24.1%
50.0%
46.7%
23.5%

Σε ένα τρομερό παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων, ο Άρειος Πάγκος έπαιξε με την πλάτη στον τοίχο, αφού έχασε το πρώτο παιχνίδι της σειράς και τελικά βγήκε νικητής με το τελικό 57-61, παρατείνοντας την αγωνία μας για το ποια από τις δύο ομάδες θα περάσει στον προημιτελικό της Bronze. Σε όλο το παιχνίδι οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ, με τους Ballarhinos να έχουν ένα προβάδισμα στο 3ο δεκάλεπτο που έφτασε μέχρι και τους 10 πόντους (37-27), όμως ο Άρειος Πάγκος σταδιακά ροκάνισε τη διαφορά αυτή, πέρασε μπροστά προς το τέλος στο 54-57 και οι Ballarhinos ισοφάρισαν με 3 βολές στο 57-57. Στα τελευταία δευτερόλεπτα του ματς, ένα μεγάλο τρίποντο του Σταμπουλτζίδη θα λυτρώσει τον Άρειο Πάγκο, αφού οι Ballarhinos δεν κατάφεραν να απαντήσουν και έτσι θα περιμένουμε με αγωνία το 3ο παιχνίδι της πολύ ενδιαφέρουσας σειράς για να μάθουμε ποια από τις δύο θα πάρει το πολυπόθητο εισιτήριο που οδηγεί στον προημιτελικό του θεσμού.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Μανώλη να ανοίγει το σκορ με δίποντο μέσης απόστασης για το αρχικό 0-2 του Άρειου Πάγκου και τον Γιοβάνη να ανοίγει λογαριασμό με τρίποντο κορυφής για τους Ballarhinos με το σκορ στο 3-2. Εκεί, ο Κρεμαστός έκανε το 3-6 για τον Άρειο Πάγκο με 2 σερί δίποντα, ο Πάλλης με 3/3 βολές, ο Μάνος με δίποντο μέσης απόστασης και ο Γιοβάνης με ακόμα ένα τρίποντο, πήραν το προβάδισμα για τους Ballarhinos, με το σκορ να πηγαίνει στο 11-6. Με τρίποντο του Μαυρόπουλου και δίποντο του Σταυριανού, ο Άρειος Πάγκος ισοφάρισε στο 11-11, ο Πάλλης με δίποντο θα κάνει το 13-11, ενώ ο Σταυριανός με τον ίδιο τρόπο, θα φέρει το ματς ξανά στα ίσα με το σκορ στο 13-13. Το πρώτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσει με νέο δίποντο ο Πάλλης, κλείνοντας έτσι την περίοδο στο 15-13 για τους Ballarhinos.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Τσίκλος με δίποντο αιφνιδιασμού και ο Γιοβάνης με μακρινό δίποντο θα ανοίξουν τη διαφορά στους 6 και το 19-13, ο Άρειος Πάγκος με δίποντο του Δράτσα στη ρακέτα, 2 βολές του Σταυριανού και καλάθι του Σταμπουλτζίδη θα ισοφαρίσουν στο 19-19, όμως 3 απανωτά δίποντα των Πάλλη και Χατζημιχάλη, θα διαμορφώσουν το 25-19 των Ballarhinos. Εκεί, ο Μαυρόπουλος με βολή και ο Σταυριανός με γκολ-φάουλ θα μειώσουν στο καλάθι και το 25-23, ενώ το ημίχρονο θα σφραγίσουν οι Ballarhinos με τρίποντο του Χατζημιχάλη και 2 δίποντα των Καζαφέρη και Χατζημιχάλη για το +9 της ανάπαυλας και το σκορ να πηγαίνει στο 32-23 της ανάπαυλας.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Άρειος Πάγκος θα μειώσει με 2 δίποντα των Κρεμαστό και Λαγό στο 32-27, ο Καππής με δίποντο και ο Γιοβάνης με τρίποντο θα ανοίξουν την ψαλίδα στους 10 και το 37-27, ενώ ο Μανώλης με δίποντο, ο Κρεμαστός με τρίποντο και ο Μαυρόπουλος με 2/2 βολές, θα ρίξουν τη διαφορά αυτή στους 3 και το 37-34 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ένα εύστοχο σουτ 3 πόντων από τον Καζαφέρη θα γράψει το 40-34, όμως ένα σερί 0-8 από τον Άρειο Πάγκο με 2 δίποντα του Μανώλη και άλλα 2 των Δράτσα και Σταυριανό, θα του δώσει το προβάδισμα με το σκορ στο 40-42. Το τρίτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσουν οι Ballarhinos με τρίποντο του Γιοβάνη και δίποντο του Καππή για το +3 και το 45-42 της περιόδου.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Γιοβάνης με ακόμα ένα τρίποντο θα στείλει τη διαφορά στους 6 και το 48-42, ο Μανώλης με δίποντο και τρίποντο έριξε τη διαφορά στον πόντο και το 48-47, με τον Τσίκλο να κάνει το 49-47 ύστερα από βολή για τους Ballarhinos. Στη συνέχεια, ένα δύσκολο καλάθι του Μανώλη θα ισοφαρίσει στο 49-49, ο Χατζημιχάλης με 2 δικά του καλάθια και βολή, θα γράψει το 54-49, ενώ ο Άρειος Πάγκος με 4 συνεχόμενα δίποντα από τους Μανώλη (3) και Σταυριανό (1), θα περάσουν μπροστά στο σκορ (54-57), μόλις 38 δευτερόλεπτα πριν από τη λήξη. Εκεί, οι Ballarhinos θα ισοφαρίσουν με 3 βολές των Μάνο και Χατζημιχάλη στο 57-57, όμως ο Σταμπουλτζίδης με γωνιακό τρίποντο και ο Μανώλης με βολή, θα χαρίσουν τη νίκη στον Άρειο Πάγκο με το τελικό 57-61.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Νίκος Κρεμαστός ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 9 πόντους με 10 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 2 ασίστ και 4 κλεψίματα, φτάνοντας έτσι τους 23 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Κρεμαστού από τον Άρειο Πάγκο ξεχώρισε και ο Σταυριανός, με τον Μανώλη να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Ballarhinos σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Γιοβάνης και ο Χατζημιχάλης.