19.2%
56.3%
26.8%
27.6%

Σε ένα ντέρμπι όπως αναμενόταν εξελίχθηκε το ματς των Glory Road εναντίον των Ξεφτιλάιζερς, με τους πρώτους να έχουν πολλές και σημαντικές απουσίες, αλλά παρόλα αυτά να καταφέρνουν να φεύγουν νικητές στον πόντο με σκορ 56-55. MVP του αγώνα ήταν ο Μανώλης Σιφναίος με 22 πόντους, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έδειξαν τις διαθέσεις τους, αλλά και τη δουλειά που είχαν κάνει στο διάβασμα, καθώς έπαιζαν πολύ καλά αμυντικά. Γιώργος και Αχιλλέας Τυπάλδος έβαλαν από ένα καλάθι για το 0-4, 3-4 ο Σιφναίος, 3-9 οι Ρούσος και Δεδούσης, απάντηση με 7-0 σερί οι Μανωλιάδης, Τσανάκας και Σιφναίος για το 10-9, 10-12 ο Τυπάλδος και 12-12 από τον Σιφναίο για να λήξει η πρώτη περίοδος.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Ξεφτιλάιζερς βρήκαν λίγο καλύτερα τα πατήματα τους επιθετικά, ενώ αμυντικά συνέχισαν το ίδιο παίρνοντας έτσι μια σημαντική διαφορά τριών κατοχών στο ημίχρονο. Ο Ρούσος έγραψε το 12-14, 16-14 οι Χαμντάν και Μανωλιάδης, 16-19 οι Ρούσος και Αχιλλέας Τυπάλδος, 18-19 ο Μανωλιάδης, 18-22 ο Δεδούσης, 20-22 ξανά από τον Μανωλιάδη, 20-28 με ένα 0-6 σερί οι Τσίτσος και Δεδούσης και 21-28 με μια βολή του Τσανάκα για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Glory Road ήταν εξαιρετικοί σε όλη τη διάρκεια του, πίεζαν και έτρεχαν σωστά το γήπεδο παίρνοντας έτσι πολλούς εύκολους πόντους για να πάνε από το -7 του ημιχρόνου στο +5. Σιφναίος και Τσανάκας μείωσαν σε 25-28, 25-31 ο Δεδούσης, 27-31 ο Καλλιτσάντσης, 27-33 ο Τσίτσος, 31-33 οι Σιφναίος και Μανωλιάδης, 31-36 ο Ρούσος, 33-36 ο Τσανάκας, 33-38 ο Τυπάλδος, 37-38 οι Μανωλιάδης και Σιφναίος 37-40 ο Δεδούσης με δύο βολές και 45-40 με ένα 8-9 σερί στο φινάλε της περιόδου από τους Σιφναίο και Βαλτινό για να κλείσει η περίοδος με τους Glory Road να έχουν το προβάδισμα.

Στην τελευταία περίοδο οι Ξεφτιλάιζερς πίεσαν για την ανατροπή, κατάφεραν να πάρουν και κεφάλι στο σκορ λίγα λεπτά πριν το τέλος, όμως οι Glory Road πέρασαν ξανά μπροστά και βγάζοντας την τελευταία άμυνα ήταν εκείνοι που έφυγαν με χαμόγελο από το κλειστό του Στ. Βενέτης. Ο Σιφναίος έβαλε καλάθι για το 47-40, 47-42 ο Δεδούσης, 50-42 ο Τσανάκας με τρίποντο, 50-43 ο Γιώργος Τυπάλδος, 51-43 ο Τσανάκας, 51-49 οι Ρούσος, Δεδούσης και Αχιλλέας Τυπάλδος, 54-49 από τον Βαλτινό, 54-55 με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Ρούσου και 2 βολές από τον Σιφναίο για να γραφτεί το τελικό σκορ του αγώνα, καθώς στην τελευταία επίθεση οι Ξεφτιλάιζερς δεν κατάφεραν να σκοράρουν.

Για τους Glory Road, πέρα από τον Σιφναίο, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν οι Τσανάκας, Μανωλιάδης και Βαλτινός. Για τους Ξεφτιλάιζερς ξεχώρισαν οι Ρούσος, Δεδούσης και Αχιλλέας Τυπάλδος.