμένογλου μείωσαν σε 39-33, 41-33 ο Σαμοΐλης, 41-36 ο Μακρής, 44-36 ο Καλλιώρας και 44-39 ο Ορνεράκης με άλλο ένα τρίποντο για την Abla, για το τελικό 44-39 της περιόδου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Abla συνέχισε να πιέζει, έφτασε δύο φορές στην ισοφάριση, όμως στα τελευταία λεπτά ο Άρειος Πάγκος ανέβασε ρυθμό και πήρε μια διαφορά, αρκετή για να καθαρίσει το παιχνίδι. Ο Μακρής μείωσε σε 44-42, 46-42 ο Μαυρόπουλος, 46-44 ο Μακρής, 48-44 ο Αθανασόπουλος, 48-48 οι Σουιτεμένογλου και Ορνεράκης, 50-48 ο Αθανασόπουλος, 50-50 ο Μακρής, 58-50 οι Αθανασόπουλος, Μαυρόπουλος και Στρούζας, 58-52 ο Σουιτεμένογλου, 60-52 ο Αθανασόπουλος ξανά, 60-55 ο Μακρής με γκολ φάουλ, 65-55 ο Μαυρόπουλος με ένα προσωπικό 5-0 και 65-57 ο Μακρής ξανά για να σημειώσει το τελικό σκορ του αγώνα.

Για τον Άρειο Πάγκο, πέρα από τον Στρούζα, σε καλή μέρα βρέθηκαν επίσης οι Καλλιώρας, Μαυρόπουλος και Αθανασόπουλος. Για την B.C. Abla ξεχώρισαν οι Μακρής, Ορνεράκης και Σουιτεμένογλου.