14.3%
45.5%
38.6%
35.0%

Η B.C. Abla συνέχισε την εκπληκτική φετινή πορεία της στη φετινή λίγκα νικηφόρα, καθώς πέρασε και από το εμπόδιο των Τουβλέηκερς με 65-72 και πλέον απολαμβάνει την μοναξιά στην κορυφή, καθώς είναι η μόνη ομάδα στον όμιλο που έχει μόνο μία ήττα. MVP του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Μουρμούρης με 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν πολύ εύστοχες, χαρίζοντας έτσι μια περίοδο με ψηλό σκορ και αρκετό θέαμα. Μουρμούρης και Σέμπογλου ξεκίνησαν το ματς με 0-4, 7-4 οι Λειβαδάς και Λεμπούσης, 7-6 ο Φλίγκος, 9-6 ο Κοσκέρας, 9-8 ο Σωτηρόπουλος, 11-8 ο Λεμπούσης ξανά, 11-10 ο Φλίγκος, 13-10 ο Κοσκέρας, 13-14 οι Σωτηρόπουλος και Μακρής, 16-14 ο Μαρίνος, 16-16 ο Φλίγκος και ξανά τρίποντο του Μαρίνου για το τελικό 19-16 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το ματς συνέχισε πάνω κάτω στα ίδια επίπεδα με το πρώτο, όμως αυτήν την φορά η Abla ήταν ελαφρώς πιο εύστοχη και πήρε εκείνη το προβάδισμα. Μουρμούρης και Μακρής έγραψαν το 19-20, 20-20 ο Κοσκέρας, 20-21 ο Σουτεμένογλου, 24-21 με δύο συνεχόμενα καλάθια του Μητσόπουλου, 24-23 ο Σουτεμένογλου, 26-23 ξανά ο Μητσόπουλος, 26-27 οι Μακρής και Αναστασόπουλος, 27-27 ο Λεμπούσης, 27-29 ο Αναστασόπουλος ξανά με δύο βολές, 30-29 ο Λειβαδάς, 30-34 με ένα μικρό 0-5 σερί οι Ορνεράκης, Σουτεμένογλου και Σέμπογλου, απάντηση με το ίδιο σερί για το 35-34 οι Καρμοίρης και Μητσόπουλος και 35-36 ο Σέμπογλου για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο άρχισαν τα πρώτα σημάδια κούρασης των Τουβλέηκερς, με την Abla να μην το αφήνει ανεκμετάλλευτο αυτό. Ο Μουρμούρης έγραψε το 35-37, 37-37 ο Κοσκέρας, 37-43 οι Σέμπογλου και Μουρμούρης, 39-43 ο Κοσκέρας, 39-45 ο Μακρής, 41-45 ο Κοσκέρας ξανά, 41-52 με 0-7 από τους Σέμπογλου και Μακρή, 43-52 ο Κοσκέρας με δύο βολές, 43-55 ο Μακρής, 48-55 από τους Λειβαδά και Λεμπούση και 48-57 από τον Σουτεμένογλου για να κλείσουμε την τρίτη περίοδο με την Abla στο +9.

Στην τελευταία περίοδο οι Τουβλέηκερς έκαναν δυνατό ξεκίνημα, όμως στη συνέχεια η Abla φόρεσε ξανά το σοβαρό προφίλ της και εκμεταλλευόμενη την κούραση του αντιπάλου χτύπησε στον αιφνιδιασμό και καθάρισε τη νίκη. Λεμπούσης και Μητσόπουλος μείωσαν σε 54-57, 54-59 ο Μουρμούρης, 56-59 ο. Μητσόπουλος, 56-61 ο Μουρμούρης, 57-61 ο Λεμπούσης, 57-68 με 0-7 σερί οι Σέμπογλου, Σουτεμένογλου και Μακρής, 59-68 ο Μαρίνος, 59-72 οι Σουτεμένογλου και Σέμπογλου και δύο σερί τρίποντα από τον Μαρίνο για το τελικό 65-72 του παιχνιδιού.

Για την B.C. Abla, πέρα από τον Μουρμούρη, πολύ καλό ματς έκαναν επίσης οι Μακρής, Σέμπογλου και Σουτεμένογλου. Για τους Τουβλέηκερς ξεχώρισαν οι Κοσκέρας, Λεμπούσης, Μαρίνος και Καρμοίρης.