25.0%
56.3%
38.8%
15.8%

Τρίτη νίκη κατάφεραν να πάρουν σήμερα το βράδυ οι Ball Busters σε ένα πολύ ποιοτικό παιχνίδι απο μεριάς τους , με αλτρουιστικό μπάσκετ , όμορφες συνεργασιές και υποδειγματική δημιουργία απο το low post , καταφέρνοντας μετά το πρώτο ημίχρονο , με τις ίδιες αρχές να κάμψουν την αντίσταση των αξιόμαχων Remal Madri , επικρατώντας με σκορ 77-58 που σίγουρα παρά το μεστό παιχνίδι των τυπικά γηπεδούχων, δεν αντιπροσωπεύει την δυναμική της ομάδας του Γιάννη Μανίνα. MVP της αναμέτρησης ο “pocket center” Λάγιος Νικόλαος με  12 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Το πρώτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με δίποντο του Βλάχου για το 2-0, απάντηση του Χατζηιγνατίου και 2-2,6-2 απο τους Λάγιο Ν και Σουλτάτο, 6-4 απο τον Χαραλαμπόπουλο, βολές του Σουλτάτου για το 8-4, τρίποντο του Χατζηιγνατίου και δίποντο του Χαραλαμπόπουλου για το προσπέρασαμ 8-9, 12-9 με καλάθια απο τον Βλάχο και τον Πετρίδη, 0-5 σερί απο τους Γαβριηλίδη και καλάθι φάουλ του Χατζηιγνατίου για το 12-14, βολές του Σουλτάτου για το 14-14 και δύο βολές του Χατζηιγνατίου για το 14-16 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκορ άνοιξαν οι Remal Madri με δίποντο του Γαβριηλίδη και τρίπντο του Χατζηιγνατίου για το 14-21, απάντηση του Λάγιου Δ και 16-21,16-23 με δίποντο του Γαρυφάλλου, με τους Ball Busters να πατάνε γκάζι σε άμυνα και επίθεση και να κάνουν 8-0 σερί αρχής γενομένης με τρίποντο του Δήμου και στη συνέχεια μία βολή και δύο δίποντα του Λάγιου Νικόλαου για το 24-23. Απάντηση του Πλάκα για το 24-25, δίποντο απο το low post ξανά απο τον Λάγιο Ν για το 26-25, απάντηση του Γαρυφάλλου και 26-27, τρίποντο του Δήμου για το 29-27, καλάθι του Μανιάτη για το 29-29 στο σημείο στο οποίο οι Ball Busters λίγο πριν την ανάπαυλα , εκμεταλλευόμενοι κάποιες βιαστικές επίθεσεις των αντιπάλων τους , έκλεισαν το ημίχρονο με 7-0 σερί με πόντους απο τους Καλαμπάκα,Λάγιο Δ και Δήμου για να κλείσει το πρώτο μισό του μάτς με σκορ 36-29.

Το τρίτο δεκάλεπτο ξεκίνησε με δίποντο του Χαραλαμπόπουλου για το 36-31, τρίποντο του Σουλτάτου για το 39-31 βολή του Χαραλαμπόπουλου για το 39-32, με τους Ball Busters να κάνουν πολύ καλές επιλογές στην επίθεση και να μην κοιτάνε ποτέ ξανά πίσω , πετυχαίνοντας 10-0 σερί απο τους Βλάχο,Καλαμπάκα και Σουλτάτο, κάνοντας το 49-32. 49-36 απο τους Πλάκα και Χατζηιγνατίου, 51-36 απο τον Βλάχο, 51-38 με δίποντο του Χατζηιγνατίου, βολές απο τους Δήμου και Λάγιο Δ για το 54-38, βολή και δίποντο του Πλάκα για το 54-41 και μία βολή του Δήμου για το 55-41 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Ball Busters ξεκίνησα με τρίποντο του Σουλτάτου ακολουθούμενο απο καλάθι και φάουλ του Λάγιου Ν για το 61-41, απάντηση του Καμπούρη και 61-43, βολές απο τον Βλάχο και δίποντο του Πετρίδη για το 65-43, 65-47 απο τους Ιφτιχάρ και Χαραλαμπόπουλο, τρίποντο του Λάγιου Δ για το 68-47, 0-5 απο τρίποντο του Χατζηιγνατίου και δίποντο του Πλάκα για το 68-52, καλάθια απο τους Πετρίδη και Καλαμπάκα για το 72-52, βολές απο τους Χατζηιγνατίου, Πλάκα για το 72-54, δίποντο του Σάββα και 74-54 ,74-56 απο τον Πλάκα, 76-56 απο τον Σάββα , δίποντο του Γαρυφάλλου για το 76-58 με τον Σάββα να ευστοχεί σε μία τελευταία βολή και να σφραγίζει τη νίκη των Ball Busters με σκορ 77-58.

Εκτός του MVP Λάγιου Νικόλαου σε πολύ καλό βράδυ βρέθηκε και ο Λάγιος Δημήτρης, πετυχαίνοντας 9 πόντους, 5 ριμπάουντ,4 ασίστ και 1 κόψιμο ενώ για τους Remal Madri ξεχώρισε ο Χατζηιγνατίου Σωτήρης ο οποίος σταμάτησε στους 21 πόντους και 5 ριμπάουντ.