35.3%
75.0%
35.0%
20.7%

Νικήτρια στο ντέρμπι κορυφής για τον Α όμιλο της Rising αναδείχθηκε η B.C. Abla, η οποία κέρδισε τους Clerks με 73-64 σε ένα ματς όπου οι δεύτεροι γύρισαν από το -17 της δεύτερης περιόδου, όμως στο τέλος δεν είχαν ανάσες και καθαρό μυαλό για να ολοκληρώσουν την ανατροπή. MVP του αγώνα ήταν ο Παναγιώτης Σουτεμένογλου με 24 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Abla άνοιξε το σκορ με τον Σωτηρόπουλο, οι Clerks απάντησαν με 0-7 των Σκαντζή και Χαντζή για το 2-7, 4-7 ο Σωτηρόπουλος ξανά, 4-9 ο Σκαφίδας, 10-9 οι Μουρμούρης και Μακρής σκοράροντας από ένα τρίποντο, 10-11 ο Σκαφίδας ξανά και 12-0 σερί από τους Φλίγκο, Μουρμούρη, Μακρή και Σουτεμένογλου για το τελικό 22-11 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Χαντζής έβαλε ένα καλάθι για να μειώσει σε 22-13, 27-13 με 5-0 σερί δια χειρός Μακρή, 27-14 ο Σκαντζής με μια βολή, 30-14 ο Χαντζής, 30-16 ο μουμουρης, 32-16 με δύο βολές ο Σωτηρόπουλος, 32-17 ο Ρίζας, 33-17 ο Εγγλέζος, 33-19 ο Ρίζας ξανά, 36-19 με νέο τρίποντο του Μακρή, 36-22 με απάντηση ξανά από τον Ρίζα, 38-22 ο Σουτεμένογλου, 38-25 με γκολ φάουλ ο Χαντζής, 40-25 ο Σουτεμένογλου και πάλι και 40-30 με ένα καλάθι του Σκαντζή και ένα τρίποντο του Χαντζή. Καλάθι του Μουρμούρη για το 42-30, 42-32 πάλι με σκόρερ τον Χαντζή, 45-32 ο Σουτεμένογλου και ακόμη ένα καλάθι από τον Χαντζή για το τελικό 45-34 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Clerks ξεκίνησαν δυνατά με τους Σκαφίδα και Χαντζή να τρέχουν ένα 0-5 για το 45-39, 47-39 ο Μουρμούρης, 47-41 ο Σκαφίδας, 49-41 ο Μουρμούρης, 49-44 με τρίποντο του Ρίζα, 55-44 οι Σουτεμένογλου, Μουρμούρης και Μακρής, 55-46 με δύο βολές του Σκαντζή, 57-46 με καλάθι του Σουτεμένογλου, 57-47 από μια βολή του Ρίζα, 59-47 ο Μακρής και 4 συνεχόμενοι πόντοι από τον Σκαφίδα για να κλείσουμε την τρίτη περίοδο με 59-51.

Στην τελευταία περίοδο οι Clerks ξεκίνησαν με τρίποντο του Ρίζα για το 59-54, 61-54 ο Φλίγκος, 61-61 με 0-7 σερί οι Σκαντζής, Σκαφίδας και Ρίζας για την ισοφάριση και απάντηση με 8-0 σερί για το 69-61 οι Σουτεμένογλου και Μουρμούρης. Ρίζας και Σκαντζής πρόσθεσαν τρεις πόντους στους Clerks για το 69-64, για να ακολουθήσει ένα 4-0 από τον Μουρμούρη για το τελικό 73-64 του παιχνιδιού.

Για την Abla, πέρα από τον Σουτεμένογλου, σε τρομερή βραδιά βρέθηκαν επίσης οι Μακρής και μουμουρης. Για τους Clerks ξεχώρισαν οι Ρίζας, Σκαφίδας, Σκαντζής και Χαντζής.