28.2%
62.5%
33.3%
14.7%

Έπειτα από ένα πολύ δυνατό ματς όπου χρειάστηκε το έξτρα πεντάλεπτο για να μάθουμε τον νικητή, οι Halia Mavericks, πιστοί στο ραντεβού τους με την παράταση, κατάφεραν να επικρατήσουν πολύ δύσκολα του Κατσαπλιαϊκού στο κλειστό του Πολυκλαδικού με το τελικό 54-51 να αντικατοπτρίζει πλήρως την συνολική εικόνα του ματς. Οι νικητές μπήκαν καλύτερα στο 1ο δεκάλεπτο, όμως πολύ γρήγορα ο Κατσαπλιαϊκός βρήκε τα πατήματά του και έκλεισε το ημίχρονο στο +3 (17-20). Στην 3η περίοδο, οι Halia πέρασαν και πάλι μπροστά, όμως ο Κατσαπλιαϊκός είχε ένα προβάδισμα 4 πόντων 1 λεπτό πριν τη λήξη, όπου και ανέλαβε ο Αγγελιδέλης με τρίποντο και δίποντο να στείλει το ματς στην παράταση στο 45-45. Στον έξτρα χρόνο, οι Halia Mavericks φάνηκαν πιο εύστοχοι, πήγαν το ματς στον ρυθμό τους και έτσι κατάφεραν να πάρουν το ροζ φύλλο και να συνεχίσουν την ανοδική τους πορεία στον βαθμολογικό πίνακα.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Αγγελιδέλη να ανοίγει το σκορ με τρίποντο και δίποντο για το αρχικό 5-0 και τους Γαβριηλίδη, Ραγκούση και Καραμπίνο να παίρνουν το προβάδισμα για τον Κατσαπλιαϊκό, ύστερα από τρίποντο του πρώτου και 2 δίποντα των Ραγκούση και Καραμπίνο για το 5-7. Το πρώτο δεκάλεπτο θα κλείσουν οι Halia Mavericks, οι οποίοι με ένα σερί 10-0 από τους Πασσαλή (7) και Αγγελιδέλη (3) να σφραγίζουν την περίοδο στο 15-7 για τους Halia Mavericks.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Κατσαπλιαϊκός θα μπει καλύτερα στο ματς και θα βρει ρυθμό με δίποντο του Καραμπίνου και 2 τρίποντα του Παυλίδη για να ισοφαρίσουν σε 15-15, με τον Τούντα να απαντά και να δίνει ανάσα στους Halia Mavericks από μέση απόσταση για το 17-15 της αναμέτρησης. Ο Κατσαπλιαϊκός θα πατήσει ξανά γκάζι και θα περάσει μπροστά στο σκορ με δίποντα των Ραγκούση και Παυλίδη αλλά και βολή του δεύτερου για το 17-20 του πρώτου ημιχρόνου.

Στην επιστροφή των 2 ομάδων από τα αποδυτήρια, οι Halia Mavericks θα πατήσουν γκάζι και θα πάρουν το προβάδισμα με γκολ-φάουλ και 2 τρίποντα των Αγγελιδέλη και Τούντα για το 26-20 του ματς. Ο Κατσαπλιαϊκός θα απαντήσει με δίποντο του Καραμπίνου και θα μειώσει στους 4 πόντους (26-22), με τους Halia Mavericks να τρέχουν ένα νέο σερί 8-0 και να ανοίγουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 12 πόντους με το σκορ στο 34-22. Εκεί, ο Κατσαπλιαϊκός με 6 σερί πόντους από 2/2 βολές του Δημόπουλου και 3 συνεχόμενα δίποντα από τους Καραμπίνο και Ραγκούση θα μειώσει τη διαφορά στους 4 για το 34-30, με τον Αγγελιδέλη να κάνει το 35-30 με 1/2 βολές και τους Παυλίδη και Ραγούση να απαντούν με 3/4 βολές για το 35-33 στο παιχνίδι. Με 2/2 βολές θα απαντήσει και ο Κλιμαντήρης, με τον Καραμπίνο να σφραγίζει το δεκάλεπτο με εύστοχο σουτ από τα 8 μέτρα για το 37-36 υπέρ των Halia Mavericks.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ραγκούσης με 2 δίποντα θα δώσει το προβάδισμα στον Κατσαπλιαϊκό για το 37-40, ο Αγγελιδέλης με τρίποντο θα ισοφαρίσει σε 40-40, με τον Καραμπίνο να περνάει εύκολα την αντίπαλη άμυνα και να διαμορφώνει το 40-42 και τον Παυλίδη να προσθέτει ακόμα 2 πόντους με εύστοχο ζευγάρι βολών για να γράψει το 40-44 στην αναμέτρηση, 2 λεπτά πριν τη λήξη του παιχνιδιού. Στη συνέχεια, ο Αγγελιδέλης θα βάλει ένα τρίποντο και θα μειώσει στον πόντο με 22 δευτερόλεπτα να απομένουν, ο Καραμπίνος στα 9 δεύτερα θα ευστοχήσει σε βολή για το 43-45, ενώ ο Αγγελιδέλης με ένα πολύ δύσκολο καλάθι θα στείλει το ματς στην παράταση με τις δύο ομάδες να είναι στο 45-45.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Αγγελιδέλης με τρίποντο θα κάνει το 48-45, ο Καραμπίνος με τον ίδιο τρόπο θα ισοφαρίσει σε 48-48, ενώ οι Halia Mavericks θα περάσουν μπροστά με δίποντο του Αγγελιδέλη και τρίποντο του Τούντα για το 53-48, με τον Αναστασόπουλο να απαντά με γκολ-φάουλ και να ροκανίζει τη διαφορά στους 2 πόντους με το σκορ στο 53-51. Εκεί, ο Κλιμαντήρης με βολή θα κάνει το 54-51, ενώ ο Κατσαπλιαϊκός δεν κατάφερε να βρει στόχο στην τελευταία του επίθεση και έτσι οι Halia Mavericks πανηγύρισαν το 2ο συνεχόμενο ροζ φύλλο.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Τάσος Αγγελιδέλης ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 25 πόντους με 12 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 2 ασίστ και 1 κλέψιμο, φτάνοντας έτσι τους 24 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Αγγελιδέλη από τους Halia Mavericks ξεχώρισε και ο Τούντας, με τον Πασσαλή να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τον Κατσαπλιαϊκό σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Ραγκούσης και ο Καραμπίνος.