27.8%
33.3%
23.3%
28.0%

Ένα επεισοδιακό ματς διεξήχθη χθες στο Περιστέρι μεταξύ των ομάδων Miami Heal και Pigs. Εν τέλει ο αγώνας αποδείχθηκε παράσταση με έναν και μόνο πρωταγωνιστή με τους Miami Heal να πέρνουν διαφόρα 20 πόντων και με αυτή να κλείνιυν το ματς με σκορ 52-32. Από τους νικητές ξεχώρισε με την παρουσία του στο γήπεδο ο Βρεττός , που σημείωσε 17 πόντους, κατέβασε 8 ριμπάουντ και μοίρασε 3 ασσιστ.

Η πρώτη περίοδος ξεκίνησε με ένα σερι 5-0 από τους Miami Heal με τον Ζούμπο να ανοίγει το σκορ με τρίποντο και τον Ρίζο να συμπληρώνει με δίποντο. Οι Pigs δεν άργησαν να αντιδράσουν με δικό τους σερι 10-0. Αρχικά ο Δριβάκος με 2 δικά του δίποντα, και ύστερα ο Μαργαρίτης με τρίποντο και ο Γκιουζέλης με δίποντο έκαναν το double score υπερ της ομάδας τους. Την περίοδο έκλεισαν οι Miami Heal με δύο δίποντα, ένα από τον Γκούτση με floater από κοντινή απόσταση και ένα από τον Βρεττό για το 9-10.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τον Κλάδη να πετυχαίνει το πρώτο του καλάθι στο ματς για το 9-12. Με ένα σερι 7-0 , εκ των οποίων οι 5 πόντοι ήταν του Βρεττού και οι 2 του Ζούμπου, οι Miami Heal πέρασαν μπροστά και θα κράταγαν αυτό το προβάδισμα μέχρι το τέλος του ματς. Με δίποντο ο Γκιουζέλης προσπάθησε να ανακόψει τον ρυθμό των αντιπάλων του. Μάταια όπως φάνηκε. Οι Miami έτρεξαν σερι 11-0 χωρίς να αφήσουν κανένα περιθώριο αντίδρασης στους αντιπάλους τους. Πρώτα ο Καλδάνης με 2/2 βολές και μετά ο Βρεττός που είχε πάρει φωτιά σε εκείνο το σημείο σημειώνοντας 2 δίποντα ,ένα τρίποντο και 2/2 βολές, και τέλος ο Ζούμπος με ακόμη ένα δίποντο έκαναν το σκορ 27-15. Το μόνο που κατάφεραν οι Pigs ήταν να ρίξουν τη διαφορά στο -10 με τον Μαργαρίτη πριν το ημίχρονο και το 27-17.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με τους Pigs να προσπαθούν να επιστρέψουν στο ματς με ένα σερι 5-0. Δίποντο πέτυχε ο Κλάδης και τρίποντο ο Δημητριάδης Δ. για το 27-22. Οι Miami δεν άφησαν το ματς να ξεφύγει. Ο Ζούμπος με τρίποντο αρχικά και ο Λουκρέζης με δίποντο πήγαν την διαφορά στο +10 πάλι. Με μια στις 2 βολές συμπλήρωσε ο Γκούτσης για το 33-24. Από ένα δίποντο πέτυχαν και οι 2 ομάδες για να κλείσουν την τρίτη περίοδο που μπορεί να χαρακτηριστεί φτωχή από πλευρά σκοραρίσματος. Οι σκόρερ ήταν ο Δριβάκος για τους Pigs και ο Τσιμπρής για τους Miami Heal.

Η τελευταία περίοδος ξεκίνησε με τον Δημητριάδη Δ. να πετυχαίνει 1/2 βολές. Οι Miami Heal συνέχισαν δυνατα με σερι 10-0 αυτή την φορά. Μετά από τεχνική ποινη στον Σκουφή , ο Ζούμπος εκτέλεσε και ευστόχησε σε 1 βολή. Ο Καλδάνης πέτυχε δίποντο και ο Ζούμπος σημείωσε τρίποντο στον αιφνιδιασμό. Ο Βρεττός στην συνέχεια έβαλε άλλο ένα δίποντο , με τον Καλδάνη να πετυχαινει πολύ ωραιο turn around jumper από την baseline. Το σερι διέκοψε ο Δριβάκος με καλάθι και γάουλ για να κάνει το σκορ 44-28. Ο Λουκρέσης πέτυχε πολύ δύσκολο δίποντο και ο Αρναούτης έβαλε 4 σερι πόντους. Ο Γκιουζέλης από κοντά έκανε το 50-30. Για το τέλος διαδοχικά σκόραραν ο Τσίμπρης και ο Δριβάκος για να κλείσουν το ματς με σκορ 52-32.

Εκτ’ος απο τομ mvp Βρεττό, με την παρουσία τους ξεχώρισαν ο Αρναούτης που κατέβασε 15 ριμπάουντ και έκανε 2 κλεψίματα και ο Ζούμπος με 13 πόντους, 4 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα. Για τους Pigs o Δριβάκος έκανε double double με 11 πόντους και 14 ριμπάουντ και ο Μιχαλούδης είχε 16 ριμπάουντ και 2 κλεψίματα.