10.0%
100.0%
56.1%
47.4%

Οι Phoenix Bums εκαναν την καλύτερη τους φετινή επίδοση στο πιο κρίσιμο παιχνίδι της χρονιάς, με αποτέλεσμα να ισοφαρισουν τη σειρά κόντρα στην Laser Derm με το εμφατικό 80-31. MVP του αγώνα ήταν ο Μάρκος Χαλκιόπουλος με 13 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Από το πρώτο δεκάλεπτο οι Phoenix Bums μπήκαν με το πόδι κολλημένο στο γκάζι, πήραν διψήφια διαφορά πολύ γρήγορα και έδειξαν πως δεν θα αφήσουν πολλά περιθώρια στον αντίπαλο. Ο Λάσπας ξεκίνησε το ματς με ένα προσωπικό 5-0, ο Τζουμάνης μείωσε σε 5-2, 13-2 ο οι Παπαντωνίου και Χαλκιόπουλος, 13-8 οι Τζουμάνης και Μπαρμπαρούσης, 20-8 οι Παπαντωνίου και Παπαμιχαήλ, 20-10 ο Χαλκιόπουλος και 23-10 με γκολ φάουλ του Κοβάτσου για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Phoenix Bums συνέχισαν να είναι απίστευτοι σε άμυνα και επίθεση, με τη διαφορά να ανεβαίνει από νωρίς πάνω από τους 20 πόντους. Ο Παπαμιχαήλ έγραψε το 25-10, 25-12 ο Ζαφόλιας, 36-12 οι Καδάς, Παπαμιχαήλ, Μπαλτζόγλου και Μοίρας, 36-14 ο Ζαφόλιας και 40-14 με δύο καλάθια του Καραγιάννη για να κλείσουμε ημίχρονο στο ματς.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Phoenix Bums πήραν το προσωπικό 4-0 του Καραγιάννη και του πρόσθεσαν άλλους 19 πόντους για το κάνουν 23-0 με δράστες τους Χαλκιόπουλο, Χουλιάρα, Λάσπα και Παλαμιδά για να πάνε στο 59-14, 59-16 ο Τζουμάνης, 63-16 οι Παλαμιδάς και Χαλκιόπουλος και 63-19 με τον Τζουμάνη να γράφει άλλους τρεις πόντους για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού.

Στην τελευταία περίοδο οι Μοίρας και Παπαμιχαήλ έγραψαν το 68-19, 68-23 οι Μπαρμπαρούσης και Καζάκης, 71-23 ο Μοίρας, 71-25 ο Μπαρμπαρούσης, 73-25 ο Παλαμιδάς, 73-27 ο Μαναλτζής, 75-27 με καλάθι του Παλαμιδά ξανά, 75-29 ο Ζαφόλιας, 77-29 ο Παπαμιχαήλ, 77-31 ο Ζαφόλιας και ένα θεαματικό τρίποντο πίσω από το κέντρο από τον Μπαλτζόγλου στο φινάλε για να γράψει το τελικό 80-31 του αγώνα.

Για τους Phoenix Bums, πέρα από τον Χαλκιόπουλο, σε καλή βραδιά βρέθηκαν επίσης οι Μπαλτζόγλου, Μοίρας, Παπαμιχαήλ και Παλαμιδάς. Για την Laser Derm ξεχώρισαν οι Τζουμάνης και Μπαρμπαρούσης.