14.8%
90.0%
43.9%
29.6%

Οι Ατάλαντοι πήραν μια πολύ σημαντική βαθμολογικά νίκη κόντρα στους Halia Mavericks με 69-57, σε ένα ματς όπου οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ για 37 λεπτά, όμως στο τέλος οι πρώτοι έκαναν ένα ξέσπασμα και ξέφυγαν. MVP του αγώνα ήταν ο Μάριος Λουκά με 30 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Halia Mavericks ξεκίνησαν πολύ καλά επιθετικά, κυρίως χάρη στον Παναγιώτη Αγγελωνίτη και πήραν ένα προβάδισμά, το οποίο όμως μειώθηκε αρκετά γρήγορα. Αγγελιδέλης και Αγγελωνίτης έγραψαν το 0-5, 2-5 ο Βλάχος, 2-11 οι Αγγελωνίτης και Πασσαλής, 5-11 ο Λουκά, 5-14 ο Κλιμαντήρης και 11-14 με 6-0 σερί οι Λουκά και Κυριαθόπουλος για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στη δεύτερη περίοδο οι Ατάλαντοι εκμεταλλευτηκαν το μονεντουμ που είχαν, έπαιξαν γρήγορο μπάσκετ και πήραν κεφάλι στο σκορ. Ο Ξυγκάκης μείωσε σε 13-14, 13-16 ο Κλιμαντήρης, 15-16 ο Γράψας, 15-18 ο Αγγελιδέλης, 18-18 με τρίποντο ο Ξυγκάκης, 18-21 οι Αγγελιδέλης και Αγγελωνίτης, 24-21 με 6-0 σερί οι Γράψας και Κτενίδης, 24-23 και πάλι ο Αγγελιδέλης, 29-23 ο Λουκά με 5 δικούς του πόντους, 29-25 ο Αγγελωνίτης και 31-25 με άλλο ένα καλάθι του Λουκά για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Halia Mavericks μπήκαν ξανά όσο δυνατά είχαν μπει και στην αρχή του ματς, δείχνοντας πως δεν είναι ομάδα που τα παρατάει, και με ένα καλό σερί πήραν ξανά προβάδισμα. Ο Αγγελωνίτης μείωσε σε 31-28, 35-28 οι Γράψας και Αρκολάκης, 35-30 ο Αγγελιδέλης, 37-30 ο Κτενίδης, 37-38 οι Πασσαλής, Αγγελωνίτης, Αγγελιδέλης και Κλιμαντήρης, 40-38 ο Λουκά, και 40-43 με άλλο ένα 0-5 οι Αλέξανδρος Αγγελωνίτης και Αγγελιδέλης για να μπουν οι Halia Mavericks με +3 στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο οι Halia Mavericks κόντραραν τους Ατάλαντους για αρκετή ώρα, όμως στα τελευταία λεπτά έμειναν από ανάσες και αυτό το εκμεταλλευτηκε στο έπακρο η παρέα του Αρκολάκη για να πάρει το δίποντο. Ο Κλιμαντήρης έγραψε το 40-45, 42-45 ο Βλάχος, 42-47 ο Παναγιώτης Αγγελωνίτης, 48-47 με 6-0 σερί οι Γράψας και Λουκά, 48-50 ο Αγγελωνίτης, 53-50 με 5-0 σερί δια χειρός Γράψα, 53-52 ο Αγγελωνίτης, 59-52 ο Λουκά με δύο συνεχόμενα τρίποντα, 59-56 οι Αγγελωνίτης και Κλιμαντήρης, 64-56 οι Λουκά και Κτενίδης, 64-57 ο Κλιμαντήρης και άλλο ένα 5-0 στο τέλος οι Κυριαθόπουλος και Λουκά για το τελικό 69-57 του αγώνα.

Για τους Ατάλαντους, πέρα από τον Λουκά, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Γράψας και Κτενίδης. Για τους Halia Mavericks ξεχώρισαν οι Παναγιώτης Αγγελωνίτης, Κλιμαντήρης και Αγγελιδέλης.