17.6%
68.4%
60.9%
33.3%

Dirtus Bologna vs ReTirees 74-96.Τρομερό παιχνίδι από τους ReTirees.Απίστευτη ενέργεια και πάθος σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού,επικράτησαν εναντίων των πρωταθλητών,που μόνο στο τελευταίο δεκάλεπτο μπόρεσαν και βρήκαν ρυθμό. Mvp του αγώνα ο Τρομερός Κατιάκος με 25 πόντους,17 ριμπάουντ,6 ασίστ και 2 κλεψίματα!

Οι Retirees ξεκίνησαν με 0-4 με σκόρερ τον Σαρρή και τον εκπληκτικό Κατιάκο.Οι Δις πρωταθλητές Dirtus, πέρασαν μπροστά στο σκορ με 5-4 με τον Τόλια να σκοράρει από επιθετικό ριμπάουντ και με τρίποντο ο Αθηναίος. Ο Κατιάκος με 1/2 βολές και ι Πλεξουσάκης με ντραιβ σκόραραν το 5-7.Ισοπαλία 7-7 με νέο επιθετικό ριμπάουντ ο Τόλιας ισοφάρισε. Από το ζωγραφιστό σκόραρε ο Στολής το 7-9.Ο Σπυρόπουλος με 1/2 βολές το 8-9 και ο Πλεξουσάκης με λει-απ το 8-11.Ο Τόλιας με Hook το 10-11 και ο Κατιάκος με σουτ το 10-13.Ο Δαμίγος με floater μείωσε σε 12-13 και Γιαμαίος με τρίποντο και ο Κοτσαμπάς με σουτ έγινε το 12 -18.Ο Κωστόπουλος σκόραρε το 14-18 (3:00) πριν τελειώσει το δεκάλεπτο. Οι Retirees με ξέσπασμα στα τελευταία 3 λεπτά ξέφυγαν στο σκορ με σερί 0-9 σε 14-27,αρχικά ο Πλεξουσάκης με σουτ,ο Γιαμαίος με λει-απ, τρίποντο ο Πλεξουσάκης και με 2/2 βολές ο Κατιάκος.Ο Πιάς μείωσε με ντραιβ σε 16-27 και το δεκάλεπτο τελείωσε 16-32,με 2/2 βολές ο Κοτσαμπάς και με Buzzer τρίποντο ο Κατιάκος.

Δεύτερο δεκάλεπτο και ο Κατιάκος και ο Πλεξουσάκης ανέβασαν την διαφορά στους 20 πόντους 16-36 για τους Retirees. Ο Φωτόπουλος και ο Κωστόπουλος μείωσαν σε 20-36 για τους Dirtus. Ο Κωστούλας με σουτ από την γωνιά πέτυχε το 20-38.Ο Αθηναίος με 1/2 βολές το 21-38 και ο Κωστούλας και Κοτσαμπάς με 1/2 βολές ,ο Κωστούλας με σουτ και ο Γιαμαίος από το ζωγραφιστό, έγραψαν το 21-44.Ο Πιάς με 1/2 βολές το 22-44. Ο Κατιάκος 6 πόντους, 1/2 βολές ,λει-απ και τρίποντο έγραψε το 22-50.Ο Κωστόπουλος με 1/2 βολές το 23-50 και ο Πλεξουσάκης με σουτ από την γωνιά πέτυχε το 23-52.Το δεκάλεπτο τελείωσε με καλάθι από το ζωγραφιστό ο Κωστόπουλος για το 25-52.

Τρίτο δεκάλεπτο και ο Πλεξουσάκης με γκολ φάουλ και ο Κατιάκος με σουτ έγραψαν το 25-57 για τους Retirees. Ο Αθηναίος με 1/2 βολές έκανε το 26-57 για τους Dirtus.Η διαφορά έφτασε στους 35 πόντους 26-61,ο Κατιάκος με σουτ και ο Γιαμαίος με 2/2 βολές. Ο Φωτόπουλος με 4 πόντους έκανε το 30-61.Ο Κατιάκος με 1/2 βολές και ο Στολής με τρίποντο έγραψαν το 30-65.Ο Σαράντου με floater ,ο Δαμίγος σκόραρε από επιθετικό ριμπάουντ και ο Σαράντου με σουτ μείωσαν σε 36-65.Ο Γιαμαίος με τρίποντο και ο Κατιάκος με καλάθι από επιθετικό ριμπάουντ έγραψαν το 36-70.Με σουτ από την γωνιά ο Φωτόπουλος έκανε τι 38-70 και ο Αντωνόπουλος σκόραρε το 38-72.Από το ζωγραφιστό σκόραρε ο Αθηναίος και ο Κωστόπουλος με λει-απ πέτυχαν το 42-72 .Ο Γιαμαίος με τρίποντο το 42-75 και το δεκάλεπτο τελείωσε 44-75 με καλάθι από επιθετικό ριμπάουντ π Κωστόπουλος.

Τελευταίο δεκάλεπτο και ο Πλεξουσάκης πέτυχε το 44-77 με λει-απ για τους Retirees. Με σερί 8-0 μείωσαν οι Dirtus σε 52-77,αρχικά ο Αθηναίος με καλάθι από επιθετικό ριμπάουντ ,ο Κωστόπουλος από το ζωγραφιστό, ξανά ο Αθηναίος από επιθετικό ριμπάουντ σκόραρε και ο Τόλιας με καλάθι από το ζωγραφιστό. Ο Πλεξουσάκης με 1/2 βολές το 52-78. Ο Σαράντου με σουτ και ο Αθηναίος με τρίποντο πέτυχαν το 57-78.Ο Κατιάκος με σουτ το 57-80.Ο Αθηναίος με γκολ φάουλ και με τρίποντο μείωσε σε 63-80.Ο Γιαμαίος με τρίποντο το 63-83 και ο Σαράντου από το ζωγραφιστό το 65-83.Νέο τρίποντο ο Γιαμαίος και το σκορ έγινε 65-86.Ο Φωτόπουλος με ντραιβ το 67-86 και ο Πλεξουσάκης με 4 πόντους του το 67-90.Ο Αθηναίος με γκολ φάουλ το 70-90.Ο Γιαμαίος με σουτ και ο Πλεξουσάκης με λει-απ στον αιφνιδιασμό πέτυχαν το 70-94.Ο Αθηναίος από το ζωγραφιστό το 72 -94 και ο Πλεξουσάκης με σουτ το 72-96.Το τελικό 74-96 πέτυχε ο Σαράντου μετά από κλέψιμο σκόραρε με λει-απ.

Το highlights του αγώνα, το σουτ στο 3ο δεκάλεπτο του Τόλια με την μπάλα να στέκεται πάνω στο στεφάνι χωρίς καν να σφινωθεί !

Για τους νικητές ξεχώρισαν ακόμα ο Πλεξουσάκης με 27 πόντους,4 ριμπάουντ,5 ασίστ και 1 κλέψιμο και ο Γιαμαίος με 25 πόντους,3 ριμπάουντ,6 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Για τους ηττημένους ξεχώρισε ο Αθηναίος με 25 πόντους,7 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα ,ο Κωστοπουλος με 13 πόντους και 5 ριμπάουντ και ο Φωτόπουλος με 10 πόντους,6 ριμπάουντ,2 ασίστ ,2 κλεψίματα και 1 κόψιμο.