10.0%
54.5%
30.9%
23.1%

Σε έναν αγώνα για τον Α’ όμιλο της Rising League οι Gkrouvaloi αντιμετώπισαν τους Drafts, με τις δύο ομάδες να βρίσκονται χαμηλά στη βαθμολογία με ρεκόρ 0-6 και 1-5 αντίστοιχα. Ο συγκεκριμένος αγώνας αποτελούσε ευκαιρία και για τους δύο για την κατάκτηση της νίκης μιας και θεωρητικά οι δύο ομάδες ήταν στο ίδιο περίπου επίπεδο. Παρ’ ολ ‘ αυτά οι  Drafts έδειξαν πιο έτοιμοι και κατάφεραν να πάρουν μία άνετη νίκη με τελικό σκορ 32-49, βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 2-5.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο οι Drafts μπήκαν αποφασισμένοι να επιβάλλουν το ρυθμό τους και κατάφεραν να προηγηθούν με 0-7 μέσα σε 3’ και 30’’, παίζοντας εξαιρετικές άμυνες, ενώ στην επίθεση ο Τάγαρης έλυνε και έδενε, πετυχαίνοντας και τους 7 πόντους της ομάδας του. Ο πρώτος πόντος για τους Gkrouvalous ήρθε από την εύστοχη βολή του Καλογερόπουλου στα μισά της πρώτης περιόδου, μειώνοντας σε 1-7. Η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά σε διψήφιο με το τρίποντο του Τάγαρη που έκανε το 1-12, ενώ το πρώτο καλάθι των Gkrouvalon ήρθε στην τελευταία τους επίθεση με τον Ζαβάκο να κλείνει το σκορ του δεκαλέπτου σημειώνοντας το 4-15.

Στη δεύτερη περίοδο και οι δύο ομάδες βελτίωσαν την επίθεσή τους. Οι μεν Drafts βρήκαν πλουραλισμό στο σκοράρισμα και πέτυχαν 18 πόντους, με τέσσερεις παίχτες να σκοράρουν και οι Φλούδας και Πέτρου σημείωσαν από 7 πόντους έκαστος. Οι δε Gkroyvaloi από την άλλη πέτυχαν 8 πόντους, 4 με τον Καλογερόπουλο και 4 με τον Μαξούρη, γεγονός που  όμως δεν τους βοήθησε να διατηρήσουν την επαφή τους με το σκορ, καθώς το ημίχρονο τους βρήκε πίσω με 12-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Drafts έδειξαν από την αρχή ότι δεν ήθελαν να αφήσουν περιθώρια στους Grouvalous να σκεφτούν την ανατροπή και με ένα γρήγορο 0-7, έπειτα από δίποντα των Βελαώρα και Τάγαρη και ένα τρίποντο του Βουλγαρέλη, διαμόρφωσαν το 12-40, 6 λεπτά πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Στη συνέχεια χαλάρωσαν και οι Gkrouvaloi έκαναν ένα μικρό 6-2 με τον Ζαβάκο να πετυχαίνει καλάθι και φάουλ, πριν ο Σπίνος σημειώσει με εύστοχο δίποντο το 18-44, που ήταν και το τελικό σκορ της τρίτης περιόδου.

Στην τελευταία περίοδο, ο αγώνας πλέον ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα με τους Drafts να χαλαρώνουν υπερβολικά, πετυχαίνοντας μόλις 5 πόντους, ενώ από την άλλη οι Gkrouvaloi βρήκαν την ευκαιρία να κάνουν το καλύτερο δεκάλεπτό τους επιθετικά σημειώνοντας 14 πόντους. Μάλιστα στο τελευταίο δίλεπτο σημείωσαν δύο συνεχόμενα τρίποντα με τους Μαξούρη και Καλογερόπουλο, με αποτέλεσμα να μειώσουν τη διαφορά για πρώτη φορά, μετά από πολλή ώρα, στους 19, διαμορφώνοντας παράλληλα και το τελικό 32-49.

Πρώτος σκόρερ της αναμέτρηση ήταν ο Καλογερόπουλος με 14 πόντους, ενώ μάζεψε και 14 ριμπάουντ, όσα και ο Βόρδος. Από τους Drafts ξεχώρισαν ο Τάγαρης με 13 πόντους και 12 ριμπάουντ και ο Βελαώρας με 10 πόντους και 12 ριμπάουντ.