8.3%
60.0%
37.5%
34.8%

Με τις δύο ομάδες να πατούν παρκέ έπειτα από μεγάλο χρονικό διάστημα, η B.C. Abla κατάφερε να επικρατήσει των L.A.P.D. στα πλαίσια της 1ης αγωνιστικής της Rising League με το τελικό 75-63. Οι παίκτες της B.C. Abla πάτησαν δυναμικά παρκέ και κατάφεραν να χτίσουν μία διψήφια διαφορά από νωρίς στο ματς, όμως οι L.A.P.D. δεν τα παράτησαν, προσπάθησαν να μείνουν όσο το δυνατόν πιο κοντά στο σκορ και στο τελευταίο πεντάλεπτο της 4ης περιόδου πήγαν για την ανατροπή, όμως η ψυχραιμία της B.C. Abla στα τελευταία λεπτά τους χάρισε τη νίκη και το πρώτο ροζ φύλλο της φετινής σεζόν.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Κεαλόγλου να ανοίγει το σκορ με γκολ-φάουλ (έχασε τη βολή), ενώ η B.C. Abla θα τρέξει ένα σερί 13-0 στα επόμενα λεπτά, κάνοντας το 13-2. Οι L.A.P.D. θα μειώσουν με 2 δίποντα του Μητρόπουλου και του Περιβολάρη, ενώ ο Σουτεμένογλου της Abla θα απαντήσει με 2 δικά του δίποντα για το 17-6. Οι L.A.P.D. θα σφραγίσουν το πρώτο δεκάλεπτο με δίποντο του Περιβολάρη και τρίποντο του Μητρόπουλου για το 17-11.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Σουτεμένογλου και ο Γιαννακίδης με 2 δίποντα θα αυξήσουν τη διαφορά στους 10 πόντους, ενώ ο Δημητρακόπουλος και ο Κεαλόγλου θα μειώσουν με τρίποντο και βολή αντίστοιχα για το 21-15. Στη συνέχεια ο Σέμπογλου με δίποντο θα διαμορφώσει το 23-15 και ο Μητρόπουλος με τρίποντο θα κάνει το 23-18. Νέο σερί για την B.C. Abla στη συνέχεια, με τους Σέμπογλου και Σουτεμένογλου να κάνουν το 30-20 και ο Μητρόπουλος με εύστοχη βολή το 30-21. Ο Σωτηρώπουλος με δίποντο θα κάνει το 32-21, ο Αρζουμανίδης με βολή το 32-22 και ο Σουτεμένογλου με γκολ-φάουλ το 5-22. Οι L.A.P.D. με 2 δίποντα των Περιβολάρη και Κεαλόγλου θα μειώσουν σε 35-26, ενώ ο Μακρής με γκολ-φάουλ θα διαμορφώσει το 38-26. Το πρώτο ημίχρονο θα κλείσει με δίποντο του Περιβολάρη για το 38-28.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Κεαλόγλου με δίποντο θα κάνει το 38-30 και ο Σουτεμένογλου με τον Μακρή θα διαμορφώσουν το 42-30. Στη συνέχεια, ο Δημητρακόπουλος με δίποντο θα μειώσει σε 42-32, ενώ ο Σουτεμένογλου με 2 σερί δίποντα θα αυξήσει τη διαφορά στους 14 πόντους. Με 2/2 βολές θα απαντήσει ο Κεαλόγλου για να απαντήσουν οι B.C. Abla με ένα σερί 8-2 για το 54-36. Οι L.A.P.D. θα μειώσουν με ένα σερί 2-6 σε 56-42, ενώ ο Σωτηρόπουλος με εύστοχο δίποντο θα διαμορφώσει το 58-42 για να κλείσει το 3ο δεκάλεπτο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Πολυχρονόπουλος με τρίποντο θα κάνει το 58-45, ενώ η B.C. Abla με νέο σερί 8-4 θα αυξήσουν εκ νέου τη διαφορά στους 17 πόντους (66-49). Στη συνέχεια, οι L.A.P.D. με δικό τους σερί 2-11 θα μειώσουν στους 8 πόντους, όμως η B.C. Abla με ψυχραιμία θα διαχειριστεί τα τελευταία 4 λεπτά της αναμέτρησης και με τους Μακρή, Σέμπογλου και Φλίγκο να διαμορφώνουν το 75-60. Το τελικό 75-63 θα κάνει ο Κεαλόγλου με εύστοχο τρίποντο, με τις δύο ομάδες να αφήνουν θετικές εντυπώσεις για τη συνέχεια.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Σουτεμένογλου. Ο guard της B.C. Abla έφτασε τους 26 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 7 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ. Μεγάλη και η συνεισφορά του Μακρή με 17 πόντους, 16 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα. Από τους L.A.P.D. ξεχώρισε η προσπάθεια των Κεαλόγλου και Πολυχρονόπουλου.