21.9%
52.6%
45.5%
18.5%

Οι Κένταυροι προχώρησαν στην 3η συνεχόμενη νίκη τους στο ξεκίνημα του πρωταθλήματος, επικρατώντας των Carnavaliers με το τελικό 38-65. Οι Carnavaliers ήταν ανταγωνιστικοί στα πρώτα 15 λεπτά του παιχνιδιού, όπου ήταν κοντά στο σκορ, κυρίως με σουτ πίσω από τα 6.75. Από τα μέσα του 2ου δεκαλέπτου, οι Κένταυροι άνοιξαν την ψαλίδα της διαφοράς, μη επιτρέποντας στους Carnavaliers να επιστρέψουν στο ματς, κάνοντας την πρώτη τους ήττα για φέτος.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Καριώτη να ανοίγει το σκορ με 2/2 βολές για το 0-2 και τους Πασχαλίδη και Καλόγηρο να απαντούν με 2 τρίποντα για να δώσουν το προβάδισμα στους Carnavaliers με το σκορ στο 6-2. Εκεί, ο Καριώτης με γκολ-φάουλ θα μειώσει σε 6-5, ο Κομμάτας με βολή και ο Καλόγηρος με τρίποντο θα διαμορφώσουν το 10-5, όμως οι Κένταυροι, πολύ γρήγορα με ένα σερί 1-12 θα καταφέρουν όχι μόνο να πάρουν κεφάλι στο σκορ, αλλά και να χτίσουν μία διαφορά 6 πόντων, κλείνοντας το δεκάλεπτο στο 11-17.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Carnavaliers θα φέρουν το ματς ξανά στα ίσα με 2 τρίποντα από τους Πασχαλίδη και Καλόγηρο για το 17-17, ο Παραλίκης με δικό του τρίποντο θα απαντήσει, κάνοντας το 17-20 για τους Κένταυρους, ενώ ο Κωστάκης με σουτ μέσης απόστασης από δύσκολη γωνία θα μειώσει στον πόντο και στο 19-20. Στη συνέχεια, 2 δίποντα των Αναστασόπουλο και Λουλούδη θα ανοίξουν τη διαφορά στους 5 για τους Κένταυρους (19-24), ενώ ο Δεληγιάννης με σουτ από τα 8 μέτρα θα μειώσει σε 22-24 το ματς. Εκεί, οι Κένταυροι με ένα σερί 0-9 θα πάνε το ματς στους 11 πόντους για το 22-33, με τον Καλόγηρο να σφραγίζει το πρώτο ημίχρονο με βολή στο 23-33.

Στην επίστροφή των ομάδων, ο Ρέντας με νέο τρίποντο θα στείλει το ματς στους 13 για το 23-36, ο Κομμάτας θα μειώσει με δίποντο σε 25-36, ενώ ο Καριώτης με 2/2 βολές θα απαντήσει για το 25-38. Με ένα ακόμα καλάθι του Κομμάτα, το σκορ θα διαμορφωθεί σε 27-38, ο Ρέντας με δίποντο αυτή τη φορά θα κάνει το 27-40, όμως οι Carnavaliers με ένα σερί 6-3 θα ροκανίσουν τη διαφορά στους 10 για το 33-43. Το 3ο δεκάλεπτο θα κλείσει με βολή ο Παραλίκης, που θα ανεβάσει τη διαφορά στους 11 για το 33-44 των Κενταύρων.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι Κένταυροι με ένα σερί 6 πόντων θα ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 17 για το 33-50, ο Κωστάκης με καλάθι από τη ρακέτα θα μειώσει σε 35-50, ενώ οι Κένταυροι με ένα νέο σερί 3-15 θα πάνε το ματς στους 27 πόντους για το τελικό 38-65.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Τάσος Καριώτης ο οποίος σταμάτησε στους 7 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 15 ριμπάουντ και μοίρασε 1 ασίστ, για να συγκεντρώσει 17 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Λουλούδης και Ρέντας, ενώ από τους Carnavaliers ξεχώρισε η προσπάθεια των Πασχαλίδη και Κωστάκη.