33.3%
53.3%
41.7%
20.8%

Το πρώτο τους ροζ φύλλο για φέτος κατάφερε να πάρει ο Γ.Α.Σ.Τ. με 63-61 σε ένα ματς που γύρισε από το -17 κόντρα στους Kings, οι οποίοι έπαιζαν με πολλές απουσίες. MVP του αγώνα ήταν ο Αλέξανδρος Μουζουράκης με 14 πόντους, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 5 κλεψίματα.

Στην πρώτη περίοδο οι Kings ήταν διαστημικοί. Σκοτωναν διαρκώς από την περιφέρεια τον Γ.Α.Σ.Τ. με μπροστάρη τον Καρυπίδη για να πάρουν γρήγορα μια διαφορά 10+ πόντων. Ο Διαμαντόπουλος έγραψε το 2-0, για να απαντήσουν οι Kings με τους Σπανό και Καρυπίδη με 5 πόντους για το 2-5. Ο Μουζουράκης ισοφάρισε με τρίποντο, ο Καρυπίδης απάντησε για το 5-8 και 7-8 με ένα σουτάκι του Ντάσκα. Ο Σπανός έγραψε το 7-10, ο Διαμαντόπουλος μείωσε σε 9-10, για να ακολουθήσει ένα 0-12 από Καρυπίδη, Μολιό, Γκοτζή και Σπανό για να ξεφύγουν με 9-22 οι Kings. Ο Καμαριωτάκης μείωσε σε 11-22 και ο Μολιός απάντησε με γκολ φάουλ για το τελικό 11-25 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Γ.Α.Σ.Τ. βρήκε καλύτερο ρυθμό στο ματς, μπροστά απειλούσεε πιο ορθόδοξο τρόπο και πίσω έκλεισε καλύτερα τα όπλα των Kings με αποτέλεσμα να μειώσει τη διαφορά στη μέση. Ο Καρυπίδης έγραψε το 11-28, ο Μουζουράκης με τον Διαμαντόπουλο μείωσαν σε 18-28, για να έρθει απάντηση με 0-5 από Μολιό και Καρυπίδη για το 18-33. Τρίποντη απάντηση από τον Μουζουράκη για το 21-33, 21-35 από τον Γιωτάκη και 7-0 σερί από Βουλά και Αδαμαντίδη για να φτάσουμε στο τελικό 28-35 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Γ.Α.Σ.Τ. συνέχισε να βγάζει παραπάνω όρεξη από τους Kings, οι οποίοι είχαν αρχίσει πλέον να κουράζονται αφού ήταν μόλις έξι οι δηλωμένοι για το ματς. Ο Ντάσκας μείωσε σε 30-35, για να ακολουθήσει ένα 0-7 από Καρυπίδη, Μολιό και Σπανό. Μουζουράκης, Διαμαντόπουλος και Αναστασίνης μείωσαν σε 36-42, ο Καρυπίδης έγραψε το 36-44, για να έρθει ένα 8-0 από Διαμαντόπουλο, Μουζουράκη και Κοντεκάκη για να ισοφαρίσει ο Γ.Α.Σ.Τ. σε 44-44. Καλάθι του Μολιού για το 44-46 και 47-46 από Κοντεκάκη και Καμαριωτάκη για να μπει με προβάδισμα ο ΓΑΣΤ στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο οι Kings έδωσαν ότι είχαν για να πάρουν τη νίκη, όμως στο τέλος ο ΓΑΣΤ είχε πιο καθαρό μυαλό και με ένα 7-0 σερί στο τελευταίο λεπτό κατάφερε να φύγει νικητής. Ο Μουζουράκης έβαλε δύο βολές για το 49-46, 49-47 από τον Σπανό και 50-47 από τον Μουζουράκη. Σπανός, Γιωτάκης και Γκοτζής έβαλαν μπροστά με 50-57 τους Kings, για να μειώσουν οι Αναστασίνης και Βουλάς σε 54-57. Μια βολή του Σπανού για το 54-58, 56-58 από τον Καμαριωτάκη και 56-61 από τον Μολιό με 2:06 να μένουν. Στη συνέχεια το ματς έμεινε χωρίς πόντο μέχρι τα 59″, όμως σε εκείνο το σημείο ξεκίνησε το σερί του ΓΑΣΤ. Τρίποντο του Ντάσκα για το 59-61 ένα καλάθι και μια βολή από τον Αδαμαντίδη για το 62-61 και άλλη μια βολή του Ντάσκα για το 63-61 με 11″ να μένουν. Την τελευταία επίθεση του αγώνα την είχαν οι Kings, όμως ο ΓΑΣΤ έπαιξε άμυνα για σεμινάριο, δεν επέτρεψε ούτε σουτ στον αντίπαλο και πήρε τη νικη.

Για τον ΓΑΣΤ, πέρα από τον Μουζουράκη, πολύ καλή εμφάνιση έκαναν επίσης οι Διαμαντόπουλος, Ντάσκας και Αδαμαντίδης. Για τους Kings ξεχώρισαν οι Καρυπίδης και Μολιός.