28.6%
33.3%
55.3%
25.0%

Οι Oklaχώμα Thunders έκαναν το 2-0 στη σειρά και πλέον βρίσκονται στις 4 καλύτερες ομάδες της 1ης κατηγορίας. Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Oklaχώμα μπήκαν πολύ καλά στο ματς, όμως οι Jack;s βελτιώθηκαν στην 2η περίοδο για να μειώσουν μέχρι και τον πόντο στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου. Από το σημείο εκείνο, οι δύο ομάδες ήταν πολύ κοντά στο σκορ, ενώ στο τέλος ένα 3-11 σερί τους έδωσε ένα προβάδισμα και τελικά τη νίκη με 59-68. Πλέον, οι Oklaχώμα θα αντιμετωπίσουν τους Phoenix Bums στον ημιτελικό και θα παλέψουν για το πρώτο εισιτήριο του τελικού.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Παπαναστασίου να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τον Κελεμτζή να απαντά με τον ίδιο τρόπο για το 2-2. Οι Oklaχώμα με ένα σερί 2-10 θα ανεβάσουν τη διαφορά στους 8 για το 4-12, ενώ ο Γαλανάκης με δίποντο και ο Κελεμτζής με τρίποντο θα ροκανίσουν το ματς στους 3 για το 9-12. Ο Τσάπαλος θα σφραγίσει το πρώτο δεκάλεπτο με 2 συνεχόμενα δίποντα για το 9-16 υπέρ των Oklaχώμα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Oklaχώμα θα ανεβάσουν τη διαφορά με τρίποντο του Μάνδυλα και δίποντο του Μανιατόπουλου για το 9-21, οι Jack’s θα απαντήσουν με τρίποντο του Κελεμτζή και δίποντο του Φιλαρτζή για το 14-21, ενώ ο Τσιβράς με όμορφο δίποντο θα κάνει το 14-23. Στη συνέχεια, ο Κουρτέσης θα μειώσει σε 16-23, οι Oklaχώμα θα τρέξουν ένα σερί 1-6 και θα κάνουν το 17-29, όμως οι Jack’s θα βρουν λύσεις από τον Ελευθεριάδη, ο οποίος με τρίποντο, δίποντο και 2/2 βολές θα μειώσει το ματς στους 5 για το 24-29. Ο Μάνδυλας θα κάνει με δίποντο το 24-31, ενώ το ημίχρονο θα σφραγίσει με πολύ δύσκολο καλάθι ο Φιλαρτζής για το 26-31.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι Jack’s με 2 δίποντα των Γαλανάκη και Ελευθεριάδη θα μειώσουν σε 30-31, ο Μανιατόπουλος και ο Μάνδυλας με τον ίδιο τρόπο θα κάνουν το 30-35, ενώ ο Ελευθεριάδης με τρίποντο αυτή τη φορά θα μειώσει στο καλάθι για το 33-35. Εκεί, ο Μάνδυλας με νέο δίποντο θα κάνει το 33-37, ο Κελεμτζής θα μειώσει σε 35-37 και ο Δέλλιος με δίποντο θα γράψει το 35-39. Στη συνέχεια, ο Κελεμτζής με νέο δίποντο θα μειώσει ξανά στους 2 πόντους (37-39), οι Oklaχώμα θα τρέξουν ένα 2-5 και θα πάνε το ματς στο 39-44, με τον Γαλανάκη να ευστοχεί σε ένα τρίποντο και να μειώνει στο καλάθι για το 42-44. Το τρίτο δεκάλεπτο θα κλείσει με δίποντο σε κενό καλάθι ο Τσιβράς για το 42-46.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Τσάπαλος θα κάνει το 42-48 με δίποντο, ο Κελεμτζής θα μειώσει σε 45-48 έπειτα από δύσκολο γκολ-φάουλ, με τον Χριστιά να ευστοχεί κάτω από το καλάθι για το 45-50. Οι Jack’s με γκολ-φάουλ από τον Κουρτέση θα μειώσουν στο καλάθι για το 48-50, ο Χριστιάς με νέο δίποντο θα κάνει το 48-52 και ο Ελευθεριάδης θα μειώσει με δικό του δίποντο σε 50-52, με τον Χριστιά να ευστοχεί σε τρίποντο αυτή τη φορά ανεβάζοντας τη διαφορά στους 5 για το 50-55. Με 2/2 βολές του Γαλανάκη, οι Jack’s θα μειώσουν σε 52-55, ενώ οι Oklaχώμα με ένα σερί 0-9 θα χτίσουν μία διψήφια διαφορά για το 52-64. Ο Κελεμτζής με τρίποντο θα μειώσει εκεί σε 55-64, ενώ ο Χριστιάς με δίποντο θα κάνει το 55-66. Με δίποντο αυτή τη φορά, ο Κελεμτζής θα μειώσει σε 57-66, ο Χριστιάς με τον ίδιο τρόπο θα κάνει το 57-68, ενώ το τελικό σκορ θα διαμορφώσει το δίποντο του Κοντοπάνου για το τελικό 59-68.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Χριστιάς ο οποίος σημείωσε 16 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 7 ριμπάουντ, φτάνοντας έτσι τους 18 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Τσάπαλος και Μάνδυλας, ενώ από τους Jack’s ξεχώρισαν οι Ελευθεριάδης και Κοντοπάνος.