21.4%
62.5%
33.3%
25.0%

Μια δύσκολη νίκη και κατά πάσα πιθανότητα πολύ σημαντική μελλοντικά για την βαθμολογία πήραν οι Athens Supergrungers, καθώς κέρδισαν τους Miners με 47-53 σε ένα ματς όπου από την αρχή είχαν το προβάδισμα στο σκορ. MVP του αγώνα ήταν ο Πάνος Αϊβαλιώτης με 12 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 2 κλεψίματα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Athens Supergrungers έβαλαν το πρώτο καλάθι του αγώνα με τον Αϊβαλιώτη, ο Μόνος ισοφάρισε σε 2-2, 2-4 ο Σταθόπουλος, 6-4 με 4 σερί πόντους από τον Γριμάνη και απάντηση με 0-9 σερί οι Κατσαμπάνης, Αϊβαλιώτης και Γκατζούλης για το τελικό 6-13 της περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν καλάθι καλάθι, με αποτέλεσμα η διαφορά να παραμένει ίδια. Ο Σιούτης μείωσε σε 8-13, 8-15 ο Τσίπρας, 10-15 ξανά ο Σιούτης, 10-17 με απάντηση του Τσίπρα, 12-17 ο Τουμπακάρης, 12-24 με 0-7 σερί οι Αϊβαλιώτης και Γκατζούλης και 5-0 δια χειρός Χαραλάμπου για να κλείσουμε το ημίχρονο με 17-24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Athens Supergrungers εκμεταλλεύτηκαν το κακό επιθετικά δεκάλεπτο των Miners, έκαναν ένα καλό σερί και πήραν διψήφιο προβάδισμά στο ματς. Κατσαμπάνης και Κωνσταντιλιέρης έγραψαν το 17-28, 22-28 οι Σιούτης και Τουμπακάρης, 22-36 οι Σταθόπουλος, Κωνσταντιλιέρης και Τσίπρας και 24-36 από τον Γριμάνη για να κλείσουμε το τρίτο δεκάλεπτο του αγώνα.

Στην τελευταία περίοδο οι Miners ανέβασαν στροφές επιθετικά, πίεσαν με ότι δυνάμεις είχαν τους Supergrungers, όμως ο Κατσαμπάνης και η παρέα του ανταποκρίθηκαν σωστά και πήραν εκείνοι τη νίκη. Ο Γριμάνης έγραψε το 26-36, 26-37 ο Κατσαμπάνης, 29-37 ο Τσίπρας, 29-41 οι Θεοδώρου και Κατσαμπάνης, 34-41 με ένα 5-0 οι Σιούτης και Γριμάνης, 34-45 από τους Αϊβαλιώτη και Γκατζούλη, 36-45 ο Σιούτης, 36-47 ο Κατσαμπάνης, 38-47 ο Χαραλάμπου, 38-48 ο Κωνσταντιλιέρης, 40-48 ο Σιούτης, 40-50 ξανά από τον Κωνσταντιλιέρη, 45-50 ο Χαραλάμπου, 45-51 ο Κωνσταντιλιέρης, 47-51 ο Χαραλάμπου και δύο βολές από τον Κατσαμπάνη για το τελικό 47-53 του αγώνα.

Για τους Athens Supergrungers, πέρα από τον Αϊβαλιώτη, σε πολύ καλή βραδιά βρέθηκαν επίσης οι Κωνσταντιλιέρης, Κατσαμπάνης και Τσίπρας. Για τους Miners ξεχώρισαν οι Χαραλάμπου, Σιούτης και Γριμάνης.