37.0%
75.0%
36.4%
22.2%

Σε ένα πολύ όμορφο παιχνίδι με τις δύο ομάδες να είναι συνεχώς κοντά στο σκορ, τα Petralona κατάφεραν να πάρουν μία δύσκολη νίκη απέναντι στους 2ους του ομίλου B.C. Abla με το τελικό 54-53 να αντικατοπτρίζει πλήρως την εικόνα του ματς. Τα Petralona που ήταν κοντά σε όλο το παιχνίδι πήραν διαφορά 8 πόντων προς το τέλος του ματς, με τους B.C. Abla να επιμένουν και να καταφέρνουν να μειώσουν μέχρι και τον πόντο. Ο λιγοστός χρόνος που απέμενε, δεν τους επέτρεψε να κάνουν την ολική ανατροπή και πλέον οι ελπίδες τους ανεβαίνουν για την είσοδό τους στα playoff.

Έναρξη του παιχνιδιού, με τον Μακρή να ανοίγει το σκορ με γκολ-φάουλ για το αρχικό 0-3 και τους Μυλωνά και Καταραχιά να ισοφαρίζουν με δίποντο και βολή αντίστοιχα στο 3-3. Με τρίποντο και δίποντο του Μακρή, οι B.C. Abla θα πάρουν το προβάδισμα ξανά, γράφοντας το 3-8, όμως τα Petralona θα απαντήσουν με δικό τους σερί 8-0, έπειτα από 2 τρίποντα των Καταραχιά και Μυλωνά αλλά και δίποντο του Καντεράκη, διαμορφώνοντας έτσι το 11-8 για την ομάδα τους. Το πρώτο δεκάλεπτο θα σφραγίσει με δίποντο του Μακρή που θα μειώσει τη διαφορά στον πόντο, με την περίοδο να κλείνει στο 11-10 για τα Petralona.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, o Αδάμος με 2 απανωτά δίποντα θα δώσει το προβάδισμα ξανά στους B.C. Abla, με το σκορ στο 11-14, ο Καντεράκης θα ισοφαρίσει με τρίποντο σε 14-14, ενώ ο Μακρής με δικό του τρίποντο-απάντηση θα διαμορφώσει το 14-17 για τους B.C. Abla. Εκεί, ένα δίποντο στον αιφνιδιασμό από τον Φλέγγα και ένα τρίποντο του Ζούμου, θα βάλει σε θέση οδηγού τα Petralona για το 19-17, με τους B.C. Abla να απαντούν με ένα σερί 0-6 και να διαμορφώνουν το 19-23 για την ομάδα τους. Το πρώτο ημίχρονο θα κλείσει με τρίποντο του Καταραχιά στην εκπνοή, μειώνοντας τη διαφορά στον πόντο και με το σκορ στο 22-23 για τους B.C. Abla.

Στην επιστροφή των δύο ομάδων από τα αποδυτήρια, ο Σωτηρόπουλος με σουτ μέσης απόστασης θα κάνει το 22-25, ο Ζούμπος θα τιμωρήσει την άμυνα των B.C. Abla και θα ισοφαρίσει με ελεύθερο τρίποντο σε 25-25, όμως ο Αδάμος, στην αμέσως επόμενη επίθεση θα απαντήσει με τον ίδιο τρόπο και θα επαναφέρει το ματς στους 3 για το 25-28 για τους B.C. Abla. Εκεί, τα Petralona θα περάσουν ξανά μπροστά στο σκορ με 2 δίποντα των Καταραχιά και Γιακουμή θα πάρουν εκ νέου κεφάλι στο σκορ για το 29-28, με τους B.C. Abla να απαντούν με βολή του Βάλβη και 5 πόντους του Ορνεράκη για το 29-34 στην αναμέτρηση. Στη συνέχεια, τα Petralona θα τρέξουν ένα σερί 11-0 με δίποντο του Γιακουμή, τρίποντο του Καντεράκη και ακόμα 2 εύστοχα τρίποντα του Καταραχιά για να διαμορφώσουν το 40-34, με την περίοδο να σφραγίζει με 2/2 βολές ο Αδάμος, μειώνοντας παράλληλα τη διαφορά στους 4 και το παιχνίδι στο 40-36.

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, ο Μυλωνάς με δίποντο θα κάνει το 42-36, οι B.C. Abla θα μειώσουν στην κατοχή με 2 απανωτά δίποντα των Σωτηρόπουλο και Κατσάτσο για το 42-40, με τον Ζούμπο αυτή τη φορά να ευστοχεί σε δίποντο για τα Petralona και να ανοίγει τη διαφορά στους 4, με το σκορ στο 44-40. Εκεί, 2 συνεχόμενα δίποντα των Κατσάτσο και Αδάμο αλλά και 1 βολή του Μακρή για τους B.C. Abla θα δώσουν ένα οριακό προβάδισμα στην ομάδα τους για το 44-45, όμως τα Petralona θα μπουν και πάλι σε θέση οδηγού, έπειτα από 5 πόντους του Καντεράκη και 4 του Ζούμπου για το 53-45 και το +8 των Πετραλώνων. Εκεί, ο Μακρής με δίποντο και ο Αδάμος με βολή και γκολ-φάουλ θα μειώσουν στο καλάθι για το 53-51 με 20 δευτερόλεπτα για τη λήξη, τα Petralona με βολή από τον Ζούμπο θα κάνουν το 54-51, με τους B.C. Abla απλά να μειώνουν στον πόντο και να σφραγίζουν στο ματς στο 54-53 υπέρ των Πετραλώνων.

Πολυτιμότερος παίκτης του παιχνιδιού αναδείχθηκε ο Θανάσης Καταραχιάς ο οποίος σταμάτησε στους 15 πόντους, ενώ παράλληλα μάζεψε 7 ριμπάουντ, μοίρασε 3 ασίστ και έκλεψε 2 φορές την μπάλα, για να συγκεντρώσει 18 βαθμούς στην κλίμακα αξιολόγησης. Επίσης σε καλή βραδιά βρέθηκαν οι Φλέγγας και Μυλωνάς, ενώ από τους B.C. Abla ξεχώρισε η προσπάθεια των Αδάμο και Μακρή.