20.0%
80.0%
47.2%
15.0%

Δύο περίπου μήνες αγωνιστικής απραξίας δε φάνηκαν ικανοί να διακόψουν την ξέφρενη πορεία που είχαν οι Ξεφτιλάιζερς στον πρώτο γύρο, καθώς επικράτησαν της Partouzan με 47-59 και διατήρησαν το αήττητο. Η Partouzan μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και απέκτησε διαφορά 12 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο. Στη συνέχεια και μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, οι Ξεφτιλάιζερς έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο και ροκάνισαν τη διαφορά (σκορ ημιχρόνου: 24-20). Στο δεύτερο ημίχρονο, οι Ξεφτιλάιζερς κυριάρχησαν και όσο περνούσε η ώρα η απόσταση των δύο ομάδων αυξανόταν. Δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω οι παίκτες της Partouzan, παρά την καλή προσπάθεια, και με αυτόν τον τρόπο οι νικητές έφτασαν στο 12-0 της βαθμολογίας, παραμένοντας στην πρώτη θέση της Silver League, ενώ η Partouzan έπεσε στο 6-7.

Έναρξη στο ματς με την Partouzan να μπαίνει φουριόζα και να χτίζει σημαντική διαφορά. Με δύο δίποντα από Ζησιάδη και Ρηγανάκο για το 4-0 άρχισε η αναμέτρηση, ο Χαραλαμπόπουλος από ασίστ του Ρούσσου έκανε το 4-2 και με σερί 7-0 η Partouzan ξέφυγε στο +9 (11-2) με τους Brkic, Ηλιάδη και Ζησιάδη. Ακολούθησαν 2/2 βολές του Δεδούση για το 11-4, και οι Brkic, Ρηγανάκος έγραψαν το 16-4. Έπειτα, οι Ξεφτιλάιζερς μείωσαν σε 16-7 δια χειρός Τσίτσου και Ατσαλάκη, αλλά ο Ζησιάδης ευστόχησε σε τρίποντο για το 19-7. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με δύο δίποντα από Δεδούση και Ατσαλάκη για το 19-11.

Στη δεύτερη περίοδο, ο ρυθμός έπεσε και το σκορ ήταν φτωχό. Οι Τσίτσος και Δεδούσης μείωσαν σε 19-14 και οι Καρατζάς και Τρανούδης έκαναν το 22-14, όμως με σερί 0-6 από τους Δεδούση και Χαραλαμπόπουλο οι Ξεφτιλάιζερς έφτασαν στο -2 (22-20). Το ημίχρονο έκλεισε στο 24-20 με καλάθι του Κοντομίχαλου.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τους Ξεφτιλάιζερς να ανεβάζουν στροφές και να παίρνουν το προβάδισμα. Ο Ρηγανάκος σημείωσε το 26-20, και με σερί 0-8 από τους Χαραλαμπόπουλο, Τσίτσο και Αναγνωστόπουλο έγινε το 26-28. Ο Ζησιάδης με νέο τρίποντο ξαναέδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (29-28) και ο Δεδούσης ισοφάρισε σε 29-29 με μία βολή. Η Partouzan ξέφυγε στο +4 (33-29) με τους Λεκό και Brkic και με σερί 0-9 από Τσίτσο, Γιώργο Τυπάλδο και Χαραλαμπόπουλο οι Ξεφτιλάιζερς έφτασαν στο +5 (33-38). Ο Κοντομίχαλος με ωραία διείσδυση έγραψε το 35-38 και με 2/2 βολές του Γιώργου Τυπάλδου το σκορ έγινε 35-40.

Τέταρτη, και τελευταία, περίοδος στο παιχνίδι με τους Ξεφτιλάιζερς να κυριαρχούν και να παίρνουν μία σπουδαία νίκη. Ο Brkic μείωσε προσωρινά σε 37-40, οι Ρούσσος και Ατσαλάκης πήγαν τη διαφορά στο +7 (37-44) και ξανά ο Brkic για το 38-44 με μία βολή. Ωστόσο, με ένα νέο σερί 0-7 των Ξεφτιλάιζερς από τους Αχιλλέα Τυπάλδο, Ατσαλάκη και Ρούσσο το ματς φάνηκε να κρίθηκε αφού το σκορ έγινε 38-51. Σε μία ύστατη προσπάθεια της Partouzan να μειώσει, οι Ζησιάδης και Brkic μείωσαν στους οκτώ πόντους (43-51), αλλά δεν κατάφεραν κάτι παραπάνω. Ο Δεδούσης με «καλάθι και φάουλ» έκανε το 43-54, ο Καραδήμας έκανε το 45-54 και ο Χαραλαμπόπουλος το 45-56. Ο Brkic μείωσε στους εννέα πόντους (47-56), αλλά οι Ατσαλάκης και Τσίτσος σημείωσαν το 47-59, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης.

MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Παναγιώτης Χαραλαμπόπουλος, ο οποίος σημείωσε 13 πόντους, 10 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο και 4 κοψίματα, ενώ ξεχώρισαν και οι Δεδούσης, Τσίτσος. Για την Partouzan ξεχώρισε ο Brkic που «άγγιξε» το «triple-double», με 13 πόντους, 13 ριμπάουντ και 8 ασίστ.