34.4%
52.2%
32.6%
27.8%

Με τρίποντο του Πνευματικού στην εκπνοή, η Partouzan πήρε τη νίκη με 58-57 επί της Μ.Κ.Ο. σε μία απίθανη αναμέτρηση. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ σε όλο το παιχνίδι, αφού καμία δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ. Με 13″ πριν τη λήξη ο Δεληγιάννης από μέση απόσταση πέτυχε το 55-57, αλλά η Partouzan δεν είχε πει την τελευταία της λέξη, με τον Πνευματικό να ευστοχεί σε τρίποντο από τη γωνία και και να χαρίζει τη νίκη στην ομάδα του. Η Partouzan είχε εξασφαλίσει πριν το παιχνίδι την έκτη θέση της βαθμολογίας της Silver League και περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της στον πρώτο γύρο των playoffs. Αντιθέτως, η Μ.Κ.Ο. πλέον κινδυνεύει να μείνει εκτός postseason και χρειάζεται ήττα των Athens Supergrungers από τους Glory Road, ώστε να πάρει την πρόκριση.

Ξεκίνημα στον αγώνα, με την Partouzan να μπαίνει πιο δυνατά. Ο Τρανούδης με τρίποντο άνοιξε το σκορ (3-0), ο Βιδάλης ισοφαρισε σε 3-3 με “καλάθι και φάουλ”, ακολούθησε σερί 8-0 της Partouzan για το 11-3 με τους Τρανούδη, Ρηγανάκο και Ζησιάδη, οι Γρηγορόπουλος και Μαρσέλος μείωσαν σε 11-7, οι Τρανούδης και Πνευματικός έκαναν το 16-7 και στο τελείωμα της πρώτης περιόδου οι Βιδάλης και Μαρσέλος έκαναν το 16-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Μ.Κ.Ο. ισορρόπησε την κατάσταση.Ο Μητριτζίκος μείωσε με τρίποντο σε 16-15, οι Καραδήμας και Ρηγανάκος έκαναν το 20-15, ο Δασκάλου με μία βολή μείωσε σε 20-16, ο Ζησιάδης έκανε το 21-16 με τον ίδιο τρόπο, οι Δεληγιάννης και Βιδάλης έκαναν το 21-19, ο Καψής το 23-19, οι Μητριτζίκος και Δασκάλου ισοφάρισαν σε 23-23, ο Παυλόπουλος έκανε το 26-23, ο Μαρσέλος το 26-25, τρίποντο του Καραδήμα για το 29-25 και ο Μητριτζίκος μείωσε σε 29-27, σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, με τις δύο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Αρχικά, οι Γρηγορόπουλος και Βιδάλης έδωσαν προβάδισμα στην ομάδα τους (29-30), η Partouzan ξαναπήρε κεφάλι στο σκορ (32-30) με τους Ρηγανάκο και Ζησιάδη, ο Βιδάλης από τη γραμμή της φιλανθρωπίας έκανε το 32-31, οι Τρανούδης και Ρηγανάκος έστειλαν το παιχνίδι στο 37-31, σερί 0-9 της Μ.Κ.Ο. για το 37-40 με τους Μητριτζίκο, Βιδάλη και Δεληγιάννη, οι Καραδήμας και Παυλόπουλος έκαναν το 41-40 και ο Κωτσικογιάννης με 2/2 βολές έκλεισε την τρίτη περίοδο στο 41-42.

Τελευταία περίοδος στο παιχνίδι, με το ματς να κρίνεται στο τελευταίο δευτερόλεπτο. Οι Δεληγιάννης και Τουρής έκαναν το 41-45, ο Καψής με τρίποντο μείωσε στον πόντο (44-45), ο Βιδάλης έκανε το 44-47, ο Ζησιάδης με τρίποντο ισοφάρισε σε 47-47, ξανά ο Βιδάλης για το 47-49, ο Πνευματικός έκανε το 49-49, ο Δασκάλου το 49-51, δύο συνεχόμενα τρίποντα από τον Ζησιάδη για το 55-51, ο Μητριτζίκος στα 49” με τρίποντο μείωσε σε 55-54,ο Μαρσέλος με 1/1 βολή ισοφάρισε στα 35” σε 55-55 και ο Δεληγιάννης από τα 5 μέτρα έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του (55-57). Στην τελευταία επίθεση του αγώνα, ο Καραδήμας βρήκε ξεμαρκάριστο στη γωνία τον Πνευματικό, ο οποίος πέτυχε το τρίποντο της νίκης για το 58-57, χαρίζοντας ένα φινάλε γεμάτο συγκινήσεις.

MVP της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Τάκης Ζησιάδης, ο οποίος σημείωσε 14 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ τον ακολούθησαν σε απόδοση οι Καραδήμας και Πνευματικός. Από την Μ.Κ.Ο. ξεχώρισαν οι Βιδάλης και Μητριτζίκος.