27.3%
63.6%
29.2%
0.0%

Το ματς της Rising League κατηγορίας βρήκε νικητές τους Gkrouvalous με σκορ 49-35. Οι  L.A.P.D. όσο κι αν προσπάθησαν δεν κατάφεραν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ και απλά μείωσαν τη διαφορά στους 14. Οι Gkrouvaloi με ρεκόρ 2-1 στην κατηγορία ήθελαν τη νίκη πιο πολύ και το έδειξαν από την πρώτη περίοδο. Με το καλημέρα ο Χατζηελευθερίου πέτυχε το πρώτο του δίποντο για να ακολουθήσουν δύο βολές και ένα τρίποντο του Καλογεροπούλου για το 7-0 υπέρ των Gkrouvalon. Οι L.A.P.D. ανέκοψαν το σερί με δίποντο του Δημητρακοπούλου. Καλάθι πέτυχε ο Παπαδαμ για να συμπληρώσει με τρίποντο ο Μαξούρης και με δίποντο ο Χατζηελευθερίου. Την περίοδο έκλεισε με μία στις δύο βολές ο Δημητρακόπουλος για τους L.A.P.D.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Βόρδο να πετυχαίνει το μοναδικό του καλάθι στο ματς και τον Χατζηελευθερίου να συμπληρώνει με ένα ακόμη προσωπικό δίποντο. Ο Πολυχρονόπουλος απάντησε με καλάθι για τους L.A.P.D.. Το σκορ για  τους Gkrouvalous ανέβασε κι άλλο ο Κατρής με δίποντο και ο Καλαφατάκης με τρίποντο . Σερί 4-0 έτρεξαν η L.A.P.D. με δύο δίποντα, ένα από τον Μίγκο και ένα από τον Στρατογιάννη. Με τον ίδιο τρόπο απάντησαν οι Gkrouvaloi. Πρώτα ο Παπαδάμ και ύστερα ο Καλογερόπουλος. Δύο στις δύο βολές πέτυχε για τους L.A.P.D. ο Πολυχρονόπουλος για να απαντήσει με δίποντο ο Φωτεινάκος.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με τον Δημητρακόπουλο να πετυχαίνει μία στις δύο βολές. Με δίποντο απάντησε για τους Gkrouvalous ο Φωτεινάκος. Ο Αρζουμανίδης με κίνηση στο low-post πέτυχε δύσκολο δίποντο για να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο ο Καλογερόπουλος. Σερί 6-0 έτρεξαν οι L.A.P.D. με τρία δίποντα ένα από τον Στρατογιάννη, ένα με τον Πολυχρονόπουλο και ένα με τον Μητρόπουλο. Τρίποντο σημείωσε για τους Gkrouvalous ο Παπαδάμ για να συμπληρώσει ένα δίποντο ο Χατζηελευθερίου. Με τον ίδιο τρόπο έκλεισε το σκορ της τρίτης περιόδου ο Στρατογιάννης για το 39-22.

Τέταρτη και τελευταία περίοδος με τους Gkrouvalous να σκοράρουν με το καλημέρα με δύο δίποντα, ένα από τον Παπαδάμ και ένα από τον Φωτεινάκο. Με δύο στις δύο βολές απάντησε ο Μητρόπουλος για να συμπληρώσει ο Πολυχρονόπουλος με ένα ακόμη δίποντο για το 43-26. Με μία στις δύο βολές και ένα τρίποντο σε επόμενη φάση μετά από ασίστ του Παπάδαμ πέτυχε ο Χατζηελευθερίου που έκανε το σκορ 47-26. Με δίποντο από τους Μίγκο και Πολυχρονόπουλο μείωσαν οι L.A.P.D.. Το τελευταίο τρίποντο στο ματς για τους Gkrouvalous σημείωσε ο Καλογερόπουλος για να κλείσουν το σκορ οι L.A.P.D. με ένα δίποντο του Πολυχρονόπουλου και καλάθι και φάουλ στο οποίο ευστόχησε και στη βολή ο Αρζουμανίδης για τον τελικό 49-35.

Η Gkrouvaloi πήραν μία εύκολη νίκη για την 3η αγωνιστική της Rising League η οποία θα τους βοηθήσει στην συνέχεια, ενώ οι L.A.P.D. έχασαν την ευκαιρία να κάνουν το 2-1 για να κοιτάξουν τις ψηλότερες θέσεις της κατάταξης. MVP για τους νικητές δεν ήταν άλλος από τον Χατζηελευθερίου ο οποίος πέτυχε 14 πόντους, μάζεψε 15 ριμπάουντ και έκανε δύο κλεψίματα . Σημαντική ήταν και η βοήθεια του Καλογεροπούλου με 12 πόντους ,7 ριμπάουντ και 4 ασίστ . Γα τους L.A.P.D. ξεχώρισε ο Πολυχρονόπουλος με 12 πόντους, 6 ριμπάουντ και ένα κλέψιμο.