20.0%
82.4%
30.2%
26.1%

Στα πλαίσια της 6ης αγωνιστικής της Silver League, Μ.Κ.Ο. και Αστέρας Ευελπίδων διασταύρωσαν τα ξίφη τους, με τον Αστέρα να παίρνει τη νίκη με 53-58. Η Μ.Κ.Ο. ξεκίνησε εντυπωσιακά, προηγούμενη με 14-0 στα πρώτα λεπτά, αλλά ο Αστέρας ισορρόπησε και πήρε το προβάδισμα στα μέσα του δεύτερου δεκαλέπτου (15-18) με την Μ.Κ.Ο. να το ανακτά πριν την ανάπαυλα (25-21). Στο δεύτερο ημίχρονο, οι δύο ομάδες ήταν κατά κύριο λόγο κοντά στο σκορ, με τη Μ.Κ.Ο. να παίρνει ένα προβάδισμα 7 πόντων (47-40) στα μέσα της τελευταίας περιόδου, με τον Αστέρα, ωστόσο, να μην παρατά το παιχνίδι και με πιο ορθές επιλογές να ισορροπεί. Στις τελευταίες κατοχές, οι δύο ομάδες ήταν ισόπαλες και ο Μαγκώνης με μεγάλο τρίποντο στα 20’’ έβαλε το καθοριστικό τρίποντο νίκης, καθώς η Μ.Κ.Ο. δεν κατάφερε να σκοράρει στο τέλος.

Ξεκίνημα στο παιχνίδι, με τη Μ.Κ.Ο. να μπαίνει πολύ δυνατά. Συγκεκριμένα, ξεκίνησε με ένα εκπληκτικό σερί 14-0 από τους Κατσούλη, Κιφοκέρη και Σωτηρόπουλο, ο Αστέρας με σερί 0-6 μείωσε σε 14-6 με τους Λάκουρα και Μαγκώνη, ο Κατσούλης με μία βολή έκανε το 15-6 και ο Ματακίδης με «καλάθι και φάουλ» έγραψε το 15-9 του πρώτου δεκαλέπτου

Στη δεύτερη περίοδο, ο Αστέρας ισορρόπησε, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά. Ξεκίνησε με σερί 0-9 από τους Χαρτοκόλλη, Παναγόπουλο και Λάκουρα για το 15-18, η Μ.Κ.Ο. απάντησε με σερί 8-0 των Σκολαρίκου, Κιφοκέρη και Σωτηρόπουλου για το 23-18, ο Ματακίδης με μία βολή μείωσε σε 23-19, ο Δασκάλου από κοντά πέτυχε το 25-19 και ο Περιπάνος από μέση απόσταση έκανε το 25-21 πριν την ανάπαυλα.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τις δύο ομάδες να είναι ισορροπημένες. Ο Λάκουρας μείωσε σε 25-23, οι Μητριτζίκος και Κιφοκέρης έκαναν το 30-23, οι Μαγκώνης και Ματακίδης μείωσαν σε 30-28, ο Κατσούλης πέτυχε το 32-28, ακολούθησε σερί 0-7 από τους Λάκουρα και Ματακίδη για το 32-35, οι Γρηγορόπουλος και Κατσούλης έκαναν το 36-35, ο Παναγόπουλος με μεγάλο τρίποντο έβαλε ξανά μπροστά την ομάδα του και ο Κιφοκέρης με 2/2 βολές ισοφάρισε σε 38-38 πριν τελειώσει το δεκάλεπτο.

Τελευταία περίοδος στο ματς, με το νικητή να κρίνεται στο φινάλε. Αρχικά, οι Μητριτζίκος και Κατσούλης πέτυχαν το 43-38, ο Ματακίδης μείωσε σε 43-40, η Μ.Κ.Ο. ξέφυγε στο +7 (47-40) με τους  Κατσούλη και Μητριτζίκο, ο Μαγκώνης με μεγάλο τρίποντο μείωσε σε 47-43, ο Κατσούλης με βολή πέτυχε το 48-43, οι Ματακίδης και Χαρτοκόλλης μείωσαν σε 48-46, ο Κιφοκέρης με μπάσιμο σημείωσε το 50-46, ο Μαγκώνης με νέο τρίποντο πέτυχε το 50-49, ο Κιφοκέρης απάντησε με τον ίδιο τρόπο για το 53-49 και ο Αστέρας με τους Χαρτοκόλλη, Λάκουρα, Μαγκώνη πέτυχε το 53-56 αρχικά, η Μ.Κ.Ο. δεν κατάφερε να ισοφαρίσει και ο Παναγόπουλος έγραψε το τελικό σκορ της αναμέτρησης, 53-58.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα αναδείχθηκε ο Κώστας Ματακίδης, ο οποίος σημείωσε 12 πόντους, 11 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 τάπες, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Μαγκώνης και Παναγόπουλος. Από την Μ.Κ.Ο., ξεχώρισαν οι προσπάθειες των Κατσούλη και Μητριτζίκου.