21.7%
44.4%
31.1%
40.7%

Οι Phoenix Bums, παίζοντας πολύ συγκεντρωμένα από το πρώτο δευτερόλεπτο του αγώνα, πήραν από νωρίς μια μεγάλη διαφορά κόντρα στους ΜΚΟ, την οποία διαχειρίστηκαν πολύ καλά σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού για να φύγουν νικητές από τη Ριζούπολη με 46-69. MVP του αγώνα ήταν ο Σταμάτης Παλαμιδάς με 26 πόντους, 9 ριμπάουντ, 4 ασίστ και 1 κλέψιμο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Phoenix Bums μπήκαν από νωρίς πολύ δυνατά στο παιχνίδι, έπαιζαν άμυνα για σεμινάρια και στην επίθεση τα έβαζαν από παντού, με αποτέλεσμα η διαφορά να γίνεται διψήφια από πολύ νωρίς. Παλαμιδάς και Κοβάτσος ξεκίνησαν το ματς με 0-5, 3-5 ο Σωτηρόπουλος, 3-13 οι Παλαμιδάς και Χαλκιόπουλος, 5-13 ο Σωτηρόπουλος, 5-20 οι Παλαμιδάς και Καραγιάννης, 8-20 ο Σωτηρόπουλος ξανά και 8-22 με δύο βολές του Χουλιάρα για να κλείσουμε το πρώτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στην δεύτερη περίοδο οι ΜΚΟ βρήκαν επιθετικό ρυθμό, όμως οι Bums ήταν ασταμάτητοι και δεν επέτρεψαν στους παίχτες του Άκη Τουρή να μειώσουν. Ο Βιδάλης μείωσε σε 12-22, 12-29 οι Καδάς και Χαλκιόπουλος, 17-29 οι Σωτηρόπουλος και Κοντίνος, 17-38 με ένα 0-9 οι Παπαντωνίου και Χαλκιόπουλος, 23-38 οι Κοντίνος και Μαρσέλος και 23-40 με ένα καλάθι των Bums στο φινάλε του ημιχρόνου για να μπουν αποδυτήρια με ένα +17.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έδειξαν σημάδια κούρασης, κάτι που φάνηκε πολύ έντονα και στο σκορ της περιόδου. Ο Λάσπας έβαλε καλάθι για το 23-42, 29-42 οι Βιδάλης και Σωτηρόπουλος, 29-45 ο Κοβάτσος, 31-45 ο Βιδάλης, 31-52 οι Παλαμιδάς και Παπαντωνίου και 32-52 με μια βολή του Μαρσέλου για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο οι δύο ομάδες χαλάρωσαν τις άμυνες τους, κάνοντας παράλληλα συντήρηση και διαχείριση δυνάμεων για τα επόμενα παιχνίδια. Σωτηρόπουλος και Μαρσέλος μείωσαν σε 37-52, 37-55 ο Παλαμιδάς, 39-57 ο Τουρής, 39-63 οι Καραγιάννης, Παπαντωνίου και Καδάς, 40-63 ο Κοντίνος, 40-66 ο Παλαμιδάς, 44-66 οι Βιδάλης και Κιφοκέρης, στη συνέχεια από ένα καλάθι για κάθε ομάδα για το 46-68 και μια βολή προς το τέλος από τον Κοβάτσο για το τελικό 46-69 του αγώνα.

Για τους Phoenix Bums, πέρα από τον Παλαμιδά, πολύ καλή εμφάνιση έκανε και ο Χαλκιόπουλος. Για τους ΜΚΟ ξεχώρισαν οι Σωτηρόπουλος και Βιδάλης.