16.7%
55.6%
43.9%
6.3%

Η B.C. Abla κέρδισε τους Drafts με 44-49 σε έναν αγώνα που ήταν πίσω στο σκορ για 37 λεπτά, αλλά κατάφερε να επιστρέψει από το -11 στην 4η περίοδο και με ένα 22-6 να πάρει το ροζ φύλλο κόντρα στους πολύ μαχητικούς Drafts! Φλίγκος και Σωτηρόπουλος πρωταγωνίστησαν για τους νικητές, με τον Μονέο να είναι επίσης καθοριστικός.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με 6-0 για τους Drafts με τον Βελαώρα και τον Καούνη. Ο Φλίγκος έβαλε δύο βολές που ήταν και οι μόνοι πόντοι της ομάδας του στην πρώτη περίοδο, με τους Drafts να κρατούν την B.C. Abla χωρίς καλάθι εντός παιδιάς στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Τουρλούκης με τον Λακαφώση ήταν που έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 13-2, με τους Drafts να έχουν διψήφιο προβάδισμα.

Στη 2η περίοδο ο Τουρλούκης σκόραρε βολές για το 15-2, με τον Φλίγκο να πετυχαίνει τους πρώτους εντός παιδιάς πόντους της ομάδας του μετά από 11:30 λεπτά αγώνα. Ο Καούνης έγραψε το 17-4 και το 19-6, με την B.C. Abla να απαντά με 0-9 σερί με τον Κατσάτσο πρωταγωνιστή και τον Σωτηρόπουλο με τον Μονέο να ακολουθούν για το 19-15. Ο Βελαώρας σκόραρε για το 21-15, με το ημίχρονο να κλείνει στο 21-17.

Στην επανάληψη ο Καούνης έγραψε το 23-17, με την B.C. Abla να απαντά με Σωτηρόπουλο και Ρενιέρη για το 23-21. Ο Λακαφώσης με καλάθι και φάουλ έφερε το ματς στο 26-21, με τον Μονέο να απαντά και τον Φλούδα να κρατά μπροστά την ομάδα του. Ο Σωτηρόπουλος έγραψε το 28-25, αλλά ο Βελαώρας με 4 πόντους έφερε το ματς στο 32-25. Ο Ορνεράκης απάντησε, αλλά το δεκάλεπτο έκλεισε από Λακαφώση και Τουρλούκη στο 36-27.

Στην 4η περίοδο ο Βελαώρας μπήκε με καλάθι για το 38-27, αλλά ο Μονέος απάντησε με τρίποντο. Καλάθι του Φλούδα για το 40-30 και το τελευταίο διψήφιο προβάδισμα των Drafts στο ματς, με την B.C. Abla να απαντά με τον Σωτηρόπουλο και τον Φλίγκο για το 40-35. Ο Καούνης έβαλε μια βολή, αλλά η B.C. Abla απάντησε με 0-10 για το προβάδισμα. Ο Ρενιέρης με τρίποντο και ο Μονέος με μια βολή έφεραν το ματς στο 40-39, για να ισοφαρίσει ο Φλίγκος και να σκοράρει ο ίδιος 3:10 για το τέλος για το 41-42 της ομάδας του, στο πρώτο προβάδισμα της B.C. Abla στο ματς. Ο Σωτηρόπουλος είχε 3/3 βολές από φάουλ σε τρίποντο για το 41-45, με τον Λακαφώση να βάζει μία και τον Πέτρου από κλέψιμο να σκοράρει για το 44-45 με 1:03 για το φινάλε. Η B.C. Abla δεν σκόραρε, αλλά έκλεψε την μπάλα και κέρδισε φάουλ για το 44-47 με 2/2 βολές του Φλίγκου στα 39 δευτερόλεπτα. Οι Drafts αστόχησαν σε τρίποντο, έκλεψαν την μπάλα, αστόχησαν σε δίποντο και στο τέλος έκαναν φάουλ για να διαμορφώσει ο Ρενιέρης το τελικό 44-49.

Για τους νικητές ο Φλίγκος είχε 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Σωτηρόπουλος 11 πόντους, 14 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα, ο Μονέος 10 πόντους, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, ο Ρενιέρης 7 πόντους, 9 ριμπάουντ. Για τους Drafts ο Βελαώρας είχε 12 πόντους, 14 ριμπάουντ, 5 ασίστ, ο Καούνης 9 πόντους, 11 ριμπάουντ, ο Τουρλούκης 8 πόντους, 10 ριμπάουντ, ο Λακαφώσης 9 πόντους, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ.