23.3%
61.1%
31.8%
19.4%

Σε ένα πολύ ανταγωνιστικό παιχνίδι μεταξύ των 2 ομάδων, οι Τουβλέηκερς κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και να συνεχίσουν την πολύ καλή τους πορεία στη φετινή Rising, αφού ανέβηκαν στο 4-2, μετά και την 4η συνεχόμενη νίκη τους, στην 7η στροφή της λίγκας. Τα Petralona μπήκαν πολύ καλά στο ματς και μάλιστα είχαν και μία διαφορά 9 πόντων στην 3η περίοδο. Η παρέα του Λειβαδά όμως δεν τα παράτησε, σταδιακά μείωσε τη διαφορά και στο καταλληλότερο σημείο πάτησε γκάζι και με ένα πολύ καλό σερί στα τελευταία λεπτά του ματς, προσπέρασε και κατέκτησε ακόμα ένα ροζ φύλλο με το τελικό 51-57.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τους Τουβλέηκερς να μπαίνουν δυνατά στο ματς με 3 δίποντα των Σπανίδη (2) και Καρμοίρη (1) για το αρχικό 0-6, ενώ ο Καταραχιάς με τρίποντο και δίποντο, θα βάλει στο παιχνίδι τα Petralona, μειώνοντας παράλληλα στον πόντο για το 5-6 της αναμέτρησης. Εκεί, με βολή του Καρμοίρη, οι Τουβλέηκερς έκαναν το 5-7, ο Μπακάλης με μακρινό δίποντο από τα 6,5 μέτρα θα ισοφαρίσει στο 7-7, ενώ ένα δίποντο του Σπανόπουλου και ένα τρίποντο του Μαρίνου, θα διαμορφώσουν το 7-12 του παιχνιδιού. Το πρώτο δεκάλεπτο, θα σφραγίσει με δίποντο μέσης απόστασης ο Καταραχιάς, κάνοντας έτσι το 9-12 στην περίοδο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Καταραχιάς θα το πιάσει από εκεί που το άφησε και με ένα τρίποντο αυτή τη φορά θα ισοφαρίσει στο 12-122, ενώ ο Κοσκέρας με 2/2 βολές θα διαμορφώσει το 12-14 του ματς. Στη συνέχεια, ένα σερί 6-0 από τους Καντεράκη, Καταραχιά και Κρητικό να ευστοχούν σε 3 δίποντα θα δώσει προβάδισμα στα Petralona με το σκορ στο 18-14, ενώ οι Τουβλέηκερς θα απαντήσουν και θα μειώσουν με δίποντο του Κοσκέρα για το 18-16 του παιχνιδιού. Με δίποντο του Μυλωνά, τα Petralona θα γράψουν το 20-16, ο Σπανόπουλος θα μειώσει με δικό του καλάθι στο 20-18, όμως ένα δύσκολο τρίποντο από τον Ζούμπο, θα στείλει τη διαφορά στους 5 πόντους και το 23-18 για τα Petralona. Εκεί, 2 βολές του Καρμοίρη ροκάνισαν τη διαφορά στους 3 και το 23-20, ο Ζούμπος με 2ο σερί τρίποντο έγραψε το 26-20, ενώ το πρώτο ημίχρονο, καθάρισε ο Κοσκέρας με δίποντο στην εκπνοή για να μειώσει στους 4 πόντους και το 26-22 της ανάπαυλας.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, τα Petralona με τρίποντο του Μπακάλη θα κάνουν το 29-22, ο Κουράσης θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο, μειώνοντας στο 29-25, ενώ ο Μυλωνάς με δίποντο θα διαμορφώσει το 31-25 της αναμέτρησης. Εκεί, ο Κουράσης με δίποντο και ο Μαρίνος με νέο τρίποντο θα μειώσουν στον πόντο και το 31-30, ενώ ο Καταραχιάς με δίποντο και 2 βολές, θα στείλει τη διαφορά στους 5 και το 35-30. Στη συνέχεια, ο Καρμοίρης με ένα γκολ-φάουλ θα μειώσει στο 35-33, όμως τα Petralona θα τρέξουν ένα σερί 7-0 με 5 πόντους του Καντεράκη και 2 του Κρητικού για να ανοίξουν την ψαλίδα της διαφοράς στους 9 και το 42-33, με τον Καρμοίρη και τον Μαρίνο να ευστοχούν σε 2 βολές και τρίποντο θα μειώσουν τη διαφορά στους 4 πόντους (42-38), ενώ ένα τρίποντο του Καντεράκη, θα κλείσει την περίοδο στο 45-38 για τα Petralona.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Σπανίδης με δίποντο και ο Καρμοίρης με 2 βολές θα μειώσουν στον κατοχή και το 45-42, ο Μυλωνάς με 2 βολές και ο Ζούμπος με ακόμα 1 θα στείλουν το ματς στο 48-42, όμως οι Τουβλέηκερς θα καταφέρουν να ισοφαρίσουν με 2 απανωτά τρίποντα του Μαρίνου, κάνοντας έτσι το 48-48 στο παιχνίδι. Με δίποντο του Μυλωνά, τα Petralona θα περάσουν μπροστά για το 50-48, όμως οι Τουβλέηκερς θα απαντήσουν με ένα σερί 0-9 στα τελευταία 2 λεπτά με 5 πόντους του Κοσκέρα και από 2 των Καρμοίρη και Σπανόπουλο, για να πάρουν το προβάδισμα με το σκορ στο 50-57. Το τελικό σκορ θα διαμορφώσει ο Καταραχιάς με βολή, με το σκορ να καταλήγει στο 51-57 για τους Τουβλέηκερς.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Γιώργος Καρμοίρης ο οποίος σταμάτησε στους 14 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 12 ριμπάουντ, μοίρασε 2 ασίστ και έκλεψε 2 φορές την μπάλα, για να συγκεντρώσει 17 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Κοσκέρας και Σπανόπουλος, ενώ από τα Petralona ξεχώρισε η προσπάθεια των Καντεράκη και Καταραχιά.