27.3%
72.2%
51.2%
37.9%

Ένα από τα ποιοτικότερα και πιο συναρπαστικά παιχνίδια της χρονιάς ήταν το δεύτερο ματς της σειράς μεταξύ των Kings και των Undertakers με τους δεύτερους να κάνουν το 2-0 δια πυρός και σιδήρου και να παίρνουν τη πρόκριση για τους 4 της Golden. Οι Undertakers ξεκίνησαν το παιχνίδι με τρίποντα βροχή και προηγήθηκαν στο 1ο δεκάλεπτο με 16-23. Οι Kings αντέδρασαν και κάνοντας καλύτερο 2ο δεκάλεπτο έκλεισαν το ημίχρονο στο 41-47. Οι Undertakers διένυσαν ένα εξαιρετικό 3ο δεκάλεπτο και ήταν συνεχώς μπροστά στο ματς με 10 πόντους με τους Kings ωστόσο να μη τα παρατάνε με τίποτα. Έτσι πήγε το παιχνίδι μέχρι και 3 λεπτά πριν το τέλος όπου οι ‘βασιλιάδες’ με ένα ξέσπασμα μείωσαν στο 84-86 αλλά δε κατάφεραν ποτέ να περάσουν μπροστά καθώς οι νικητές με ψυχραιμία διαχειρίστηκαν το παιχνίδι και εν τέλει πήραν και το ροζ φύλλο πρόκρισης αφού οι Kings δε μπόρεσαν να βρουν το σουτ της ισοφάρισης με το τελικό σκορ να γράφει 87-90.

Με την έναρξη του αγώνα ο Γκοτζής θα κάνει το 2-0 για τους Kings για να έρθουν Μπονάτσος και Καρνέσης να βάλουν μπροστά τους Undertakers με 2-5. Ο Χαριτόπουλος απάντησε για το 4-5, το τρίποντο του Στρατηγαρεά έκανε το 4-8, ο Γκοτζής μείωσε σε 6-8, ο Στρατηγαρέας το 6-10, η βολή του Βέργου το 7-10, το τρίποντο του Καρνέση το 7-13 και το τρίποντο του Μασούρα το 10-13. Ο Μπονάτσος με δίποντο θα γράψει το 10-15, Χαριτόπουλος και Γκοτζής μείωσαν σε 14-15, άλλο ένα τρίποντο του Καρνέση έγραψε το 14-18, ο Γκοτζής έκανε το 16-18 και ο Μπονάτσος με τον Καρνέση έκλεισαν το 1ο δεκάλεπτο στο 16-23.

Με δύο καλάθια του Συριανού ξεκίνησε το 2ο δεκάλεπτο για το 16-27 αλλά ο Γκοτζής με τον Χαριτόπουλο μείωσαν γρήγορα σε 21-27. Τρίποντα από Καρνέση και Γιαννούση θα κάνουν το 21-33, ο Χαριτόπουλος το 23-33, ο Συριανός το 23-35 και ο Γκοτζής το 25-35. Τρίποντο από τον Γιαννούση ξανά θα σημειώσει το 25-38, ο Χαριτόπουλος απάντησε με το ίδιο νόμισμα για το 28-38 αλλά ο Συριανός έκανε το ίδιο με τη σειρά του για το 28-41. Ο Χαριτόπουλος τότε με 5 σερί πόντους μείωσε εκ νέου σε 33-41, τρεις πόντοι του Μπονάτσου θα γράψουν το 33-44 και ο Δερματίνος με όμορφο καλάθι θα μειώσει σε 35-44. Η βολή του Συριανού έκανε το 35-45 και τότε ο Χαρτιτόπουλος με τρίποντο και φάουλ αλλά και ένα δίποντο του Στρατηγόπουλου μείωσαν σε 41-45 όμως το ημίχρονο έκλεισε ο Μαρκάκης με δίποντο στο 41-47.

Με την εκκίνηση της επανάληψης Συριανός και Βέργος σκόραραν από ένα δίποντο κάνοντας το 43-49 και ο Καρνέσης με 5 σερί πόντους θα κάνει το 43-54. Γκολ-φάουλ του Δερματίνου θα μειώσει σε 46-54, δύο δίποντα του Μπονάτσου έκαναν το 46-58, καλάθι και φάουλ του Βέργου το 49-58, δίποντο του Μπονάτσου το 49-60 και δίποντο του Βέργου το 51-60. Βολές από Καρνέση και Μπονάτσο στη συνέχεια έκαναν το 51-62, ο Μασούρας με δίποντο μείωσε σε 53-62 βολές από Μπονάτσο και καλάθι από Συριανό έκαναν το 53-66, η βολή του Τουμπακάρη το 54-66, άλλη μία του Μπονάτσου το 54-67, δίποντο και βολή του Τουμπακάρη και του Μασούρα μείωσαν σε 57-67, απάντηση του Στρατηγαρέα και 57-69, 2/2 βολές του Χαριτόπουλου και 59-69 και το 3ο δεκάλεπτο έκλεισε στο 61-71 μετά από καλάθια των Μπονάτσου και Μασούρα αντίστοιχα.

Το συναρπαστικό 4ο δεκάλεπτο θα ξεκινήσει με τον Στρατηγαρέα να σκοράρει για το 61-73, τον Χαριτόπουλο να απαντάει για το 63-73, Στρατηγαρεάς ξανά και 63-75 και Χαριτόπουλος ξανά για το 65-75. Ακολουθούν 2/2 βολές από Μπονάτσο και Δερματίνο αντίστοιχα για το 67-77, βολές από Μπονάτσο και Καρνέση για το 67-79 και τότε οοι βασιλιάδες με μεγάλο πείσμα πλησίασαν στο 74-79 μετά από καλάθι του Τουμπακάρη και 5 σερί πόντους του Χαριτόπουλου. Οι ψύχραιμοι Undertakers απάντησαν με δύο καλάθια του Συριανού και ένα τρίποντο του Καρνέση κάνοντας το 74-86 και παίρνοντας ξανά μαξιλαράκι ασφαλείας. Οι Kings ωστόσο δεν είχαν πει τη τελευταία τους λέξη και με τους Δεματίνο, Χαριτόπουλο και Μασούρα να διανύουν σερί 10-0 μείωσαν στο καλάθι για το 84-86 βάζοντας φωτιά στο ματς. Ο Καρνέσης τότε πέτυχε ένα κρίσιμο δίποντο για το 84-88 και η βολή του Μπονάτσου έκανε το 84-89. Βολή του Γκοτζή και δίποντο του Χαριτόπουλου μείωσαν στο 87-89 και η βολή του Μπονάτσου έγραψε το τελικό 87-90 αφού οι Kings δε μπόρεσαν να βρουν το σουτ της ισοφάρισης.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Καρνέσης Κωνσταντίνος ο οποίος σημείωσε 27 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 2 ριμπάουντ, 11 ασίστ, 1 κλέψιμο φτάνοντας έτσι τους 28 βαθμούς στο ranking.
Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Μπονάτσος Σπύρος και Στρατηγαρέας Παναγιώτης, ενώ από τους Kings B.C. ξεχώρισαν οι Χαριτόπουλος Δημήτρης  και Βέργος Σταύρος.