34.8%
61.1%
37.5%
17.4%

Σε ένα από τα μεγαλύτερα ντέρμπι που έχουμε παρακολουθήσει στη φετινή σεζόν και σε ένα must watch τελευταίο 2λπετο, οι Jack’s έκλεψαν το ροζ φύλλο μέσα από τα χέρια της Partouzan, η οποία είχε προβάδισμα 5 πόντων 13 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του ματς αλλά “κατάφερε” να φύγει με την 2η συνεχόμενη ήττα της από το κλειστό της Νήαρ Ήστ, χάρις στο απίστευτο ξέσπασμα του Μανωλέα, που με 6 πόντους (βολή, τρίποντο και δίποντο), “καθάρισε” το ματς, χαρίζοντας την 5η νίκη της σεζόν για την ομάδα του με το τελικό 66-65, σε ένα παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Ελευθεριάδη να ανοίγει το σκορ στην πρώτη επίθεση με εύστοχο δίποντο και τον Κοντομίχαλο να ισοφαρίζει σε 2-2 με εύστοχο ζευγάρι βολών. Ένα τρίποντο του Μανωλέα θα κάνει το 5-2 για τους Jack’s, ο Κοντομίχαλος με δίποντο αυτή τη φορά θα μειώσει σε 5-4, με τον Κοντοπάνο να ανοίγε τη διαφορά στους 2 πόντους έπειτα από βολή για το 6-4 του παιχνιδιού. Με ένα δίποντο του Παυλόπουλου, το ματς θα πάει στο 6-6, ενώ ο Σμπόρας θα βολή και δίποντο θα κάνει το 9-6 στο ματς. Στη συνέχεια, ο Λεκός Φ. με δίποντο θα γράψει το 9-8, ο Μπουτσικάκος με τον ίδιο τρόπο θα επαναφέρει τη διαφορά στους 3 για το 11-8, ενώ ο Καραδήμας με μακρινό δίποντο θα μειώσει σε 11-10 την αναμέτρηση. Το πρώτο δεκάλεπτο θα σφραγίσουν με τρίποντο ο Μπουτσικάκης και νέο καλάθι στη ρακέτα ο Σμπόρας για το 16-10 των Jack’s στην περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι Jack’s με δίποντο του Κουρτέση και βολή του Κελεμτζή θα ανοίξουν τη διαφορά στους 9 πόντους για το 19-10, ενώ ένα σερί 2-9 λίγο αργότερα από την Partouzan, θα ροκανίσει τη διαφορά στην 1 κατοχή για το 21-19. Οι Jack’s δεν θα χαλαρώσουν και με 2/2 βολές του Γαλανάκη αλλά και 2 τρίποντα των Σμπόρα και Μανωλέα θα πάνε το ματς σε διψήφια διαφορά και στο 29-19. Αμέσως μετά, η Partouzan θα μειώσει στους 3 πόντους, έπειτα από τρίποντο του Πνευματικού και 2 δίποντα των Λεκό Φ. και Κοντομίχαλο για το 29-26, ο Γαλανάκης με δύσκολο lay up θα ξεκολλήσει την ομάδα του και θα διαμορφώσει το 31-26, ενώ ο Κοντομίχαλος, μαζεύοντας άλλο ένα “σκουπίδι” θα ευστοχήσει στην αντίπαλη ρακέτα και θα ροκανίσει τη διαφορά ξανά στους 3 πόντους με το σκορ στο 31-28. Με ένα δύσκολο γκολ-φάουλ, ο Ελευθεριάδης θα κάνει το 34-28, ενώ το ημίχρονο θα σφραγίσει με καλάθι ο Λεκός Φ. για το 34-30, στέλνοντας τις 2 ομάδες στα αποδυτήρια.

Στην επιστροφή των ομάδων στον αγωνιστικό χώρο για το 2ο ημίχρονο, ο Κοντοπάνος με ένα δίποντο θα κάνει το 36-30 για τους Jack’s, ο Κοντομίχαλος θα μειώσει με δύσκολο δίποντο σε 36-32, ενώ ένα σερί 6-2 των Jack’s, θα ανοίξει τη διαφορά στους 8 πόντους για το 42-34. Εκεί, η Partouzan θα μειώσει με δίποντο του Λεκού Χ. και τρίποντο από τον Ζησιάδη για το 42-39, ο Ελευθεριάδης με 1/2 βολές θα κάνει το 43-39, όμως η Partouzan θα βρει τρόπο να πάρει το προβάδισμα, έπειτα από 4 σερί δίποντα των Ζησιάδη, Ρηγανάκο και Λεκό Φ. για το 43-47 της Partouzan. Στη συνέχεια, ο Σμπόρας με 2/2 βολές θα μειώσει σε 45-47, ενώ το δεκάλεπτο θα κλείσει με εύστοχο ζευγάρι βολών του Ζησιάδη για το 45-49 της Partouzan για την περίοδο.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Partouzan θα συνεχίσει να ανοίγει τη διαφορά, αυτή τη φορά με 2/2 βολές του Καρατζά και τρίποντο του Ζησιάδη για το 45-54 του παιχνιδιού, ενώ οι Jack’s, θα απαντήσουν με τρίποντο του Κελεμτζή και 2 δίποντα του Σμπόρα, μειώνοντας με αυτόν τον τρόπο το ματς στους 2 για το 52-54. Στη συνέχεια, ο Λεκός Χ. με δίποντο και ο Κοντομίχαλος με 2/2 βολές θα κάνουν το 52-58, ενώ ο Ελευθεριάδης με τρίποντο και ο Σμπόρας με νέο δίποντο θα μειώσουν στον πόντο (57-58). Εκεί, ένα γκολ-φάουλ του Λεκού Φ. θα διαμορφώσει το 57-61, ο Γαλανάκης με βολή θα μειώσει σε 58-61 και ο Ρηγανάκος με δύσκολο καλάθι θα στείλει το ματς στους 5 πόντους για το 58-63, λίγα δευτερόλεπτα πριν τη λήξη. Με ένα δύσκολο δίποντο, ο Σμπόρας θα μειώσει σε 60-63, ο Κοντομίχαλος με τον ίδιο τρόπο θα κάνει το 60-65, ενώ με 19 δευτερόλεπτα να απομένουν, οι Jack’s θα κλέψουν τη νίκη με βολή, τρίποντο και δίποντο του Μανωλέα, που θα δώσει το φιλί της ζωής στους Jack’s που έφυγαν με ένα μεγάλο ροζ φύλλο από το κλειστό της Νήαρ Ήστ με το τελικό 66-65.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Χρίστος Σμπόρας ο οποίος σταμάτησε στους 18 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 7 ριμπάουντ, έκλεψε 1 φορά την μπάλα και σταμάτησε τον αντίπαλο σε 1 του προσπάθεια, για να συγκεντρώσει 17 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν ο Ελευθεριάδης και ο καθοριστικός Μανωλέας, ενώ από την Partouzan ξεχώρισε η προσπάθεια των Κοντομίχαλο και Ζησιάδη.