32.0%
57.1%
31.6%
16.7%

Οι Jack’s κατάφεραν να επικρατήσουν των Miners στην τελευταία αγωνιστική της Silver με το τελικό 54-40. Οι Jack’s μπήκαν πολύ δυναμικά στο ματς, κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο 17-4. Οι Miners προσπάθησαν να ροκανίσουν την εις βάρους τους διαφορά, όμως οι Jack’s με ένα σερί 10-2 στα τελευταία λεπτά κατάφεραν να φύγουν με το ροζ φύλλο αγώνα από το κλειστό γήπεδο της Ριζούπολης.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Γιαλαμά να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τον Μπουχλή με τον Γκλιάτη να ανοίγουν λογαριασμό για τους Jack’s με τρίποντο και 2/2 βολές αντίστοιχα για το 5-2. Ο Σιούτης θα μειώσει στον πόντο με δίποντο για το 5-4, ενώ οι Jack’s με ένα σερί 12-0 θα κλείσουν το πρώτο δεκάλεπτο με το σκορ να είναι στο 17-4.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Jack’s θα συνεχίσουν με 2/2 βολές του Ελευθεριάδη και θα παρατείνουν το σερί τους σε 14-0, με τον Παπαδόγιαννη να ευστοχεί σε δίποντο και να μειώνει σε 19-6. Εκεί, ο Ελευθεριάδης με τρίποντο θα κάνει το 22-6, ενώ ο Γριμάνης με τρίποντο και ο Ράπτης με δίποντο θα μειώσουν σε 22-11. Το πρώτο ημίχρονο θα σφραγίσει ο Μπουχλής με δίποντο για το 24-11.

Στην επιστροφή των ομάδων, ο Σιούτης με ωραίο τρόπο θα μειώσει σε 27-13, ενώ ο Μπουτσικάκης με τρίποντο θα κάνει το 27-13. Εκεί, οι Miners με βολή του Τουμπακάρη θα κάνουν το 27-14, ο Μπουτσικάκης με νέο τρίποντο από τη γωνία θα διαμορφώσει το 30-14, ενώ ο Σιούτης με γκολ-φάουλ θα μειώσει ξανά στους 13 για το 30-17. Εκεί, οι Jack’s θα τρέξουν ένα γρήγορο 6-2 και θα κάνουν το 36-19, ο Σκλαβενίτης με δίποντο μέσης απόστασης θα μειώσει σε 36-21 και ο Μπουχλής με τρίποντο θα κάνει το 39-21. Το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσει με τρίποντο από τον Σακαράκη και βολή από τον Δρακόπουλο για το 40-24.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κοντοπάνος με 2/2 βολές θα κάνει το 42-24, με τον Γιαλαμά και τον Σκλαβενίτη να μειώνουν με τρίποντο και 2/2 βολές αντίστοιχα για το 42-29. Με δίποντο θα απαντήσει ο Κοντοπάνος για το 44-29, ενώ ο Μόνος με δίποντο και ο Γιαλαμάς με τρίποντο θα διαμορφώσουν το 44-34. Εκεί, οι Jack’s με ένα σερί 10-2 θα ανεβάσουν τη διαφορά στους 18 πόντους (54-36), ενώ το ματς θα κλείσουν ο Σκλαβενίτης και ο Ράπτης με 2 δίποντα για το τελικό 54-40.

Πρωταγωνιστής του ματς ο Μπουτσικάκης ο οποίος ήταν και ο MVP της αναμέτρησης, σημειώνοντας 20 πόντους με 3 ριμπάουντ, ενώ παράλληλα είχε 3 ασίστ, 2 κλεψίματα και 1 τάπα, φτάνοντας έτσι τους 21 βαθμούς στο efficiency. Πέραν του Μπουτσικάκη από τους Jack’s ξεχώρισε και ο Ελευθεριάδης, με τον Δρακόπουλο να ακολουθεί επίσης στους κορυφαίους της αναμέτρησης. Από τους Miners σε καλή μέρα βρέθηκαν ο Σιούτης και ο Γριμάνης.