33.3%
50.0%
38.6%
30.0%

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι όπου οι Underdogz παραλίγο να κάνουν μία μεγάλη ανατροπή, οι MyRema S.W. κατάφεραν να περάσουν αλώβητοι από το κλειστό της Νήαρ Ήστ, επικρατώντας με το τελικό 57-51 σε ένα πολύ κλειστό ματς. Οι νικητές, βρέθηκαν να έχουν ένα προβάδισμα 15 πόντων στο 3ο δεκάλεπτο, όμως οι Underdogz μείωσαν στην κατοχή (50-48) 2 λεπτά πριν τη λήξη. Εκεί, οι MyRema με μπροστάρη τον Κούδα, άνοιξαν τη διαφορά και πήραν το 11ο ροζ φύλλο για φέτος.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Αϊβάζογλου να ανοίγει το σκορ με δίποντο και τον Κυριάκου να απαντά αμέσως μετά με γκολ-φάουλ για το 3-2. Με νέο δίποντο των Underdogz από τον Στεβόλαιμο αυτή τη φορά θα κάνουν το 3-4, ενώ ένα σερί 7-2 των MyRema S.W. θα διαμορφώσει το 10-6 στο παιχνίδι. Εκεί, ο Στεβόλαιμος με νέο δίποντο θα κάνει το 10-8, ενώ ο Κυριάκου με 2 σερί δίποντα θα φέρει το ματς στους 6 για το 14-8. Οι Underdoz θα αντιδράσουν μετά το time out και θα ισοφαρίσουν με 3 δίποντα των Αλικάκη (1) και Ευγενίου (2) για το 14-14, ο Κούδας με 2/2 βολές θα διαμορφώσει το 16-14, ενώ το δεκάλεπτο θα σφραγίσει με γωνιακό τρίποντο ο Αϊβάζογλου για το 16-17 της περιόδου, υπέρ των Underdogz.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Σουρλάς Π. με 3/4 βολές και ο Κυριάκου με δίποντο θα δώσουν το προβάδισμα στους MyRema S.W. για το 21-17, οι Underdogz θα απαντήσουν με τρίποντο του Ευγενίου και θα μειώσουν στον πόντο για το 21-20, με τους MyRema να ξεσπούν με 8 πόντους του Μενάγια και 2 του Κυριάκου για το 31-20 του ματς. Στη συνέχεια, οι Underdogz με βολή του Ευγενίου θα μειώσει σε 31-21 για να απαντήσει ο Μπακάλης με εύστοχο ζευγάρι βολών, κάνοντας το 33-21. Εκεί, ο Αϊβάζογλου με 2/2 δικές του βολές θα μειώσει σε 33-23, ο Κούδας με εύστοχο δίποντο θα κάνει το 35-23, ενώ ο Πούλιος θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο για το 35-25 του παιχνιδιού. Το πρώτο ημίχρονο θα σφραγίσει με τρίποντο ο Μενάγιας, γράφοντας έτσι το 38-25 για τους MyRema.

Στην επανάληψη, ο Κούδας με ένα πολύ δύσκολο καλάθι θα κάνει το 40-25, στέλνοντας το ματς στους 15 πόντους, οι Underdogz με δίποντο του Αϊβάζογλου και 2/2 βολές από τον Πούλιο θα μειώσουν σε 40-29, με τον Κούδα να απαντά με νέο δίποντο για το 42-29 της αναμέτρησης. Στη συνέχεια, ο Ευγενίου με 1/3 βολές θα μειώσει σε 42-30, ο Σουρλάς θα απαντήσει με εύστοχο ζευγάρι ελεύθερων βολών για το 44-30, ενώ ο Πούλιος με 2 δίποντα θα μειώσει στους 10 πόντους, σφραγίζοντας παράλληλα το 3ο δεκάλεπτο με το σκορ στο 44-34.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Πούλιος με βολή και δίποντο θα μειώσει στους 7 για το 44-37, ο Κούδας με ένα όμορφο drive θα κάνει το 46-37, ενώ ο Πούλιος με δίποντο και ο Στεβόλαιμος με γκολ-φάουλ θα μειώσουν στους 4 πόντους, με το σκορ στο 46-42. Στη συνέχεια, οι MyRema S.W. με ένα όμορφο δίποντο του Κυριάκου θα κάνουν το 48-42, ο Ευγενίου θα απαντήσει άμεσα για να μειώσει σε 48-44, ενώ ο Τσαμαρδίνος με σουτ μέσης απόστασης θα διαμορφώσει το 50-44 στο ματς. Εκεί, οι Underdogz με 2 δίποντα θα μειώσουν στο καλάθι (50-48) με 1:40 για τη λήξη, όμως ο Κούδας θα ευστοχήσει σε 3 σερί δίποντα και θα ανοίξει τη διαφορά στους 8 πόντους, για το 56-48. Με ένα τρίποντο του Ιωάννου, οι Underdogz θα μειώσουν στους 5 (56-51), με τον Σουρλά Π. να σφραγίζει το ματς με βολή για το τελικό 57-51.

Σε εξαιρετική μέρα βρέθηκε ο Κώστας Κυριάκου ο οποίος ψηφίστηκε ως MVP της αναμέτρησης, φτάνοντας τους 15 πόντους, με 16 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ, κλέβοντας 2 φορές την μπάλα από τον αντίπαλο, ενώ μοίρασε και 1 τάπα, συγκεντρώνοντας έτσι 28 βαθμούς στην αξιολόγηση της στατιστικής. Από τους MyRema State Warriors ξεχώρισε επιπλέον ο Κούδας, με τον Μενάγια να συμπληρώνει τη λίστα των κορυφαίων, ενώ από τους Underdogz σε καλή μέρα βρέθηκε ο Πούλιος και ο Ευγενίου.