22.2%
83.3%
36.4%
32.1%

Οι Heat στην τρίτη περίοδο έφτασαν να κερδίζουν μέχρι και με 17 πόντους την Laser Derm και όλα έδειχναν πως η ομάδα του Στέφανου Αρβανιτάκη θα προκριθεί στην τετράδα της Division 2, όμως η ομάδα του Νεαμονιτού έκανε μια απίστευτη τέταρτη περίοδο, την οποία κέρδισε με 28-3 για να προκριθεί εκείνη στο F-4 με σκορ 77-62. MVP του αγώνα ήταν ο Σταύρος Μαυροειδής με 22 πόντους, 9 ριμπάουντ, 10 ασίστ και 6 κλεψίματα.

Στην πρώτη περίοδο οι Heat ξεκίνησαν με δύο εύστοχες επιθέσεις, στην συνέχεια έμειναν πίσω με ένα 8-0, όμως ο Στέφανος Αρβανιτάκης με δύο τρίποντα έκανε την αρχή και η ομάδα του στη συνέχεια έχτισε μια καλή διαφορά. Φωτόπουλος και Τούτσης ξεκίνησαν με 0-4, 8-4 οι Μαυροειδής, Καζάκης και Τσαουσλάρι, 8-12 οι Αρβανιτάκης και Σουβλέρης, 10-12 ο Τσαουσλάρι ξανά, 10-15 ο Αρβανιτάκης με το τρίτο του εύστοχο τρίποντο στην περίοδο, 12-15 ο Νεαμονιτός, 12-17 ο Σουβλέρης, 13-17 ο Κυζιρίδης και 13-23 με ένα 0-6 στο τέλος της περιόδου από τους Φωτόπουλο και Νικολάου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν αρκετά πιο ισορροπημένες, πάλευαν στα ίσα, όμως η Laser Derm που είχε μείνει πίσω δεν κατάφερε να ρίξει τη διαφορά κάτω από τις τρεις κατοχές. Ο Νεαμονιτός έβαλε μια βολή για το 14-23, με τον ίδιο τρόπο ο Τούτσης έκανε το 14-24, 17-24 ο Νεαμονιτός με τρίποντο, 17-26 ο Φωτόπουλος, 19-26 ο Νεαμονιτός ξανά, 19-28 ο Σουβλέρης, 21-28 ο Μαυροειδής, 21-34 με δύο κολλητά τρίποντα του Αρβανιτάκη, 23-34 ο Μαυροειδής, 23-36 οι Τούτσης και Αντωνιάδης, 25-36 ο Τσαουσλάρι, 25-38 ο Νικολάου με δύο βολές, 27-38 ο Γιαβάσης, 27-42 ο Σουβλέρης και 29-42 από τον Καζάκη για το τελικό σκορ του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά για ώρα έμενε σταθερά ψηλή για τους Heat, οι οποίοι έφτασαν μέχρι και το +17, η απάντηση ήρθε από την Laser Derm η οποία με ένα σερί μείωσε στους 6, για να κλείσουμε τελικά δεκάλεπτο με τους Heat στο +10. Ο Φωτόπουλος έβαλε καλάθι για το 29-44, 35-44 οι Μουρίκης και Μαυροειδής, 35-48 ο Σουβλέρης, 37-48 ο Μαυροειδής ξανά, 37-54 με ένα 0-6 σερί οι Τούτσης, Σουβλέρης και Φωτόπουλος, 39-54 ο Κυζιρίδης με δύο βολές, 39-55 ο Τούτσης, 49-55 με ένα 10-0 σερί οι Τσαουσλάρι, Μαυροειδής και Νεαμονιτός και 49-59 οι Φωτόπουλος και Σουβλέρης για να κλείσουμε και το τρίτο δεκάλεπτο με τους Heat να έχουν διψήφιο προβάδισμα.

Στην τελευταία περίοδο, ενώ όλα έδειχναν πως οι Heat θα περάσουν στην επόμενη φάση, η Laser Derm έκανε ένα από τα καλύτερα δεκάλεπτα στην ιστορία της λίγκας, καθώς κέρδισε με 28-3 και πήρε εκείνη το εισιτήριο για τον ημιτελικό. Κυζιρίδης, Τσαουσλάρι, Νεαμονιτός και Μαυροειδής έκαναν ένα απίστευτο 25-0 για να πάει το σκορ στο 74-59, ο Αρβανιτάκης μείωσε με το μοναδικό καλάθι των Heat στην περίοδο σε 74-62 και ο Μουρίκης λίγο αργότερα απάντησε με τρίποντο για το τελικό 77-62 του αγώνα.

Για την Laser Derm, πέρα από τον Μαυροειδή, σε πολύ καλή βραδιά βρέθηκαν επίσης οι Τσαουσλάρι, Νεαμονιτός και Κυζιρίδης. Για τους Heat ξεχώρισαν οι Αρβανιτάκης, Σουβλέρης και Φωτόπουλος.