27.8%
56.3%
31.7%
37.5%

Ο Αστέρας Ευελπίδων κατάφερε να πάρει το πρώτο ροζ φύλλο της σεζόν, επικρατώντας των πολύ σκληρών Miners με 48-62 στην παράταση. Οι δύο ομάδες ήταν αρκετά κοντά στο σκορ σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του παιχνιδιού, με τον Αστέρα να ξεφεύγει στο 36-43 με 4 λεπτά να απομένουν για τη λήξη. Οι Miners κατάφεραν να ισοφαρίσουν και να στείλουν το ματς στην παράταση, όπου ο Αστέρας με μπροστάρη τον Χαρτοκόλλη φάνηκε ανώτερος και έτσι πήρε τη νίκη.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Διβάρη να ανοίγει το σκορ με δίποντο για τον Αστέρα Ευελπίδων και τους Miners να απαντούν με ένα σερί 10-0 από τους Δήμα, Γιαλαμά, Σκλαβενίτη και Τζαβάρα για το 10-2 στη συνέχεια. Εκεί, ο Αστέρας με 4/4 βολές των Περιπάνο και Παναγόπουλο αλλά και δίποντο του Ευθυμιάδη θα μειώσει σε 10-8, ενώ το δεκάλεπτο θα κλείσει με τρίποντο ο Σιούτης για το 13-8 των Miners.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Χαρμπαλής θα μειώσει ακόμα περισσότερο στους 3 με σουτ μέσης απόστασης για το 13-10, ο Σκλάβενίτης με τρίποντο από τα 7.5 μέτρα θα ανοίξει τη διαφορά στους 5 για το 16-10, ενώ ο Αστέρας με καλάθι του Μαγκώνη στον αιφνιδιασμό, 2 δίποντα των Παναγόπουλο, Διβάρη αλλά και τρίποντο του Ευθυμιάδη, θα δώσουν το προβάδισμα για πρώτη φορά μετά το αρχικό 0-2 στον Αστέρα, που θα διαμορφώσει το 16-19 στο παιχνίδι. Το ημίχρονο θα σφραγίσει με δύσκολο δίποντο ο Δήμας, μειώνοντας τη διαφορά στον πόντο για το 18-19.

Στην επιστροφή των ομάδων, οι Miners θα πάρουν το προβάδισμα με τρίποντο του Δήμα για το 21-19, ο Αστέρας θα πάρει ξανά κεφάλι στο σκορ έπειτα από 2 δίποντα των Διβάρη, Μαγκώνη αλλά και τρίποντο του Χαρτοκόλλη για το 21-26, με τον Γιαλαμά να μειώνει σε 23-26 με εύστοχο δίποντο για τους Miners. Ο Αστέρας, με ένα τρίποντο του Μαγκώνη θα ανοίξει τη διαφορά στους 6 (23-29), ο Χαραλάμπου με 2/2 βολές θα μειώσει σε 25-29, ενώ ο Χαρμπαλής με σουτ μέσης απόστασης θα απαντήσει για το 25-31 του Αστέρα. Εκεί, ο Χαραλάμπου με 1/2 βολές αυτή τη φορά θα μειώσει τη διαφορά στους 5 (26-31), όμως ο Αστέρας με δίποντο του Χαρμπαλή θα ανοίξει τη διαφορά ξανά στους 7 για το 26-33. Οι Miners θα απαντήσουν με τρίποντο από την κορυφή του Χαραλάμπου, μειώνοντας σε 29-33, με το δεκάλεπτο να σφραγίζει το τρίποντο – απάντηση του Περιπάνου για το 29-36 του Αστέρα Ευελπίδων.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι Miners θα καταφέρουν με ένα σερί 7-3 να μειώσουν τη διαφορά στους 3 πόντους για το 36-39 με 2/2 βολές του Τζαβάρα, 2 δίποντα του Γιαλαμά και βολή του Ράπτη, ενώ ο Αστέρας Ευελπίδων με νέο τρίποντο του Χαρτοκόλλη αλλά και βολή του Παναγόπουλου θα ανοίξει την ψαλίδα της διαφοράς ξανά στους 7 για το 36-43. Στη συνέχεια, οι Miners με ένα σερί 7-0 θα ισοφαρίσουν το ματς στο 43-43, ο Διβάρης με δίποντο θα κάνει το 43-45 και ο Κυνηγόπουλος με δύσκολο δίποντο θα φέρει το ματς στα ίσα ξανά για το 45-45. Οι δύο ομάδες δεν θα καταφέρουν να βρουν σκορ στα τελευταία 40 δευτερόλεπτα και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο, ο Αστέρας θα ανεβάσει ρυθμό και με 2/2 βολές του Χαρτοκόλλη θα κάνει το 45-47, ο Γιαλαμάς με 1/2 θα μειώσει σε 46-47, ενώ ο Αστέρας με ένα σερί 1-12 θα καταφέρει να να ανοίξει τη διαφορά στους 12 πόντους 1 λεπτό πριν τη λήξη της αναμέτρησης. Εκεί, οι Miners με βολή του Γιαλαμά μείωσαν σε 48-59, ενώ το ματς έκλεισε με τρίποντο ο Παναγόπουλος για το τελικό 48-62.

MVP της αναμέτρησης ο τρομερός Γεράσιμος Διβάρης ο οποίος σημείωσε 10 πόντους, ενώ παράλληλα είχε και 11 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο και 2 τάπες, φτάνοντας έτσι τους 16 βαθμούς στο ranking. Από κοντά με υψηλό efficiency και οι Μαγκώνης και Χαρτοκόλλης, ενώ από τους Miners ξεχώρισαν οι Γιαλαμάς και Δήμας.